Przedstawiciele "Solidarności" z Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska, wspierani przez reprezentantów śląsko-dąbrowskiej "S", odwiedzili posłów oraz siedzibę Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Wręczali lampy naftowe, świeczki i zapałki jako symboliczne zestawy przetrwania na wypadek przerw w dostawach prądu. Wizyty miały oczywiście na celu manifestację sprzeciwu zamykania elektrowni węglowych.
2024-12-18 10:30Poprzedni zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna nie zgadza się z twierdzeniami obecnego szefostwa tej spółki państwowej. Uważa, że szerzy ona nieprawdziwe informacje w przestrzeni publicznej. - Zdecydowaliśmy o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego – czytamy w oświadczeniu. O co dokładnie chodzi? Jak do tego odnosi się obecny zarząd PGE GiEK?
2024-11-05 10:30Raz jeszcze wracamy do tematu, który wywołał sporo zamieszania wśród pracowników elektrowni, związkowców, a także samorządowców. Tym razem głos zabiera sama spółka PGE GiEK. Jak czytamy w komunikacie, pismo z 2020 o szybszym wyłączeniu bloków energetycznych ma moc prawną. Tym samym na boczny tor został odstawiony punkt w umowie społecznej, dotyczący Elektrowni Rybnik.
2024-10-29 15:00Śląsko-Dąbrowska „Solidarność” interweniuje u premiera Donalda Tuska w sprawie Elektrowni Rybnik. Związkowcy wskazują w piśmie, że łamane się zapisy umowy społecznej. Apelują o reakcję i zajęcie się problemem. W przeciwnym razie zapowiadają akcję protestacyjną.
2024-10-25 16:00PGG sprzeda w tym roku 5 mln ton węgla mniej niż zakładano. - To nie spadek, a tąpnięcie popytu - ocenia prezes giganta, Leszek Pietraszek. Ciosem dla spółki będzie zapowiedzane przez Tauron wycofanie dwunastu tzw. "dwusetek" – bloków o mocy 200 MW. Czy w obliczu zmian, Polska powinna podążyć w stronę importu węgla? I czy umowa społeczna dla górnictwa w obecnej formie jest wciąż aktualna? O tym wszystkim dyskutowano podczas panelu o energetyce konwencjonalnej na konferencji Energy Days 2024 w Katowicach.
2024-10-09 12:10Resort przemysłu poinformował w poniedziałek o zablokowaniu sprowadzania do Polski węgla z zagranicy. Jednocześnie Ministertwo zapewnia, że trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek surowca, których w 2023 roku zaimportowano blisko 17 mln ton. Oznacza to, że normy zapasów węgla sięgają ponad 200 proc.
O przyszłości przemysłu górniczego i całego regionu dyskutowano podczas wczorajszego spotkania, w którym udział wzięli minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz samorządowcy Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. - Chcę wspólnie z państwem przyciągnąć inwestorów do regionu, tak aby powstawały nowe miejsca pracy – zadeklarowała szefowa resortu.
2024-03-26 14:00To historyczna chwila dla województwa śląskiego. Zgodnie z zapowiedziami w piątek 1 marca w gmachu przy ul. Powstańców 30 w Katowicach miała miejsce inauguracja działalności Ministerstwa Przemysłu. W uroczystości wzięli - wraz z szefową nowego resortu Marzeną Czarnecką - uczestniczyli ministrowie Borys Budka i Andrzej Domański.
2024-03-01 14:10
Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz wystosował do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej wniosek o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania stron umowy społecznej, dotyczącej transformacji górnictwa i województwa śląskiego. Tematem spotkania ma być m.in. kwestia notyfikacji tego dokumentu.
2024-02-22 11:13- Musimy dokonać korekty funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, połączyć interesy spółek węglowych i energetycznych, ustalimy nową strategię działania - zapowiedziała w piątek minister przemysłu Marzena Czarnecka. Zaznaczyła, że wniosek notyfikacyjny o zgodę na pomoc publiczną dla polskich kopalń został przez poprzedni rząd źle przygotowany.
2024-02-16 16:30