Opinie

Wasze opinie

Serwis www.slaskibiznes.pl daje Ci możliwość wyrażenia swojej opinii na dowolny temat: skomentowania wydarzenia, wystawienia pozytywnej lub negatywnej oceny śląskim firmom i instytucjom. Poniżej przedstawiamy ostatnio dodane przez internautów opinie.

 • ~lukasek 2020-01-31 21:39:10

  Niestety jak widac tendencja jest wzrostowa. Mam wrazenie że im wiecej sie o tym mówi, tym pracodawcy częściej decydują sie na najprostszą drogę. Zamiast pogadać ze swoimi ludźmi, wysłuchać ich potrzeb, dac chociażby pakiety medyczne z medicover jako dodatkową formę wynagrodzenia - raczej wybieraja zmiane kadry. A to nie jest rozwiazanie. Predzej czy pozniej sytuacja sie powtorzy

 • ~sympatyk 2020-01-31 18:45:23

  Nieprawidłowości i brak efektów właściwej restrukturyzacji PGG, wykazane w raporcie NIK, bardzo mocno uderzyły w Polską Grupę Energetyczną (PGE) – największy producent energii w Polsce, która cztery lata temu zainwestowała (została przymuszona do zainwestowania) w Polską Grupę Górniczą.
  Akcje PGE zeszły na giełdowe dno z 13 mld zł do 10 mld zł (wartość giełdowa spółki). PGE będzie musiało odpisać sobie znaczącą część inwestycji w straty. W przypadku PGE, przy inwestycji rzędu 667 mln zł oznacza to stratę 267 mln zł, którą grupa PGE prawdopodobnie w końcu wykaże w bilansie.

 • ~kristof 2020-01-31 16:01:11

  Ja bym to nazwał MAFIA. I my to wszyscy finansujemy, to są pieniądze publiczne. PGG to pieniądze największych spółek państwowych czyli nas.

 • ~sympatyk 2020-01-31 13:05:49

  Oj!!!, nie na czasie ten raport NIK dla strony społecznej – związków zawodowych w Polskiej Grupie Górniczej, które wczoraj fiaskiem zakończyły mediacje z zarządem spółki.

 • ~sympatyk 2020-01-30 19:09:18

  Dzisiaj, 30 stycznia 2020 roku wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda stwierdził, wyjaśnił w kwestii rozmów płacowych w PGG, że są to zadania, które SPOCZYWAJĄ na kierownictwu kopalń i spółki na czele z zarządem.

 • ~sympatyk 2020-01-30 14:25:37

  Pan Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, a zarazem szef związku w PGG podkreślił: „Jeśli znaczących podwyżek nie będzie, wkrótce chętnych do pracy w PGG nie będzie wcale. Wobec tego, jak rozwijają się pozostałe gałęzie gospodarki i jak szybko rosną w nich płace, zarobek górnika przestał być w jakimkolwiek stopniu ATRAKCYJNY.”
  Z tego jakże słusznego i prawdziwego spostrzeżenia Pana Hutka wynika to, ze jeżeli nic już do pracy w kopalniach nie będzie ciągnęło ludzi, to kopalnie będzie trzeba nie zamykać, ale wygaszać (termin ukuty przez A Gawędę)
  Bez kopalń i bez pracowników kopalń przecież nie będzie związków zawodowych, nie będzie Pana BOGUSŁAWA HUTKA!

 • ~Donpedro 2020-01-30 13:27:07

  Po sponsoringu Ruchu w latach 2012-2014 zostaly medale Ruchu, 8 wyrokow za nielegalne pozyczki i upadek klubu na 4 poziom rozgrywkowy.
  Czyzby sie szykowala powtorka z rozrywki?

 • ~Jan Kowalski 2020-01-29 15:00:30

  Mam nadzieję, że nie zapłacimy za to my, klienci banku.

 • ~sympatyk 2020-01-27 16:37:40

  Zapasy węgla w elektrowniach i kopalniach sięgają 14, 5 mln ton, to jest tyle, że wystarczyło, by go aby zasypać nim wieżę Eiffla (324 m).

