Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci zdobyła grand prix 27. edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Katowice. Jurorzy oceniali prace śląskich architektów zakończone w 2020 roku, które powstały w woj. śląskim lub poza jego granicami.
Grand Prix, zarazem nagrodę w kategorii „obiekt” otrzymał zespół OVO Grąbczewscy Architekci (Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Mikołaj Szewczyk, Jacek Rymaszewski, Kamil Kajdas, Zuzanna Robutka, Mikołaj Szewczyk, Magdalena Orzeł, Natalia Pączko, Sonia Jarczyk, Paulina Gocoł, Natalia Miłczak, Justyna Motyka, Iga Mazur, Piotr Mrzyk, Anna Underowicz) za Budynek Biurowy EXG W Częstochowie.
Jury jednogłośnie przyznało ją za bezpretensjonalną, skromną elegancję, wyważone proporcje, jakość zastosowanych materiałów, umiar i dyscyplinę umiejętnie skrojonej geometrii.
„Ten niewielki szary budynek częściowo schowany wśród drzew z niezwykłą siłą pozytywnie oddziaływuje nie tylko na najbliższe otoczenie.” czytamy w uzasadnieniu werdyktu.
„Mało kto już pamięta obiekty z Częstochowy, które swego czasu zaistniały na architektonicznej mapie Polski. To miasto od dawna czekało na taki powrót. Dziś, już jako jedno z miast województwa śląskiego, ma szansę wejść w orbitę wpływów „śląskiej szkoły architektury” – uzasadnia SARP Katowice. Jurorzy przyznali Grand Prix z „nadzieją na piękną przyszłość [...] realizacji mającej niewątpliwy potencjał zainicjowania takich zmian”.
W tej kategorii wyróżniono też dwie prace. Jedno z nich otrzymali Dieter Paleta, Agnieszka Sobczak i Szymon Biela za dom mieszkalny w Katowicach. Wyróżnienie przyznano „za udane zmierzenie się z trudnym tematem zabudowy plombowej. Doceniono ciekawe ukształtowanie elewacji frontowej, dzięki której budynek doskonale wpisuje się w charakter pierzei. Stosując powściągliwe środki wyrazu, autorzy udowodnili, że dobra, współczesna architektura nie musi krzyczeć.”
Z kolei Konor Studio (Tomasz Konior, Marcin Piotrowski, Dominik Koroś, Angelika Drozd, Maria Green, Wojciech Przywecki, Paweł Jurkiewicz, Diana Niebrzydowska, Paweł Przeniosło, Jakub Bojas) dostało wyróżnienie za siedzibę firmy Press Glass w Konopiskach. Studio doceniono za „udane scalenie obiektu z otaczającym go krajobrazem wyrażające się poprzez zastosowanie obłych form, zmniejszenie powierzchni kolejnych kondygnacji i twórcze wykorzystanie szkła odbijającego otoczenie, a także za powściągliwość w zastosowanych materiałach.”
W kategorii obiekt nominowano też do nagrody trzy zgłoszenia: Tomasz Borkowski - Centrum Usług Społecznych w Zabrzu, Robert Skitek - Przystań Kajakowa MOSM, Maciej Franta - Villa Reden.
Poznaliśmy też laureatów i wyróżnionych w pozostałych kategoriach konkursowych. Nagrodę w kategorii „młody twórca” otrzymał zespół 8486 Architekci (Anna Struska, Henryk Struski) za wysoki poziom prezentowanych w portfolio prac, w tym pierwszych realizacji - głównie w kategorii wnętrz, świadczących o dużym wyczuciu estetycznym i potencjale twórczym autorów.
W kategorii „młody twórca” wyróżnienie dostał Dariusz Dudek i jego spółka DD Architekci za wytrwałe poszukiwanie formy i konsekwencję projektową, a także liczne osiągnięcia konkursowe. Uwagę jury zwrócił budynek wejściowy do parku linearnego doliny Białej Przemszy w Sławkowie oparty na prostym układzie oraz przemyślanej utylitarności.
W kategorii „wnętrza” wygrał zespół 8486 Architekci za realizację pod nazwą „Projekt wnętrza domu jednorodzinnego w Katowicach”. Nagrodę przyznano za plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy.
Ten sam zespół miał jeszcze nominację do nagrody za Projekt wnętrza biura IT w Katowicach.
