Pączki dla łasuchów dzielą się na te z marmoladą lub bez – ale dla urzędnika skarbówki istnieje inny, niezauważalny gołym okiem podział. Są bowiem pączki obłożone stawką VAT 5 i 8 proc. oraz nawet takie ze stawką 23 proc. W tym roku mija osiem lat od kiedy tradycyjny polski pączek uległ podatkowemu rozszczepieniu jaźni.
Za istnienie trzech pączków podatkowych winę ponoszą nowelizacje przepisów ustawy o VAT, które weszły w życie w 2011 r. W tym niesławna ustawa z dnia 26 listopada 2010 roku, która „tymczasowo” podniosła stawki VAT z 7 na 8 oraz z 22 na 23 proc. Ówczesny rząd obiecywał, że to rozwiązanie tylko na trzy lata, ale trwa ono do dziś.
W przepisach przemycono jednak także rozróżnienie stawek na pieczywo i wyroby ciastkarskie – w zależności od daty ich przydatności do spożycia. I tak, dietetyczne pączki do zjedzenia w ciągu dwóch tygodni zostały objęte stawką 5 proc. Tradycyjne pączki z większą ilością cukru wpadły w stawkę 8 proc. Natomiast zarówno mniej, jak i bardziej słodkie, za to o dłuższej przydatności do spożycia zostały objęte stawką 23 proc. W ten sposób ustawa, która znana jest przede wszystkim z „tymczasowości” trwającej już osiem lat, przyniosła polskim konsumentom trzy rodzaje pączków podatkowych – oraz ból głowy cukiernikom.
– Skomplikowane podziały towarów i niejasności w klasyfikowaniu ich do odpowiednich stawek to znak rozpoznawczy polskiego systemu podatkowego – mówi Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP. – To znamienne, że od lat z okazji tłustego czwartku cała Polska śmieje się z trzech różnych stawek VAT na pączki, a mimo to system nie ulega zmianie. Na co dzień bowiem właściwe stosowanie prawa podatkowego w Polsce przyprawia przedsiębiorców o ból głowy i przynosi im wiele kłopotu – dodaje.
- Jest jednak nadzieja, że w 2020 r. w ostatni czwartek lutego na placu boju pozostanie tylko jeden pączek – ten pięcioprocentowy. Nowa tzw. matryca VAT-owska, której projekt jest już w konsultacjach społecznych, zrównuje stawki dla pączka do jednego, tego najniższego poziomu.
Czego i pączkowi, i konsumentom, a zwłaszcza przedsiębiorcom, trzeba z całego serca życzyć – mówią Pracodawcy RP.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG. Stawki zaszeregowania pójdą w górę. Górnicy dostaną po około 1500 zł podwyżki
6126Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
688Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
5717 kwietnia wchodzą w życie przepisy o pracy zdalnej. To musi wiedzieć pracodawca i pracownik
357Trafnie łączymy pracodawców i pracowników. Worker Service – tu rządzą kobiety
148Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+3 / -1Trafnie łączymy pracodawców i pracowników. Worker Service – tu rządzą kobiety
+1 / -0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
+1 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
+1 / -0PGG. Stawki zaszeregowania pójdą w górę. Górnicy dostaną po około 1500 zł podwyżki
07 kwietnia wchodzą w życie przepisy o pracy zdalnej. To musi wiedzieć pracodawca i pracownik
0Jak być bardziej wydajnym pracownikiem? Zadbaj o swój komfort i zadowolenie pracodawcy
0Trafnie łączymy pracodawców i pracowników. Worker Service – tu rządzą kobiety
0Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
0
~Jakubwork 2019-02-28
11:01:51
Dlatego nie interesuje mnie te święto