Analizujemy rynek i staramy się dopasowywać kolejne rozwiązania do wymogów i oczekiwań, dlatego do końca tego tygodnia, do piątku przedstawimy rządową propozycję kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej – powiedziała dziś podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Tarcza 3.0 ma się składać z czterech głównych punktów.
Pierwszy obejmuje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego funduszu dopłat do oprocentowania kredytów. Ma wynosić w tym roku 270 mln zł, w przyszłym roku tyle samo.
- Jego celem jest, aby przedsiębiorcy, którzy utracili płynność finansową, czyli zdolność do terminowej spłaty zobowiązań oraz przedsiębiorcy zagrożeni utratą płynności, mogli być wsparci dopłatami do odsetek kredytów. Banki komercyjne będą udzielać kredytów, a BGK będzie dopłacać do odsetek - mówiła Jadwiga Emilewicz.
Kolejny nowy wątek dotyczy zmiana w prawie zamówień publicznych. - Pracujemy nad tym, aby zamawiający i wykonawcy mogli w łatwy sposób dokonywać zmian w umowach i aby te zmiany nie obciążały kosztowo wykonawców.
Wicepremier zapowiedziała większą dostępność zaliczek wpłacanych wykonawcom, dla poprawienia ich płynności finansowej a także odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczą, aby mogła orzekać w momencie przestojach w pracy sądów.
Następny wątek dotyczy wprowadzenia mechanizmów, które ochronią polskie firmy notowane na giełdzie, które na skutek pandemii mocno straciły na wycenie, przez przejęciami przez zagraniczne fundusze.
- Zadbamy o to, by polskie firmy nie stały się tanim łupem. Europa nie może być na sprzedaż – mówiła Emilewicz, nie wchodząc jednak w szczegóły.
Czwarty watek dotyczy wsparcia finansowego samorządów.
– Wiemy, że samorządy mają mniejsze wpływy, dlatego luzujemy regułę finansową. Samorzady będą mogły się zadłużać, bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.
Dodała, że zwiększy się też pula pieniędzy trafiających do budżetów samorządów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa. Dziś z tego tytułu samorządy dostają co czwartą złotówkę, a dostaną co drugą. Tutaj też nie poznaliśmy szczegółów.
Prócz czterech głównych wątków Tarcza 3.0 ma zawierać zmiany w prawie pracy, które ułatwią skorzystanie z rozwiązań dostępnych już dziś takich jak postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń.
- Pracujemy w trybie ciągłym, kolejne odsłony tarczy są opracowywane we współpracy z firmami – powiedziała wicepremier. - Analizujemy rynek i staramy się dopasowywać kolejne rozwiązania do wymogów i oczekiwań, dlatego do końca tego tygodnia, do piątku przedstawimy rządową propozycję kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej – dodała.
Pierwsza tarcza weszła w życie 1 kwietnia. Dziś, po trzech tygodniach funkcjonowania przedsiębiorcy złożyli około 1,5 mln wniosków.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1840JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1620JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
889Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
510Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
441Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0Mobbing w kopalni PGG znajdzie finał w prokuraturze? Solidarność 80: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
0
~Hubert Szewczyk 2020-06-18
14:25:52
Tarcza PFR daje duże możliwości. Pieniądze przedsiębiorcy mogą wykorzystać na zachowanie miejsc pracy, dodatkowo nie trzeba oddawac 3/4 subwencji jesli pracownicy zachowają swoje miejsca pracy przez 12 miesięcy.