W Elektrowni Bełchatów, największej polskiej siłowni odpowiadającej za dostarczenie około 20 proc. krajowej energii, doszło do awaryjnego wyłączenia 10 z 11 bloków. Utracono 3640 MW mocy. Aby go zbilansować Polska musiała awaryjnie uruchomić import energii z Czech, Niemiec i Słowacji. Cena energii podskoczyła jednak do 1500 zł/MWh.
Problem pojawił się w poniedziałek 17 maja około godz. 16.30 na stacji elektroenergetycznej Rogowiec, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Prawdopodobnie doszło tam do zwarcia.
- Prawdopodobną przyczyną zakłócenia było zwarcie. Dokładny mechanizm zaistnienia sytuacji jest obecnie przedmiotem badania – informuje Beata Jarosz-Dziekanowska, rzeczniczka PSE.
Wyjaśnia, że „wskutek zadziałania automatyki stacyjnej nastąpiło wyłączenie 10 bloków w Elektrowni Bełchatów, należącej do spółki PGE GiEK. Utracono 3640 MW mocy.”
- Obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew - dodaje Sandra Apanasionek, rzeczniczka prasowa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy elektrownia w Bełchatowie.
PSE zapewniają, że nie powinno dojść do problemów z dostawami prądu z powodu awarii.
- System został niezwłocznie zbilansowany przez PSE m.in. poprzez uruchomienie generacji w elektrowniach szczytowo-pompowych, aktywacji wirującej rezerwy cieplnej w pracujących elektrowniach oraz międzyoperatorskiemu importowi energii z Czech, Słowacji i Niemiec. Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie – zapewnia Beata Jarosz-Dziekanowska.
Na miejscu w Elektrowni Bełchatów pracuje zespół, składający się ze specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni, w celu jak najszybszego przywrócenia do ruchu jednostek wytwórczych.
Czasowe obniżenie mocy tak dużej elektrowni, konieczność uruchomienia droższych jednostek wytwórczych i import energii skutkowały drastycznym skokiem ceny za prąd. WysokieNapięcie.pl podaje, że jedna megawatogodzina kosztowała 1500 zł! Tymczasem standardowa cena wynosi około 300 zł/MWh.
Jak czytamy w portalu branżowym cire.pl., poprzednie awarie miały zwykle związek z silnymi ulewami, lub po prostu nieprzewidzianymi usterkami.
"Awaria Elektrowni Bełchatów może stanowić pewną nauczkę na przyszłość. Nie da się ukryć, że Polska w ciągu nadchodzących dekad będzie stopniowo odchodzić od energetyki opartej na węglu. Elektrownia w Ostrołęce nie będzie elektrownią węglową, o ile w ogóle powstanie."
Wygaszanie samej Elektrowni Bełchatów ma się rozpocząć w okolicach 2030 r.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17371Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7893Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7871JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2069Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1072Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Ruszyła budowa przedłużenia ulicy Mickiewicza w Katowicach. Od dziś utrudnienia
0Inflacja zjada majątek Polaków. W niespełna dwa lata pożarła 200 miliardów oszczędności
0Katowice docenione przez przedsiębiorców. Miasto z nagrodą "Przyjazny Samorząd"
0Cuda na stacjach paliw - powitamy 5,99 zł/l? "Polska wyłamuje się z globalnych tendencji"
0