10 zł do każdego rachunku za prąd – w mediach przewinęła się informacja o planach rządu dotyczących wprowadzenia nowego podatku doliczanego do faktur za energię elektryczną. Miałby z tego być finansowany polski wkład w budowę elektrowni atomowych. W sprawie daniny wypowiedziały się już Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów.
2022-11-04 10:55Amerykańska firma Westinghouse Nuclear zbuduje w Polsce pierwszą elektrownię atomową. Wybór potwierdzają premier Mateusz Morawiecki i Jennifer Granholm, sekretarz energii USA. Siłownia powstanie najprawdopodbniej na Pomorzu.
2022-10-29 09:3012 września w Warszawie ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Realizacja projektu ma doprowadzić do powstania w Polsce sześciu reaktorów opartych o amerykańską technologię. Jednocześnie polski rząd wznawia w tej sprawie również rozmowy z Francuzami, w perspektywie widząc też szansę dla Koreańczyków.
2022-09-14 09:30Rafako S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi o wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.
2022-07-05 14:30Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, dwaj najwięksi polscy prywatni przedsiębiorcy, podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). "Wspólne działanie obydwu przedsiębiorców może pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić mieszkańcom Polski czystą i tanią energię. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy" – czytamy w komunikacie prasowym.
2021-08-31 16:03Rząd przyjął uchwałę w sprawie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Zakłada redukcję wykorzystania węgla w gospodarce w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Jednym z punktów PEP 2040 jest budowa 6 bloków jądrowych, z których pierwszy ma stanąć w 2033 roku. Niemcy już straszą katastrofą ekologiczną.
2021-02-02 16:41