Ponad jedna trzecia wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej gotowa jest odejść z pracy w górnictwie - tak wynika z przeprowadzonej w grudniu przez węglowego giganta ankiety. Jedynym warunkiem jest uzyskane jednorazowej odprawy pieniężnej lub przejścia na pomostowy urlop do emerytury.
2025-01-24 10:00PGG sprzeda w tym roku 5 mln ton węgla mniej niż zakładano. - To nie spadek, a tąpnięcie popytu - ocenia prezes giganta, Leszek Pietraszek. Ciosem dla spółki będzie zapowiedzane przez Tauron wycofanie dwunastu tzw. "dwusetek" – bloków o mocy 200 MW. Czy w obliczu zmian, Polska powinna podążyć w stronę importu węgla? I czy umowa społeczna dla górnictwa w obecnej formie jest wciąż aktualna? O tym wszystkim dyskutowano podczas panelu o energetyce konwencjonalnej na konferencji Energy Days 2024 w Katowicach.
2024-10-09 12:10- Wzywamy Panią Minister do podjęcia wszelkich działań blokujących wejście w życie Rozporządzenia MKiŚ w sprawie norm jakości węgla - pisze w liście do Marzeny Czarneckiej Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80". Związkowcy podnoszą w piśmie, że wejście w życie nowych regulacji w obecnym stanie jest absolutnie niedopuszczalne, a jego konsekwencją byłoby pogłębienie ubóstwa energetycznego Polek i Polaków i w efekcie powrót do palenia śmieciami.
2024-06-18 15:00"Polski węgiel jest tak fatalnej jakości, wszyscy to wiemy, szału nie ma" - powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas wtorkowego posiedzenia podkomisji stałej do spraw sprawiedliwej transformacji. Kontrowersyjna wypowiedź obiegła media społecznościowe. Czy rodzący się wniosek, że w takim razie jak najszybciej powinniśmy z rodzimego opału zrezygnować, jest prawdziwy? O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli branży węglowej.
2024-06-13 14:00
Jest motywacja – wszyscy badani chcą się dekarbonizować – ale tylko 30 proc. przeszło do etapu wprowadzania zmian lub ma opracowaną strategię i wybranych dostawców - tak wynika z raportu opracowanego przez firmę DUON we współpracy z Instytutem badawczym Keralla Research. Badanie pokazuje, jak z wyzwaniem dekarbonizacji radzą sobie polskie firmy przemysłowe – co je zachęca do zmiany, a co skutecznie hamuje na tej ścieżce?
2024-01-23 12:00Unijne negocjacje nad tzw. rozporządzeniem metanowym zostały zakończone - poinformował w środę europoseł z Rybnika Łukasz Kohut. Jak się dowiadujemy, kluczowe dla śląskiego górnictwa zapisy zostały utrzymane, a finalne głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie w lutym przyszłego roku.
2023-11-15 16:00Przedstawiciele największych spółek węglowych wystosowali list otwarty do europarlamentarzystów w sprawie szkodliwego dla polskich kopalń unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu. List otwarty podpisali 4 kwietnia 2023 roku w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej prezes PGG S.A. Tomasz Rogala, prezes Tauronu Wytwarzanie Jacek Pytel i wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Wojciech Kałuża. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych górnictwa węglowego i hutnictwa Marek Wesoły.
2023-04-05 13:00Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli przeznaczać środki na inwestycje związane ze sprawiedliwą transformacją – mówi tymczasem Beata Borowiec, rzeczniczka ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
2023-04-05 08:30Deklarację w sprawie zmian w zapisach unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu podpisali 25 marca 2023 roku w Katowicach europarlamentarzyści z różnych opcji politycznych, przedstawiciele zarządu PGG S.A. i JSW S.A. oraz związkowcy. Wejście w życie przepisów w proponowanym kształcie grozi likwidacją kopalń. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że podejmą wszelkie możliwe działania, które sprawią że krzywdzące dla polskiego przemysłu wydobywczego rozporządzenie nie zostanie wprowadzone w życie obecnym kształcie.
2023-03-27 14:00