Do końca roku chcemy opracować strategię separacji aktywów węglowych, która byłaby autorstwa ministerstwa aktywów państwowych i oficjalnym dokumentem rządowym – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń podczas VI Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.
Pełnomocnik rządu ds. górnictwa i energetyki wziął udział w VI Kongresie Energetycznym, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska. Powiedział, że resort aktywów państwowych do końca roku chce opracować „strategię separacji aktywów węglowych”.
- Taki dokument jest nam potrzebny, chcemy pokazać, w jaki sposób ona może być przeprowadzona; ale w gruncie rzeczy chodzi o jedno, o to by dać możliwość finansowania inwestycji w taki miks energetyczny, który zapisaliśmy w projekcie polityki energetycznej państwa. Chodzi o to, aby nasze spółki mogły generować niezbędne inwestycje - powiedział Soboń cytowany przez cire.pl.
Zaznaczył, że wprowadzenie dokuimentu będą poprzedzać konsultacje ze związkami zawodowymi i samorządami.
Ze słów Sobonia wynika, że priorytetem państwa jest taka transformacja energetyczna, która zapewni bezpieczeństwo.
- Aby nie doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej, po drugie musimy mieć konkurencyjne ceny, a konkurencyjna cena oparta na energetyce węglowej jest niezwykle trudna do utrzymania – mówił.
Jego zdaniem państwo poprzez swoje spółki powinno być obecne na rynku energii.
- Chcemy wygenerować duże środki na inwestycje dla naszych spółek i jednocześnie tak zaplanować perspektywę ograniczania produkcji węgla i wykorzystania go w energetyce, aby była ona racjonalna z punku widzenia zdolność wygenerowania projektów, które zastąpią węgiel, a z drugiej strony społecznie akceptowana - powiedział wiceminister.
Artur Soboń zaznaczył, że spółki skarbu państwa odegrają kluczową rolę w procesie transformacji energetyki.
Jak podaje PAP wiceminister był pytany podczas jednego z paneli dyskusyjnych zorganizowanych w ramach VI Kongresu Energetycznego o porozumienie podpisane z górnikami, którzy stworzyli komitet protestacyjny na Śląsku.
- To porozumienie dotyczy wszystkich grup górniczych, bo mówimy o dochodzeniu do likwidacji całego sektora węgla kamiennego. W pierwszym punkcie tego porozumienia jest zapisane, że będziemy pracować nad precyzyjną umową społeczną - mówił.
Wyjaśnił, że chodzi o doprecyzowanie kluczowych elementów zawartego porozumienia. - Prace na tą precyzyjną umową właśnie się rozpoczynają - powiedział Soboń.
Rozmowy ze stroną społeczną mogą być trudne, zwłaszcza, że Solidarność domaga się od rządu zaostrzenia tonu w sprawie unijnej polityki klimatycznej. Związek w swoim stanowisku pisze wprost, że „polityka klimatyczna Unii Europejskiej, pod pozorem ochrony klimatu, to w istocie program zmierzający do marginalizacji rozwijających się gospodarek, w tym polskiej”.
„Analizując przebieg ostatnich wydarzeń, w tym działania i zaniechania rządu w tej dziedzinie, wyraźnie widać, że w zakresie transformacji energetycznej nie ma przed Polską perspektywy 50-60 lat. Nie ma nawet perspektywy do 2050 roku, deklarowanej w ramach podpisanych ostatnio górniczych porozumień. Wręcz przeciwnie, ważąc plany rewitalizacji konwencjonalnych bloków energetycznych i rezygnację z budowy nowych, już dzisiaj widać naciski na likwidację większości z nich. To oznacza rewolucyjny, a nie ewolucyjnych odwrót od energetyki opartej na węglu i skraca tę perspektywę nawet kilkanaście lat” - czytamy w stanowisku NSZZ Solidarność.
Solidarność wezwała rząd do rozmów dotyczących m.in. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w sposób, który odpowiada wyzwaniom rozwijającej się gospodarki.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0