Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce jest już niemal pewne. Choć rządowego projektu ustawy wciąż nie ma, to jednak zarys szykowanych przepisów został zaprezentowany podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego – podają wiadomoscihandlowe.pl. I przekazują założenia systemu kaucyjnego oraz tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
„Z zaprezentowanych założeń wynika, że planowane jest wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego na terenie całej Polski. Kaucją mają zostać objęte szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. W systemie nie uwzględniono natomiast opakowań aluminiowych.” czytamy w portalu wiadomoscihandlowe.pl.
Na jednym z zaprezentowanych podczas seminarium slajdów znalazło się wyjaśnienie systemu kaucyjnego.
„Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji”.
Z prezentacji wynika również, że system tworzyć będą „wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym”. Firmy będą musiały uzyskać określony poziom selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Jeśli poziomów nie uzyskają, wówczas będą musieli uiścić opłatę produktową. Zwana jest ona również podatkiem od opakowań.
System będzie się również wiązał z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wprowadzona zostanie rozszerzona odpowiedzialność przedsiębiorcy, tzw. ROP. Nakładać będzie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązek finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu.
O systemie kaucyjnym i ROP pisaliśmy już w lutym. Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyjaśniał w rozmowie ze ŚląskimBiznesem.pl, że system kaucyjny ma zapobiegać przerzucaniu kosztów opakowań na klientów.
W czym rzecz? Otóż Unia Europejska postanowiła poprzez kraje członkowskie wprowadzić mechanizm zmuszający producentów do zmiany opakowań na przyjazne dla środowiska, biodegradowalne, lub takie, które daje się łatwo przetworzyć. Reguluje to dyrektywa z 2018 roku o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). UE pozostawiła krajom członkowskim pewną swobodę w opracowaniu przepisów. Wspólna ma być idea – aby producenci ponosili około 80 proc. kosztów segregacji, recyklingu i utylizacji odpadów.
W Polsce system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów ma obowiązywać od początku 2022 roku. Wysokość opłaty, jaką obciążeni będą producenci uzależniona będzie od stopnia przyjazności opakowania dla środowiska.
- Im bardziej przyjazne dla środowiska będzie to opakowanie, tym mniejsza opłata zostanie naliczona – mówi rzecznik MKiŚ.
Aleksander Brzózka dodał, że system kaucyjny może oznaczać np. wprowadzenie automatów do odbioru opakowań.
- Ale nie chcemy tu niczego producentom narzucać. To oni będą musieli opracować metodę ściągnięcia odpadu z obiegu – mówi rzecznik.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1942JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1766JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
1023JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
796Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
751Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0