Ponad 200 osób przyciągnęła III edycja ogólnopolskiej konferencji dla właścicieli i zarządzających firmami, szpitalami i organizacjami na rynku zdrowia, zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
AI będzie coraz częściej wspierać lekarzy i innych specjalistów medycznych, ale nie zastąpi ich, ponieważ jest narzędziem, a nie alternatywą.
Specjaliści powinni być częściej słuchani przez twórców technologii, aby dostarczane rozwiązania były użyteczne dla lekarzy, pacjentów i systemu zdrowia.
Startupy, prezentując nowe rozwiązania, powinny uwzględniać także aspekt ekonomiczny ich wdrożenia w ochronie zdrowia.
Te i wiele innych zagadnień związanych z biznesem na rynku zdrowia było poruszanych podczas III edycji Health Business Innovations - 28 listopada 2024 r. w Katowicach.
Współpraca biznesu ze szpitalami i innymi jednostkami ochrony zdrowia, biotechnologia, eZdrowie, rola AI w medycynie, urządzenia i inne wyroby medyczne – przyszłościowe obszary rozwoju dla biznesu na rynku zdrowia
Jaką rolę odegra Polska w sektorze wyrobów medycznych w Europie i na świecie?
– Zainteresowanie udziałem w HBI 2024, na które kolejny raz zabrakło miejsc, pokazuje jak ważny to obszar. Dziękuję ekspertom, partnerom i uczestnikom za niezwykle ciekawe spotkanie, dzielenie się doświadczeniem i gigantyczną dawkę inspiracji w temacie współpracy biznesu ze szpitalami i innymi jednostkami ochrony zdrowia, AI, e-zdrowia, biotechnologii, produkcji urządzeń i innych wyrobów medycznych – mówił Janusz Dramski, pierwszy wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora HBI 2024.
Aktywność w strefie networkingu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wierzę, że to wszystko wzmocni rozwój relacji biznesowych pomiędzy uczestnikami, a także w miejscowościach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli zlokalizowanej w centralnej części województwa śląskiego, która na mapie regionu i Polski ma mnóstwo powodów do dumy ze względu na rozwój medycyny, usług i technologii medycznych, nauki i biznesu w obszarze zdrowia – dodał.
To, że medycyna to dobry kierunek rozwoju gospodarczego Metropolii GZM i całego regionu śląskiego, który wpływa na wzrost jego atrakcyjności dla biznesu i poprawę życia mieszkańców, pokazuje przykład m.in. Katowic czy Zabrza. Istniejące zaplecze edukacyjne, naukowe, badawcze, usługowe, biznesowe oraz startupowe pozwala na dynamiczny rozwój tego sektora w miastach kojarzonych jeszcze do niedawna przede wszystkim z kopalniami i innymi przedsiębiorstwami przemysłu ciężkiego.
Rozmowa o rozwoju biznesu medycznego na Śląsku, a w szczególności w miastach tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię wydaje się być naturalnym działaniem ze względu na rozwój tego sektora na naszych terenach od I polowy XX wieku w obszarze usług, nauki i biznesu – wspomniał Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Katowice od lat stawiają na rozwój innowacyjnych firm. IT, cyfryzacja i gaming są tymi wiodącymi specjalizacjami technologicznymi, ale w świecie technologii – szczególnie tych cyfrowych – rozwiązania dla branż i same branże często się przenikają. Dlatego też medtech, healthtech, e-zdrowie wpisują się w kierunki rozwoju Katowic w kontekście ich metropolitalności oraz regionalnych inteligentnych specjalizacji. Również w pozostającym na Nikiszowcu Katowickim Hubie Gamingowo-Technologicznym będziemy stawiać na różne technologie i tworzenie cyfrowych mostów – mówił Łukasz Żółciak, smart city officer w Katowicach.
Województwo śląskie kładzie nacisk na nowe technologie i innowacje w obszarze zdrowia, o czym świadczy m.in. wpisanie medycyny na listę inteligentnych specjalizacji regionu. Miasta w województwie śląskim są naturalnym miejscem do opracowywania i rozwijania innowacji, technologii i startupów w zdrowiu.
Doświadczenia Samorządu Województwa Śląskiego (Business in Silesia, Invest in Silesia), czy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w obsłudze inwestorów zagranicznych i krajowych są naszym dodtakowym atutem. Zwrócił na to uwagę prezes Silesian Startup Foundation Kuba Nagórski podczas sierpniowej prezentacji kierunków działań fundacji, która zapowiedziała chęć wsparcia prac nad przyciąganiem na Śląsk, szczególnie do Metropolii, oddziałów i dywizji firm technologicznych ze świata.
W trakcie konferencji dyskutowano o zagadnieniach istotnych w procesie kreowania odpowiedzi na potrzeby pacjentów z perspektywy przedsiębiorców pracujących dla rynku zdrowia. Dyskusja toczyła wokół następujących obszarów tematycznych: współpraca biznesu ze szpitalami i innymi jednostkami ochrony zdrowia (jak np. POZ czy AOS), eZdrowie, produkcja urządzeń oraz innych wyrobów medycznych, a także osiągnięcia w obszarze biotechnologii i coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji w rozwiązaniach dla rynku zdrowia w Polsce i na świecie.
Bardzo żywiołowo toczyły się rozmowy w strefie networkingu w trakcie całego dnia, gdzie cały czas panowała bardzo wysoka frekwencja i gwar rozmów.
Wprowadzenie merytoryczne do tegorocznej edycji HBI zrealizował dr n. med. Wojciech Wawrzynek, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej oraz członek Okręgowego Sądu Lekarskiego Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, który reprezentując samorząd lekarski w województwie śląskim skupił się na wpływie sztucznej inteligencji i powiązanych z nią aspektów (jak np. uczenie maszynowe) na działania w medycynie.
Marzena Krawiec, dyrektor ds. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej w American Heart of Poland Group, bardzo mocno zaakcentowała potrzebę zwracania uwagi przy opracowywaniu nowych urządzeń do stosowania jednostkach ochrony zdrowia, na aspekty ekonomiczne tych rozwiązań.
Wskazała na prosty przykład bariery zastosowania wielu nowych rozwiązań, które proponuje jej biznes, gdy przy świadczeniach refundowanych przez NFZ jednostka otrzymuje kwotę X za daną procedurę i menadżer jednostki nie podejmie decyzji o zastosowaniu nowszego w sensie jakościowym urządzenia, jeśli jego zastosowanie będzie powodować nierentowność usługi.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Międzynarodowe Gliwickie Targi Budownictwa - już w marcu jubileuszowa edycja
1072Business Boost No. 3 – Śniadanie dla Przedsiębiorców. Zaprasza Bielsko-Biała
863"Będą odmieniane przez wszystkie przypadki". AI i cyberbezpieczeństwo w biznesie i samorządzie (wideo)
328Trzeci chorwacki kierunek z Katowice Airport. Ryanair poleci z Pyrzowic do Dubrownika
241Trzeci chorwacki kierunek z Katowice Airport. Ryanair poleci z Pyrzowic do Dubrownika
0"Będą odmieniane przez wszystkie przypadki". AI i cyberbezpieczeństwo w biznesie i samorządzie (wideo)
0Business Boost No. 3 – Śniadanie dla Przedsiębiorców. Zaprasza Bielsko-Biała
0Międzynarodowe Gliwickie Targi Budownictwa - już w marcu jubileuszowa edycja
0