Instalacja do elektrolizy wodoru, magazynowanie energii w sprężonych gazach z wykorzystaniem szybów pokopalnianych, zbiorniki mocy wykorzystujące akumulatory samochodowe – to niektóre z innowacyjnych projektów, którymi zajmują się obecnie specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach. Zamierzają je realizować w woj. śląskim wraz ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń.
Z efektami pracy naukowców można było zapoznać się podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH 11 - 13 października 2021 r. w Szczyrku. W konferencji na specjalne zaproszenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wzięli udział goście z Wielkiej Brytanii z firmy GRAVITRICITY przekonując uczestników konferencji, że magazynowanie energii w warunkach Śląska może być szansą zachowania dziedzictwa górniczego regionu jak i idealnym środkiem do wprowadzenia zielonej rewolucji.
Do 2050 roku polskie górnictwo czekają kolosalne zmiany związane z realizacją założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Dla Śląska, którego gospodarka przez wieki opierała się na wydobyciu „czarnego złota” nieuchronne odejście od węgla stanowi wyjątkowe wyzwanie.
- Uczmy się od najlepszych jak skutecznie wdrożyć zielony ład – powiedział prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Gałkowski.
Uczestnicy konferencji dyskutowali o szansach rozwoju i praktycznych rozwiązaniach technicznych mających pomóc w przeobrażeniu Śląska w lidera produkcji, magazynowania i wykorzystania zielonej energii.
- Dekarbonizacja jest już faktem i należy do niej podejść w sposób racjonalny, uwzględniając interesy lokalnej społeczności, troskę o tysiące miejsc pracy oraz bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Chcąc realizować zielone projekty, musimy udowodnić, że sojusz Spółki Restrukturyzacji Kopalń z Instytutem KOMAG jest w stanie zaproponować nową jakość w transformacji Śląska, pokazać konkretne rozwiązania i lokalizacje oraz wdrożyć je w skali przemysłowej – przekonuje prof. Dariusz Prostański, dyrektor KOMAG.
Wyzwania, przed jakimi stoi polski przemysł wydobywczy, skłoniły SRK i KOMAG do zintensyfikowania wysiłków przygotowujących Śląsk i inne obszary powęglowe do nowych realiów. Pomysły inżynierów oraz naukowców pracujących w nowoczesnych laboratoriach KOMAG, które jeszcze do niedawna można byłoby uznać za futuryzm, dziś są z sukcesem wcielane w życie, jak podkreśla prof. Prostański.
Prezes Gałkowski zwraca uwagę iż głównym celem zawiązanego pomiędzy SRK i Instytutem KOMAG sojuszu jest pokazanie w najbliższych latach, że Śląsk może przeznaczyć nieużywane i często zdegradowane tereny górnicze w ekonomicznie opłacalne przedsięwzięcia, zachowujące miejsca pracy i stwarzające szanse ochrony zabytkowej, industrialnej architektury.
- Już teraz poszukujemy kolejnych możliwych miejsc zabudowy instalacji fotowoltaicznych i małych elektrowni wiatrowych na terenach pogórniczych. Pamiętamy również o możliwości wykorzystania w naszych magazynach ciepła geotermalnego, które mogłoby być odbierane przez wody kopalniane. KOMAG od wielu lat prowadzi prace koncepcyjne, projektowe i wdrożeniowe w tym zakresie. Jesteśmy liderem w projektowaniu m.in. systemów bateryjnych zasilających maszyny i urządzenia oraz magazynujących energię elektryczną – zaznacza prof. Prostański.
Przykładem takich działań jest Śląski System Magazynowania Energii, czyli projekt przekształcania wygaszonych kopalń w obiekty produkujące i przechowujące zieloną energię.
- Do wykorzystania jest trzy tysiące hektarów obszarów pokopalnianych, w tym 13 tys. działek oraz blisko 11 tys. różnego rodzaju budowli, z czego 30 stanowią szyby. Zagospodarowując te obszary, dajemy miejsca pracy architektom, elektrykom, energetykom. Możemy przekwalifikować załogi górnicze, gdyż nadal będzie trzeba utrzymywać obiekty podziemne – wyjaśnia dyrektor KOMAG.
Instytut z Gliwic prowadzi również prace nad autorskimi wynalazkami, cieszącymi się zainteresowaniem krajowych i zagranicznych inwestorów, których seryjna produkcja wiązałaby się z utworzeniem wielu nowych miejsc pracy w regionach odchodzących od wydobycia węgla. Wśród aktualnych projektów realizowanych przez specjalistów z KOMAG znajdują się m.in.: instalacja odzyskiwania energii z wodoru poprzez ogniwa paliwowe, elektryczny jacht motorowy dla osób z niepełnosprawnościami czy wyciągarka szybowcowa zasilana bateriami litowymi.
- Wiemy, że państwa które radykalnie odchodziły od górnictwa: Anglia, Francja czy Niemcy nie były w stanie sobie z tym procesem poradzić do końca. Rany krwawią do dziś, a to przecież zamożne państwa Zachodu. My jesteśmy bogatsi o te doświadczenia, możemy uniknąć ich błędów i wykorzystać dobre pomysły. Chciałbym, aby to, co zostanie po górnictwie, tu, na Śląsku w przyszłości, kojarzyło się po wsze czasy z nowymi technologiami – deklaruje profesor Prostański.
Tutaj piszemy więcej o Śląskim Systemie Magazynowania Energii
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Katowice przyszłości wg sztucznej inteligencji. Zobaczcie też inne miasta stworzone w aplikacji ING Banku Śląskiego
5429Nie tylko Czyste Powietrze. Te firmy na Śląsku dają pieniądze na pompy ciepła i nie tylko
5236Carrefour zapłaci za plastik i puszki - w 10 sklepach w woj. śląskim stanęły butelkomaty
2850Eksperci "od Śląskiego". Rodzina z Mikołowa na tropie ciekawych zakątków województwa
2637Samorządy umrą za 4 lata. Zygmunt Frankiewicz, senator, przewodniczący ZMP ostrzega
1873Eksperci "od Śląskiego". Rodzina z Mikołowa na tropie ciekawych zakątków województwa
+20 / -0"Dobry duch" dotarł na Śląsk. Unikatowy sklep powstał w dawnym budynku kopalni przejętym od SRK
+10 / -0Samorządy umrą za 4 lata. Zygmunt Frankiewicz, senator, przewodniczący ZMP ostrzega
+4 / -0Szczęki, zwłoki, trumny. Rekwizyty i scenografie rodem z horroru powstają na Śląsku (foto)
+4 / -0Carrefour zapłaci za plastik i puszki - w 10 sklepach w woj. śląskim stanęły butelkomaty
+5 / -1Więcej na edukację, transport i inwestycje. Tak plasuje się budżet Częstochowy na 2023 rok
0"Dobry duch" dotarł na Śląsk. Unikatowy sklep powstał w dawnym budynku kopalni przejętym od SRK
0Samorządy umrą za 4 lata. Zygmunt Frankiewicz, senator, przewodniczący ZMP ostrzega
0Ile zapłacisz za ogrzewanie domu? Polski Alarm Smogowy przygotował kalkulator
0Kieron łączy siły z Kohutem. To się prezesowi nie spodoba (wideo)
0