A gdyby tak zacząć weekend już w czwartek? Ministerstwo Pracy potwierdza, że zmiany dotyczące czasu pracy na pewno nastąpią, choć alternatywną dla czterodniowego tygodnia pracy są dni pracy od poniedziałku do piątku krótsze o godzinę w porównaniu z obecnymi. Któraś z tych opcji ostatecznie stanie się prawem, choć być może nie prędko: resort deklaruje, że rewolucja wejdzie w życie jeszcze w trakcie trwania tej kadencji rządu, czyli najpóźniej od 2027 roku.
2024-05-15 14:00
Poważnie rozważane dziś w kręgach rządowych wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to temat, który wzbudza wiele emocji i dyskusji. Z jednej strony - work-life balance i ukłon w stronę pracowników. Z drugiej - spora komplikacja dla części pracodawców. Czy rewolucyjne rozwiązanie jest w Polsce realne i - przede wszystkim - zasadne? - Na pewno nie jest uniwersalne, nie sprawdzi się w każdym przypadku - zauważa w rozmowie ze Śląskim Biznesem ekonomista Michał Zwyrtek.
2024-04-05 12:41Szykują się duże zmiany w Kodeksie pracy. Szczegóły planowanej rewolucji przedstawił we wtorek premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie minister rodziny Marleny Maląg. Nowości w urlopach, procedury zwalniania pracowników oraz sposób podpisywania umów - oto niektóre z aspektów, które mają ulec zmianom.
2023-01-10 14:30Pracodawcy uważają, że jawność wynagrodzeń nie rozwiąże problemu luki płacowej. Ponadto niemal 70 proc. z nich jest zdania, że polski rynek pracy nie jest gotowy na wprowadzenie tej zmiany. Tylko co piąty twierdzi, że aktualna sytuacja rynkowa na to pozwala. Przeciwnego zdania są pracownicy – 53 proc. z nich ocenia, że jawność przyczyni się do zmniejszenia luki w płacach – wynika z przeprowadzonej przez Pracodawców RP ankiety wśród firm i zatrudnionych.
2021-04-08 08:10W obecnym stanie prawnym Kodeks pracy nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej. Natomiast znajdują się tam przepisy o telepracy, którą definiuje się jako świadczenie pracy przy wykorzystaniu technologii informatycznych, w której większa część pracy pracownika wykonywana jest regularnie poza siedzibą firmy w ramach umowy o pracę - pisze Malwina Kliszcz, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Jarosława Reck.
2020-09-28 12:26Firmy i ich pracownicy muszą mierzyć się z różnymi nieoczekiwanymi zdarzeniami. Mogą to być nieprzewidziane warunki atmosferyczne, awarie energetyczne lub epidemie chorób. Obecnie wyzwaniem dla pracodawców jest koronawirus. Zanotowane w Polsce przypadki zachorowań, ale też rosnący niepokój zatrudnionych, przekładają się na zamieszanie w firmach oraz wzmożone środki zwiększania bezpieczeństwa pracy. Sytuacja jest trudna tym bardziej, że regulacje Kodeksu pracy nie dają odpowiedzi na wiele pytań pojawiających się w tak specyficznej sytuacji, z jaką mamy do czynienia.
2020-03-10 13:09