Wyróżnienie w tej kategorii zdobył zespół Agnieszka Ziębik, Grzegorz Ziębik i Marek Wenklar za realizację pod nazwą Dom jednorodzinny w Szałszy. Wyróżnienie przyznano za odwagę w rozstrzygnięciach materiałowych, twórczą dyskusję z prawem miejscowym i udowodnienie, że projekt szyty na miarę jest zawsze lepszy do katalogowego odpowiednika.
Nominację do nagrody otrzymali jeszcze Joanna Małecka i Wojciech Małecki za Dom w Katowicach.
Kategorię „dzieło eksportowe” zdominowała pracownia Medusa Group (Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Katarzyna Chobot, Katarzyna Kruszenko, Kondar Basan), która zdobyła zarówno nagrodę jak i wyróżnienie. Nagrodę jury przyznało za Origami House w Toruniu.
Jak czytamy w werdykcie „obiekt ten, podążając za swoją nazwą nawiązującą do sztuki i kultury japońskiej, bez zbędnych elementów i ozdobników prezentuje oryginalną bryłę, która stanowi efektowną formę przestrzenną.
Pomimo niewielkich gabarytów budynek wyróżnia się na tle pozostałych zgłoszonych obiektów. Przyznanie I miejsca za minimalizm, prostotę, lekkość i detal, a przede wszystkim uniwersalność obiektu- obiekt ten prezentowałby się doskonale zarówno w przestrzeni miejskiej jak i niezabudowanym terenie.”
Wyróżnienie Medusa Group otrzymała za Dom w Bieszczadach. Architektów doceniono za „wyjątkową wrażliwość na krajobraz i umiejętne wpisanie budynku w naturalny pejzaż bieszczadzkich połonin. Architektura domu subtelnie rysuje granice z przyrodą, a - z uwagi na zastosowanie materiału rdzawej blachy cortenowej - ziemista kolorystyka elewacji, współgra z przyrodą i zmieniającą się aurą, dzięki czemu osłabia poczucie obecności budynku.”
Dom znajduje się w miejscowości Lutowiska, wioski położonej przy polsko- ukraińskiej granicy. Usytuowany na tle pasma Otryt, masywu górskiego w Bieszczadach Zachodnich, zaprojektowano tak, aby forma bryły otwierała się na to malownicze otoczenie, a jednocześnie nie zakłócała innym widoku na piękno wyjątkowego krajobrazu. Powstała architektura w sposób szczególny szanująca naturalne walory przyrodnicze najbliższego obszaru.
W tej kategorii nominowano do nagrody jeszcze projekty: Tomasz Konior - Siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, Medusa Group – Wave, Medusa Group - Hotel Nobu Warsaw.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Znamy laureatów XVI edycji konkursu Innowator Śląska
467Event Upgrade Your Business vol. 60: Porażka to nie koniec
354Biznes a samorząd - związek z miłości czy z rozsądku? Za nami Świąteczny Booster KSSE
242Świąteczny Startup Fest w Bielsku-Białej - zaprasza Startup Podbeskidzie
209Przedsiębiorstwa Fair Play 2024 wyłonione. Wśród laureatów firmy ze śląskiego (foto)
103Dostarczył 7 tys. tramwajów dla polskich miast. Zakład Alstom w Chorzowie obchodzi 160 lat
+2 / -0Przyjechał do Katowic "robić Japonię". Otwiera już drugi lokal dla fanów azjatyckich smaków
+1 / -0Biznes a samorząd - związek z miłości czy z rozsądku? Za nami Świąteczny Booster KSSE
+1 / -0Czy biznes i samorząd to zgrany duet? KSSE zaprasza na Świąteczny Booster dla biznesu
+1 / -0Znamy laureatów XVI edycji konkursu Innowator Śląska
+1 / -0Przedsiębiorstwa Fair Play 2024 wyłonione. Wśród laureatów firmy ze śląskiego (foto)
0Katowice zapraszają na spotkanie poświęcone rozwijaniu startupów w zdrowiu
0Przyjechał do Katowic "robić Japonię". Otwiera już drugi lokal dla fanów azjatyckich smaków
0KSSE rozda pieniądze na start biznesu. Do zgarnięcia setki tysięcy złotych
0Biznes a samorząd - związek z miłości czy z rozsądku? Za nami Świąteczny Booster KSSE
0