Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera ws. Krajowego Planu Energii i Klimatu. W piśmie podkreślają, że dokument, choć kluczowy dla transformacji energetyczno-klimatycznej Polski, wciąż nie w pełni wykorzystuje krajowy potencjał do osiągania ambitnych celów klimatycznych.
2024-11-26 16:00Wyjaśniło się: w Lubomi - gminie leżącej na Śląsku, w powiecie wodzisławkim - nie będzie ani farmy fotowoltaicznej, ani biogazowni. Tak zdecydowali mieszkańcy, którzy w niedzielę 24 listopada mieli okazję zabrać głos w sprawie kontrowersyjnych ich zdaniem inwestycji w przeprowadzonym referendum. Frekwencja wyniosła prawie 40%, wynik jest zatem ważny.
2024-11-26 12:00
- Gdyby nie górnictwo i węgiel, dzisiaj siedzielibyśmy po ciemku, nie mówiąc o konsekwencjach, jakie przeżywalibyśmy my i cała gospodarka - podniósł w Katowicach prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej, autorytet w dziedzinie elektroenergetyki. Wtórował mu dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Eksperci zgodnie ocenili, że realizacja rządowego planu transformacji energetycznej doprowadzi do katastrofy, a próby jego realizacji zakończą się blackoutami i destabilizacją systemu energetycznego.
2024-11-21 13:00Władze Lubomi, gminy leżącej na Śląsku, w powiecie wodzisławskim, zamierzają dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W efekcie na prywatnych działkach ma powstać farma fotowoltaiczna. Projekt wzbudza emocje wśród części mieszkańców gminy, którzy protestują przeciwko inwestycji. Tymczasem głos w sprawie zabrali tamtejsi radni.
2024-07-15 15:00
Według danych z 2022 roku, węgiel nadal przoduje w wytwarzaniu energii elektrycznej, stanowiąc 35,4% światowej produkcji. Kolejne miejsca na podium zajmują: gaz ziemny (22,7%)i energia wodna (14,9%). Na pytanie "Jakie źródła energii napędzają świat?" odpowiadają specjaliści z portalu visualcapitalist.com, posługując się liczbami z najnowszego zestawienia Statistical Review of World Energy (Statystyczny Przegląd Energii Światowej).
2023-10-11 11:42PGE chce już w 2040 roku, czyli o 10 lat szybciej, niż zakładała poprzednio, dojść do zeroemisyjności – taki jest główny cel przedstawiony w zaktualizowanej strategii rozwoju grupy. Pośredni cel to rezygnacja z węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła w ciągu najbliższych siedmiu lat oraz zastąpienie go technologiami odnawialnymi i elektrycznymi. PGE przeznaczy w tym okresie 125 mld zł na inwestycje m.in. w morskie farmy wiatrowe, magazyny energii i budowę elektrowni jądrowej. Planuje także rozwój instalacji wychwytywania dwutlenku węgla.
2023-08-30 13:30Wiele firm, zarówno tych dużych, jak i mniejszych, zwraca się z pytaniami o możliwość wybudowania elektrownii fotowoltaicznej w należącej do powiatu wodzisławskiego gminie Lubomia. Wybudować ją ma spółka Tauron, która już poczyniła pierwsze kroki w tym kierunku. Część rolników oraz władze gminy są pozytywnie nastawieni do tego pomysłu, wszystko wskazuje więc na to, że przedsięwzięcie ma szansę realizacji.
2022-08-15 10:00Unia Europejska powstała, jako wspólnota ojczyzn i wolnych narodów. Ile dziś zostało z tej wizji? - pyta Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska.
2021-12-21 15:42Kosztująca około 6,2 mld zł nowa elektrownia węglowa w Jaworznie już działa. Grupa Tauron poinformowała, że wraz z oddanym parowo-gazowym blokiem w Stalowej Woli jest to ostatnia inwestycja koncernu w energetykę konwencjonalną. Od tej pory Grupa chce rozwijać wyłącznie odnawialne źródła energii.
2020-11-16 08:50Trzy umowy na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii podpisali dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz przedstawiciele Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku, Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny oraz Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.
2019-08-19 16:03