W cyklu ABC menadżera przedstawiamy kolejnego bohatera. Tym razem jest nim Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego.
W ABC menadżera prezentujemy szefów, właścicieli i przedstawicieli kadry zarządzającej firmami w woj. śląskim, od mniej formalnej strony. Pytamy, skąd czerpią wiedzę biznesową, jak ładują akumulatory.
Tym razem naszym gościem jest Małgorzata Gutowska, od ponad 3 lat dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego, wcześniej m.in. prezes zarządu, dyrektor generalny i operacyjny spółek należących do Veolia Transport, Transdev, Deutsche Bahn Group.
Czy są książki z zakresu rozwoju menadżerskiego, które wywarły na Panią szczególny wpływ, które mogłaby Pani polecić każdemu menadżerowi?
Takich książek jest wiele. Jedną z ostatnich takich pozycji była dla mnie „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” autorstwa dziennikarza śledczego Charles’a Duhigg’a. Lektura ta prowokuje do zadania sobie pytania „Dlaczego?”. Nie wszyscy możemy zdawać sobie sprawę, jak wiele robimy poza naszą świadomości, a to właśnie z tego powodu istotne jest wyrabianie prawidłowych, poprawnych nawyków, albo zastępowanie jednego nawyku innym. Książka celnie pokazuje, jakie są mechanizmy tego rodzaju samodoskonalenia. Druga konkluzja, która płynie z lektury i która była dla mnie istotną to to, żeby zacząć od zmieniania tego, co jest najłatwiejsze do zmiany i potem, stopniowo, modyfikować coraz bardziej złożone procesy. Wypracowanie mechanizmów w tych obszarach pozwala sprawnie funkcjonować tak dużej i złożonej organizacji, jaką jesteśmy.
Jakie są Pani źródła biznesowej wiedzy, które muszą znaleźć się w codziennej prasówce?
Bardzo chętnie uczestniczę - i zachęcam również do tego moich współpracowników - w wykładach, szkoleniach i konferencjach. Te ostatnie są dla mnie szczególnie ważne. Specyfika branży, w której pracuję, sprawia, że dzielenie się doświadczeniami i systematyczne zderzanie ich w praktyce, pozwala na szybszy rozwój danej organizacji i motywuje do poszukiwania nowych, efektywniejszych rozwiązań.
Nieocenionym źródłem mojej wiedzy są ludzie – m.in. pasażerowie, dziennikarze, eksperci z obszaru transportu. Przywiązuję dużą wagę do rozmów – zarówno podczas spotkań bezpośrednich, jak i poprzez media społecznościowe. Z upodobaniem analizuję też korespondencję, która przychodzi do Zarządu Transportu Metropolitalnego. Dzięki takiemu podejściu mam przekrój m.in. tego, jakimi sprawami się zajmujemy i jakim tematom należy poświęcić szczególną uwagę.
Jaki jest Pani ulubiony sposób spędzania czasu, pozwalający „naładować akumulatory”?
Biorąc pod uwagę np. liczbę przewożonych przez nas pasażerów (ok. 20 milionów miesięcznie) i liczbę obsługiwanych przez nas gmin (56), należy jasno stwierdzić, że bodźców, których codziennie przyjmujemy, jest niepoliczalnie dużo. Dlatego w wolnym czasie szukam wyciszenia, staram się przebywać jak najbliżej natury. Moim hobby jest też florystyka cukrowa. Dzięki niej nie tylko odpoczywam, ale także trenuję skupienie.
Ostatni urlop spędziłam…
W miejscu, które wpisuje się w to, co przed chwilą powiedziałam - w parku wulkanicznym Timanfaya na Lanzarote. Wyjazd spełnił moje oczekiwania - byłam blisko natury, mogłam podziwiać jej potęgę.
Miejsce, które wprzyszłości chciałabym koniecznie odwiedzić to...
Tybet. Ciekawi mnie życie w ekstremalnych warunkach.
---
Małgorzata Gutowska, Dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego od lutego 2019 roku. Od ponad 25 lat związana z branżą transportową, była między innymi prezesem zarządu, dyrektorem generalnym i operacyjnym spółek należących do Veolia Transport, Transdev, Deutsche Bahn Group. Pracowała również w spółkach Raben Group jako główny księgowy. Jest absolwentką Zarządzania Akademii WSB. Posiada doświadczenie w kierowaniu skomplikowanymi strukturami organizacyjnymi, również rozproszonymi. Bardzo dobrze odnajduje się w sytuacjach kryzysowych i wymagających restrukturyzacji. Jest biegła w zarządzaniu operacyjnym i zarządzaniu finansami. Już w pierwszym roku prowadzenia ZTM skutecznie przeprowadziła proces integracji trzech dotychczasowych operatorów transportu, ograniczyła koszty funkcjonowania jednostki, a także zredukowała zatrudnienie. Inicjuje i nadzoruje procesy optymalizujące organizacji transportu publicznego na terenie gmin należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Po jej kierownictwem ZTM unowocześnia standardy działania biznesowego, wdraża programy rozwoju osobistego pracowników, budując silny i zmotywowany zespół oraz modernizuje infrastrukturę transportową, zapewniając najwyższe standardy bezpieczeństwa przewożonym pasażerom. Ogromny nacisk kładzie na działanie zgodnie z procedurami i etyką zawodową.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.