  Skąd się wzięły tak olbrzymie zapasy węgla?
  Górnicze związki narzekają na import „wrażego” rosyjskiego surowca, ale o wiele większe znaczenie miał import prądu. W zeszłym roku do Polski napłynęło 10 TWh prądu czyli 6,5 proc. krajowego zużycia. Hurtowe ceny prądu na Zachodzie (na Litwie zresztą też) są niższe niż w naszym kraju, więc energia wlewa się szeroką strugą. Ponad 10 TWh prądu od sąsiadów zbiegło się ze spadkiem zużycia węgla kamiennego o ok. 3 mln ton.
  Drugi powód to rosnący szybko udział odnawialnej energii elektrycznej – mamy już ponad 1 GW w fotowoltaice, jej udział bardzo szybko rośnie. To oznacza, że ok. 0,5 miliona ton węgla nie ma gdzie spalić.

  Co się będzie działo dalej?
  Kluczowe pytanie brzmi: Czy PGG utrzyma płynność finansową do wyborów prezydenckich?
  Jeśli tak, to rząd będzie zwlekał z wszystkimi decyzjami. Jeśli zaś spółce zajrzy w oczy widmo plajty w marcu czy kwietniu, to prawdopodobnie rząd wybierze jakiś prosty wariant pomocy. Być może energetyka znowu zapłaci zaliczki za niedostarczony jeszcze węgiel, jak w 2014 r. a być może zapasy wykupi Agencja Rezerw Materiałowych, jak w 2016 r. Wprawdzie Agencja nie ma na to pieniędzy, ale zawsze można znowu dołożyć jej z budżetu. ARM może też zaciągnąć kredyt.
  Jeśli spółka dociągnie jakoś do maja, to po wyborach przyjdzie czas na decyzje. Na razie wiadomo, że zarząd do końca roku chce zamknąć ruch „Pokój” w kopalni „Ruda”. Wstrzymano tam roboty przygotowawcze, co wywołało gniewne listy związkowców. Ale gdyby kierować się zdrowym rozsądkiem, to do zamknięcia nie jest tylko „Pokój”, lecz wszystkie cztery rudzkie kopalnie.
  I po wyborach tak się pewnie stanie. Rząd zapewne znowu wstrzyknie do PGG świeży kapitał przy pomocy spółki TF Silesia, która obok energetyki i Węglokoksu jest głównym akcjonariuszem. Do tego potrzebna będzie zgoda Komisji Europejskiej, która zostanie udzielona, ale tak jak w 2016 r. ceną będzie zamknięcie jakichś kopalń. Być może będzie potrzebne kolejne ścięcie długu, co jednak nie specjalnie zaboli banki-wierzycieli, bo już dawno porobiły odpisy na obligacje PGG.

 • ~sympatyk 2020-01-27 14:44:31

  Nasze kopalnie głębinowe konkurują z odkrywkami w Kazachstanie czy Mozambiku, gdzie operator koparki „wydobywa” wielokrotnie więcej węgla niż nasz górnik na Śląsku ponad kilometr pod ziemią. No i ten „górnik” w tym Kazachstanie czy Mozambiku zarabia ułamek tego, co nasz górnik na Śląsku. Jakim cudem, na ZGLOBALIZOWANYM RYNKU WĘGLA, gdzie transport jest tani, nasz węgiel ma być konkurencyjny? Wydobycie węgla to nie jest przyszłość polskiej gospodarki.
  Jednakże górnictwo w Polsce działa, bo dokładamy do niego z grubsza średnio 10 miliardów rocznie, a i tak pomimo tego węgiel na bramie kopalni jest mniej więcej dwukrotnie droższy niż importowany węgiel w portach bałtyckich. Do tego dochodzą coraz wyższe opłaty za emitowanie zanieczyszczeń do atmosfery. Węgiel i energetyka węglowa były przeszłością Polski, pod wieloma względami można powiedzieć, że chlubną. Ale to już przeszłość.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Który kandydat na Prezydenta RP jest najlepszy pod kątem biznesu?


Oddanych głosów: 1379