Na firmy prowadzące projekty badawczo-rozwojowe z woj. śląskiego czeka ok. 128 mln zł. Rusza kolejny konkurs dotacji do takich przedsięwzięć. Nowe zasady to m.in.: dwie rundy naboru wniosków czy możliwość finansowania obowiązkowej komercjalizacji wyników badań.
Konkursy dotyczące m.in. badań i rozwoju w przedsiębiorstwach prowadzi Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. To samorządowa organizacja, która jako tzw. instytucja pośrednicząca, koordynuje przedsięwzięcie.
- Zmiany w obecnym naborze, któremu nadano hasło „Od pomysłu do przemysłu”, wynikają z przeprowadzonej w ostatnich miesiącach i zaakceptowanej przez Komisję Europejską w lipcu br. aktualizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 – tłumaczy Paulina Cius ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.
Konkursy Centrum dotyczące badań, rozwoju i innowacji w przedsiębiorstwach wspierają finansowo dwa typy projektów. Pierwszy to tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach. W drugim dofinansowane są bezpośrednio prace B+R.
- W toku prowadzonych negocjacji naszego RPO udało się wprowadzić w drugim typie projektu także prace wdrożeniowe. Dotąd przedsiębiorcy, którzy realizowali prace badawczo-rozwojowe, po ich zakończeniu mieli obowiązek ich komercjalizacji na własny koszt (wyniki badań musiały służyć rozwojowi naszej gospodarki) - wyjaśnia Bartosz Rozpondek, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.
- W najnowszym konkursie wprowadzamy możliwość dofinansowania właśnie tego komponentu wdrożeniowego. +Od pomysłu do przemysłu+ – to prosta droga, żeby najpierw przeprowadzić badania i następnie w ramach tego samego projektu, sfinansować wprowadzenie ich wyników na rynek – dodaje dyrektor.
Dofinansowanie części wdrożeniowej oznacza w praktyce np. możliwość zakupu nowej linii technologicznej czy oprogramowania dla skomercjalizowania prototypu, który powstał w wyniku przeprowadzonych badań. Przedsiębiorca może zakupić środki trwałe i wartości niematerialno-prawne niezbędne do wprowadzenia na rynek efektów prac B+R.
Ułatwieniem dla przedsiębiorców mają być też dwie rundy naboru, wydłużające termin na składanie wniosków aplikacyjnych. Ma to pomóc w dobrym przygotowaniu dokumentacji, ale też umożliwić w przypadku, gdy w pierwszej turze projekt zostanie oceniony negatywnie, złożenie poprawionego wniosku w drugim naborze.
Po raz kolejny można realizować projekt w partnerstwie w formie konsorcjum z jednostką naukową. Podział naboru na dwie tury daje zatem też dodatkową szansą na zawiązanie takiej współpracy.
- W poprzednim konkursie, gdzie dopuszczono realizację w ramach konsorcjum, pojawiły się takie projekty, co jest dobrą prognozą. Firmy dostrzegają potrzebę sięgania po potencjał i know-how pracowników naukowych, nie wszystkich stać i nie każdy ma potrzebę tworzenia swojego zaplecza czy działu B+R. W takim wypadku konsorcjum jest dobrym rozwiązaniem - ocenia Rozpondek.
Mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa ubiegające się o fundusze muszą prowadzić działalność na terenie woj. śląskiego. Zakupiona w projekcie infrastruktura powinna służyć prowadzeniu badań, zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami regionu. Obecnie jest ich pięć: medycyna, energetyka, technologie informacyjno-komunikacyjne, zielona gospodarka i przemysły wschodzące.
Wartość dofinansowania w konkursie to 25-100 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prac. Możliwa jest dodatkowa premia 15 proc. (jednak nie więcej niż do 80 proc. kosztów), jeżeli wyniki projektu są szeroko rozpowszechniane podczas konferencji, za pośrednictwem publikacji, ogólnodostępnych baz czy bezpłatnego lub otwartego oprogramowania.
Na 100 proc. dofinansowania mogą liczyć uczelnie wyższe, wchodzące w skład konsorcjum. Podniesiona została w tym rozdaniu także maksymalna kwota dofinansowania – w obu typach projektu wynosi 10 mln zł, co umożliwi wsparcie przedsięwzięć wymagających większych nakładów finansowych.
Pierwsza runda tego naboru (z pulą ponad 85 mln zł) odbędzie się w terminie od 28 września do 14 października 2018. Druga (42 mln zł) od 14 listopada 2018 r. do 15 stycznia 2019 r. Będzie to już piąty nabór wniosków o dotacje do badań i rozwoju w firmach prowadzony przez Centrum. Obecnie na rozstrzygnięcie czeka trzeci nabór, zakończony 28 grudnia ub. roku. Czwarty nabór trwał w maju i czerwcu br.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
542Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
533JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
480Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
467Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
456Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Konferencja w sprawie pakietu deregulacyjnego odwołana. Projekt Brzoski wciąż na stole
0