Polska sama nie może wprowadzić embarga na rosyjskie surowce energetyczne, szukamy innych rozwiązań - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodatkowo, rząd opracowuje rozwiązania pozwalające uniknąć kar - dla podmiotów, które zawarły z Rosją wieloletnie kontrakty.
Nie możemy sami wprowadzić embarga na rosyjskie surowce energetyczne i szukamy innych rozwiązań. Wprowadzenie przez UE embarga byłby bardzo dobrym scenariuszem, i to scenariusz, którego oczekujemy - mówiła we wtorek minister w TVP Info minister Anna Moskwa. - Szukamy rozwiązań prawnych, które byłyby bezpieczne również dla tych podmiotów, które mają wieloletnie kontrakty, by nie musiały płacić dotkliwych kar - dodała.
Przypomnijmy, że w dniach 24-25 marca 2022 r. w Brukseli odbędzie się szczyt Rady Europejskiej, na którym mają zostać omówione m.in. sankcje przeciw Rosji oraz pomoc humanitarna. W spotkaniu ma wziąć udział prezydent USA Joe Biden.
W tym samym czasie przed budynkiem niemieckiej ambasady w Warszawie protest zapowiedzieli przedstawiciele związków zawodowych <<Ziętek: Niemcy niszczą polskie kopalnie. Będzie protest przed ambasadą>>
Anna Moskwa podkreśliła dziś, że odcięcie się przez Polskę od rosyjskich surowców to za mało.
Gdyby cała Europa się na to zdecydowała, konsekwencje byłyby dotkliwe dla Federacji Rosyjskiej - stwierdziła Anna Moskwa.
Jak dodała minister, będzie to przedmiotem rozmów na Radzie Europejskiej.
Według Anny Moskwy Polska jest w stanie się przygotować do samowystarczalności jeśli chodzi o węgiel, ale uruchomienie dodatkowego wydobycia w kraju wymaga czasu.
Jako państwo zabezpieczymy alternatywne zapasy, aby móc przekazać obywatelom przed sezonem jesienno-zimowym węgiel inny niż rosyjski. Z niewielką ilością z zewnętrznych dostaw jesteśmy w stanie sobie kolejną zimę zabezpieczyć - powiedziała minister.
I dodała:
W okresie przejściowym jesteśmy zmuszeni do importu węgla, ale nie musi i nie może to być import z Rosji. Na kolejny sezon jesienno-zimowy potrzebujemy dodatkowych ilości węgla z importu, ale z kierunku innego niż rosyjski.
Przypomnijmy, że minister Anna Moskwa niedawno wypowiedziała się w tym samym temacie. 10 marca w programie Sedno Sprawy na antenie Radia Plus stwierdziła, że Polska z dnia na dzień może zrezygnować z rosyjskich surowców. Dodała też, że energetycznie jako kraj jesteśmy po bezpiecznej stronie.
Nadal mamy 70 procent węgla, nawet ten węgiel będzie podstaąa gospodarki i całej energetyki - podsumowała wówczas Anna Moskwa.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1890JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1680JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
949Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
521Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
445Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0Mobbing w kopalni PGG znajdzie finał w prokuraturze? Solidarność 80: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
0