Krajowa Grupa Spożywcza – tak nazywać się będzie państwowy holding spożywczy, zapowiedziany jeszcze w 2020 roku. Skupiać ma 15 spółek zatrudniających około 4,5 tys. osób. Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że we wtorek podpisana została umowa o przekazaniu przez KOWR nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami, co pozwoliło sfinalizować proces tworzenia KGS.
- Przed chwilą została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP – powiedział we wtorek Jacek Sasin podczas konferencji prasowej.
Dodał, że to finalizacja procesu, który prowadzony był od miesięcy razem z ministerstwem rolnictwa, a którego celem była konsolidacja polskiego holdingu spożywczego.
- Chodzi o skonsolidowanie państwowego sektora spożywczego w jedym silnym podmiocie, który będzie wspierał politykę państwa w tym sektorze – dodał wicepremier.
Zapowiedział przekazanie projektu uchwały Radzie Ministrów w ciągu siedmiu dni i wówczas będzie można mówić o powołaniu Krajowej Grupy Spożywczej jak o fakcie.
#KrajowaGrupaSpozywcza https://t.co/zSBsZQGvRZ
— Michał Rybicki (@MichalRybickii) March 29, 2022
Holding ma działać w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową. Do KGS należeć też będą:
PZZ w Stoisławiu, ICS Moldova Zahar, PPZ Trzemeszno, DANKO, Poznańska Hodowla Roślin, Małopolska Hodowla Roślin, Fabryka Cukierków „Pszczółka”, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko – Mazurska Hodowla Ziemniaka, „ZETPEZET” w Pile, ELEWARR, Zamojskie Zakłady Zbożowe, KR Kietrz, Polanowice. Jednak wg słów Sasina to nie oznacza zamknięcia listy członków grupy.
- Mamy zamiar pozyskiwać do tego holdingu nowe podmioty gospodarcze, w tym zagraniczne, bo dziś takie możliwości są – powiedział.
Według wicepremiera utworzenie holdingu jest konieczne z punktu widzenia zabezpieczenia żywnościowego Polski i wsparcia polskiego rolnictwa. Obecny na konferencji minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zauważył, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych.
- Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikiem sprzedaży nawozów, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy – powiedział szef resortu rolnictwa.
Zapytany był m.in. o to, co należy zrobić, by zapewnić niskie ceny konsumentom, a wysokie producentom żywności w skupie. Według Kowalczyka wiele zależy od liczby pośredników.
- Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Holding spożywczy, jako jeden z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych ma dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym – powiedział.
Według Kowalczyka zmowy cenowe podmiotów skupujących żywność są największą trudnością rolników.
Przypomnijmy, że pierwszy raz opinia publiczna dowiedziała się o pracach nad wejściem rządu do branży spożywczej w maju 2020 roku, w wywiadzie Artura Sobonia, ówczesnego wiceministra aktywów państwowych, udzielonego money.pl. Wspominał wówczas m.in. o uruchomieniu sieci sklepów spożywczych.
- Bylibyśmy obecni na rynku „od pola do stołu”. Sieć sklepów kontrolowana przez państwo byłaby czymś, co by uzupełniało to, nad czym obecnie pracujemy, czyli obecności państwa na kilku rynkach przetwórstwa produktów spożywczych. Byłoby to dobrym rozwiązaniem dla polskich rolników i grup producenckich – uważa wiceminister.
Zauważył jednocześnie, że naiwnością byłoby zakładać, że państwo zbuduje sieć organicznie. Wówczas pojawiły się spekulacje, że państwo może przejąć obiekty po wyprowadzającej się z kraju sieci Tesco. Obiekty przejęła jednak sieć Netto. Dziś o tworzeniu sieci sklepów mowy nie było, co nie znaczy, że temat upadł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
1838Czy Rafako wznowi działalność? Jest światełko w tunelu dla dla raciborskiej spółki
1022Czyste Powietrze na rozdrożu. Co dalej z programem? PAS: niewiele wiadomo
692Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
645Trwa II Kongres Energetyczno-Spawalniczy w Żorach. Kto otrzymał nagrodę specjalną? [foto]
625Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0A1: Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+2 / -0Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
+1 / -0Komu zlecić budowę maszyn przemysłowych na Śląsku? - Top 3 najlepszych firm
+1 / -0Kolejne próby oszustwa na ZUS. Tym razem dzwonią w sprawie aktualizacji numeru telefonu
0Nowy program, stare problemy. PAS ocenia zmiany w nowej odsłonie Czystego Powietrza
0Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
0Zbrodnia VAT-owska na 50 mln złotych. Zatrzymano przestępców z fabryki fałszywych faktur
0Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
0