W Polsce doczekamy się wreszcie systemu kaucyjnego. System ma być bezparagonowy i umożliwiać oddawanie puszek, butelek szklanych i plastikowych. Założenia przedstawił dziś wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
2022-06-02 11:00Popularny program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych otrzymują z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu wraz z kompleksową termomodernizacją, w drugiej połowie 2022 roku zostanie poddany aktualizacji. Zmiany obejmą m.in. prostsze procedury składania wniosków o dotacje, większy poziom dofinansowania czy zachęty finansowe do kompleksowej termomodernizacji.
2022-05-27 09:20Ministerstwo Klimatu i Środowiska wreszcie ujawniło garść konkretów dotyczących wprowadzenia w Polsce systemu kaucji za oddawane butelki. - Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej. Resort rusza z konsultacjami.
2022-02-02 17:0025 stycznia wchodzą w życie nowe zasady programu Czyste Powietrze. To już trzecia wersja rządowego programu, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Nowością jest możliwość uzyskania nawet 69 tys. zł dofinansowania przy obniżonych kryteriach dochodowych. O nowościach w Czystym Powietrzu poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podczas wizyty w Bieruniu w woj. śląskim.
2022-01-25 15:50Około 20 proc. gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z rządowych dopłat do rachunków za energię elektryczną. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało właśnie do prac rządowych projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorców wrażliwych. Resort proponuje też inne, niefinansowe narzędzia wsparcia. Dodatkowo ustawa wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego.
2021-10-22 13:11Śląsko-dąbrowska Solidarność zapowiada "każdą możliwą formę protestu" w razie wejścia w życie proponowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakazu sprzedaży ekogroszku. Związkowcy wyliczają, że ten zakaz oznaczałby dla Polskiej Grupy Górniczej utratę 500 mln zł przychodu. Ludzie, którzy w miejsce kopciuchów kupili kotły 5 klasy z podajnikiem znaleźliby się w pułapce.
2021-10-04 12:01Przedłużenie koncesji dla kopalń na Śląsku było zgodne z prawem – przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Odpowiada tym samym na zarzut Greenpeace Polska o tym, że co najmniej 9 kopalń fedruje węgiel na podstawie koncesji przedłużonych bez wymaganych ocen oddziaływania na środowisko.
2021-10-02 12:00Jeśli rząd nie przyjmie ustawy o Strefach Czystego Transportu (SCT) w miastach, czeka nas zalew tanich, starych diesli, a więc aut, które emitują najwięcej zanieczyszczeń – ostrzega Polski Alarm Smogowy. Państwa unijne wprowadzają w miastach zakazy poruszania się najmocniej zanieczyszczających samochodów tworząc kolejne SCT. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego duża część tych samochodów trafi do Polski.
2021-09-08 18:00Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce jest już niemal pewne. Choć rządowego projektu ustawy wciąż nie ma, to jednak zarys szykowanych przepisów został zaprezentowany podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego – podają wiadomoscihandlowe.pl. I przekazują założenia systemu kaucyjnego oraz tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
2021-03-29 10:09Obawy przed skokowym wzrostem cen gazu dla gospodarstw domowych są nieuzasadnione – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiadając na pytania ŚląskiegoBiznesu.pl dotyczące skutków zakończenia ochrony stawek za gaz przez URE za trzy lata. Resort uzasadnia, że „relacje medialne przewidujące znaczny wzrost cen gazu ziemnego, za punkt odniesienia biorą kraje Europy Zachodniej, co nie jest miarodajne w stosunku do sytuacji polskiej.”
2021-03-26 08:11