A gdyby tak zacząć weekend już w czwartek? Ministerstwo Pracy potwierdza, że zmiany dotyczące czasu pracy na pewno nastąpią, choć alternatywną dla czterodniowego tygodnia pracy są dni pracy od poniedziałku do piątku krótsze o godzinę w porównaniu z obecnymi. Któraś z tych opcji ostatecznie stanie się prawem, choć być może nie prędko: resort deklaruje, że rewolucja wejdzie w życie jeszcze w trakcie trwania tej kadencji rządu, czyli najpóźniej od 2027 roku.
2024-05-15 14:00
Poważnie rozważane dziś w kręgach rządowych wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to temat, który wzbudza wiele emocji i dyskusji. Z jednej strony - work-life balance i ukłon w stronę pracowników. Z drugiej - spora komplikacja dla części pracodawców. Czy rewolucyjne rozwiązanie jest w Polsce realne i - przede wszystkim - zasadne? - Na pewno nie jest uniwersalne, nie sprawdzi się w każdym przypadku - zauważa w rozmowie ze Śląskim Biznesem ekonomista Michał Zwyrtek.
2024-04-05 12:41Podczas, gdy niemieckie miasto Wedel wprowadziło niedawno 4-dniowy tydzień pracy dla urzędników, Polacy pracują najwięcej w UE - tak wynika z zestawienia przygotowanego przez Preply na podstawie danych Eurostatu. Podczas, gdy Niemcy od lat są w czołówce najmniej zapracowanych narodów Europy, Polska znajduje się na przeciwnym końcu tego rankingu. A dłużej od nas pracują tylko Grecy.
2023-11-17 16:00Wprowadzenie w Polsce czterodniowego tygodnia pracy wydaje się coraz bardziej prawdopodobne. Do Sejmu trafił projekt ustawy skracającej wymiar etatu do 35 godzin. Niektóre firmy już testują takie rozwiązanie. Jednak to, co wydaje się spełnieniem marzeń pracowników, może wpłynąć negatywnie na efektywność przedsiębiorstw. Czy można skrócić czas pracy tak, by nie ucierpiał na tym biznes?
2023-01-19 09:05Badania pokazują, że Polacy są coraz mniej szczęśliwi i usatysfakcjonowani z pracy, za to coraz częściej borykają się z wypaleniem zawodowym. Okazuje się, że obok czynników takich jak wysokość pensji, nieprzyjazna atmosfera, brak rozwoju czy przepracowanie wpływ ma na to również elastyczność czasu pracy. – Czas zyskał na wartości, stał się najbardziej pożądanym benefitem – mówi Beata Adamczyk-Nowak z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. Jak wskazuje, sytuację pracowników na polskim rynku mogłoby poprawić wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, które sprawdziło się już w wielu innych krajach.
2022-12-12 13:00