Polacy dość dobrze oceniają prowadzony w Polsce proces tzw. transformacji energetycznej. Z najnowszego badania wynika, że tak twierdzi 45,9% rodaków. Z kolei 29,9% respondentów ma wręcz odwrotne zdanie. Natomiast 24,2% ankietowanych nie wyrobiło sobie jeszcze opinii na ten temat.
2024-07-22 09:00W poniedziałek 5 lutego rządowa delegacja z minister przemysłu Marzeną Czarnecką oraz ministrem aktywów państwowych Borysem Budką wznawia rozmowy z Komisją Europejską. Chodzi o załatwienie notyfikacji pomocy publicznej dla polskich kopalń. - To priorytet dla Ministerstwa Przemysłu - zapewniła już w styczniu szefowa nowego resortu.
Chcemy "zielonej", zeroemisyjnej przyszłości i dla dobra kolejnych pokoleń już dziś jesteśmy gotowi do zmian w tym kierunku. Takie wnioski płyną z ostatnich badań opinii publicznej. Eksperci sprawdzali nastawienie Europejczyków, w tym Polaków, do transformacji energetycznej, oszczędzania prądu czy zmiany codziennych nawyków na proekologiczne.
2023-11-27 09:00Wbrew szumnym zapowiedziom Niemcy raczej nie wycofają się z energetyki węglowej do 2030 roku - ocenia NSZZ "Solidarność". Związkowcy podnoszą, że minister finansów i szef partii FDP wchodzącej w skład koalicji rządzącej nazwał te plany "marzeniem". Co zaskakujące, winy za fiasko niemieckiej polityki energetycznej nie ponosi wcale tamtejszy rząd, ale... Polska.
2023-11-13 09:00W polskim górnictwie pracuje obecnie 75,8 tys. osób. Według raportu "Polska ścieżka transformacji energetycznej", 82 proc. krajowego wydobycia węgla kamiennego jest skoncentrowane na terenie Górnego Śląska. To właśnie w tym regionie transformacja energetyczna będzie największym wyzwaniem, które musi uwzględniać m.in. działania osłonowe, konieczność przebranżowienia i podnoszenia kompetencji pracowników oraz programy inwestycyjne. – Transformacja musi być sprawiedliwa, ona nie może przebiegać bez wsparcia ludzi i dania im wiary w przyszłość – podkreśla Nicolas Schmit, komisarz UE do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans. Jak wskazuje, Polska może liczyć w tym procesie na unijne wsparcie.
2023-09-14 12:1066 proc. górników na razie nie myśli o tym, co będzie robić „po węglu”. Mimo świadomości koniecznego wygaszania wydobycia węgla w Polsce tylko jedna trzecia górników deklaruje, że zastanawiała się, co będzie robić po zamknięciu kopalni. Co czwarty liczy na możliwość pracy w kopalni do emerytury. 30 proc. zamierza się przekwalifikować, a 15 proc. – założyć własną działalność. Myśleniu o przyszłości towarzyszy jednak szereg obaw.
2022-11-21 08:30