Inwestycje warte około 1,5 mld zł na Odrze w woj. śląskim i opolskim zapowiadają Wody Polskie. Wraz z przygotowywaną ustawą o rewitalizacji Odry, zakładającą m.in. zwiększenie kar za zanieczyszczanie wody mają zapobiec ponownej katastrofie ekologicznej w Odrze, jaka miała miejsce w 2022 roku. Greenpeace już ocenił, że ustawa zabetonuje Odrę zamiast ją ocalić, bo przygotowywane przepisy nie rozwiązują podstawowego problemu, czyli zrzutu zasolonych wód kopalnianych.
2023-07-21 10:22Górnictwo nie może istnieć bez ciągłego odwadniania kopalń, które podejmują w ostatnim czasie coraz więcej przedsięwzięć, aby zminimalizować uciążliwość zrzutów wód dołowych dla środowiska – twierdzą członkowie największych spółek węglowych ze Śląska.
2023-05-31 14:44Polska Grupa Górnicza nie zdecydowała się, mimo zapowiedzi, wszcząć kroków prawnych wobec Greenpeace Polska za blokadę zrzutu wód dołowych z kopalni Ruda do dopływu Odry. Spółka wyjaśnia, że nie było podstaw. Aktywiści się nie dziwią. O co więc całe zamieszanie?
2023-05-26 11:31Aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali we wtorek rano zrzut, jak to określili „wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.” „Ratujmy Odrę”, „Rzeka to nie solniczka”, „Ta kopalnia truje Odrę” – to hasła, które pojawiły się na transparentach towarzyszących blokadzie. Przeciwko akcji Greenpeace stanowczo zaprotestowała Polska Grupa Górnicza. - Działania poważnie narażają bezpieczeństwo załogi i oczerniają spółkę przy pomocy kłamliwych twierdzeń. PGG S.A. podejmie zdecydowane kroki prawne wobec sprawców naruszeń w Rudzie Śląskiej – zapowiada spółka węglowa.
2023-04-25 14:22Przedłużenie koncesji dla kopalń na Śląsku było zgodne z prawem – przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Odpowiada tym samym na zarzut Greenpeace Polska o tym, że co najmniej 9 kopalń fedruje węgiel na podstawie koncesji przedłużonych bez wymaganych ocen oddziaływania na środowisko.
2021-10-02 12:00Co najmniej 9 polskich kopalń węgla kamiennego otrzymało w ostatnich latach 16 zezwoleń na wydobycie węgla, bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko - uważa Greenpeace Polska. Aktywiści wskazują, że zezwolenia te kolejno wydali byli ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk oraz Michał Woś, a także obecny szef ministerstwa klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Greenpeace zdecydował się podjąć kroki prawne i domagać się wstrzymania pozwoleń do czasu uzupełnienia przez właścicieli kopalń dokumentacji o oceny oddziaływania na środowisko. Organizacja wspiera też mieszkańców obszarów na których działają kopalnie w tym, by ich głosy zostały uwzględnione przy rozpatrywaniu koncesji.
2021-09-30 09:58