W Brukseli odbyły się obrady Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów. Podczas spotkania poinformowano, że ubóstwo energetyczne to problem, który dotyka ok. 4,6 mln Polaków i co dziesiątego obywatela Unii Europejskiej.
Porozumienie Burmistrzów definiuje ubóstwo energetyczne jako sytuację, w której gospodarstwo domowe lub osoba fizyczna nie jest w stanie pozwolić sobie na podstawowe usługi energetyczne: ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, mobilność i energię.
O skali problemu na terenie Polski poinformował marszałek województwa mazowieckiego — Oceniamy, że w Polsce w tej chwili ubóstwem energetycznym dotkniętych jest około 4,6 mln obywateli w ponad 2 mln gospodarstw domowych. Często ten problem dotyka przede wszystkim środowisk wiejskich i małych miejscowości — mówi Adam Struzik.
Marszałek, liczby te argumentuje faktem, że na wsiach, ludzie mieszkają w domach budowanych w starych, energochłonnych technologiach. Wpływ na narastający problem mają także rosnące ceny paliw.
- Często ubóstwo energetyczne jest też przyczyną palenia opałem bardzo niskiej jakości, nawet odpadami, a to z kolei przekłada się na zatrucie powietrza, na zjawisko smogu. Uważam, że problem ubóstwa energetycznego jest problemem ogólnoeuropejskim, zarówno w krajach biedniejszych, jak i bogatszych i musimy znaleźć sposób na jego rozwiązanie – przekonuje Adam Struzik.
Według samorządowca problem ubóstwa wymaga wieloprofilowego podejścia. Rozwiązanie leży po stronie wspólnot lokalnych. Władze państwowe natomiast poprzez środki europejskie powinny wprowadzać programy podniesienia energooszczędności i programy docieplania budynków.
Porozumienie Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii zaprezentowało dane, z których wynika, że ubóstwo energetyczne dotyka co dziesiątego mieszkańca Unii Europejskiej. Ponadto 57 mln obywateli UE nie ma odpowiedniego ogrzewania na zimę, a 104 mln nie jest w stanie prawidłowo schłodzić swoich domów latem. Co więcej, 52 mln osób ma opóźnienia w opłacaniu rachunków za energię.
Szacuje się, że ponad 80 milionów Europejczyków żyje w wilgotnych budynkach, w których znajdują się ślady pleśni.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
56368E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
51607Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
45314Helikopter LPR lądował na Pniówku. Górnik poparzony cieczą
22105Zabrze: To miał być klub nocny. Zakres usług mocno przekroczył standardy (wideo)
18708E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
+195 / -29Górnicy do wicepremiera: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy powiedzą, jak było w JSW"
+103 / -23Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
+90 / -52Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
+44 / -15Górnicy z Pniówka chcieli narady bezpieczeństwa. JSW: taki wniosek nie wpłynął
+26 / -4Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
4Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
3Będzie Narodowy Dzień Powstań Śląskich? Prezydent skierował projekt do Sejmu
2Zabrze: To miał być klub nocny. Zakres usług mocno przekroczył standardy (wideo)
1Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
1