29 maja 2025 r. w Wiśle rozpoczęła się druga edycja dwudniowego Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki, organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Wydarzenie zgromadziło liderów rządu, nauki i biznesu, którzy wspólnie analizują wyzwania energetyczne, rozwój modularnej energetyki jądrowej (SMR), magazynowanie energii, zielony transport oraz źródła finansowania zielonej transformacji.
W kontekście niestabilności geopolitycznej i rosnących zagrożeń dla infrastruktury krytycznej, tematyka bezpieczeństwa energetycznego zyskuje na znaczeniu. Nie zabrakło także rozmów o wpływie polityki UE na rozwiązania krajowe.
Spotykamy się w wyjątkowym gronie menedżerów, szefów zarządzających przedsiębiorstwami i instytucjami, decydujących o tym, jak wygląda nasza gospodarka. Wierzę, że razem wypracujemy rekomendacje, które pomogą wprowadzić satysfakcjonujące i usprawniające rozwiązania dla naszych przedsiębiorców – mówił Tomasz Zjawiony, prezes RIG w Katowicach.
Tak o trwającym Kongresie mówił przed jego rozpoczęciem prezes RIG, Tomasz Zjawiony:
Wyświetl ten post na Instagramie
Z kolei o celach Kongresu i jego znaczeniu dla regionu opowiedziała wiceprezes RIG, Marlena Miąsko:
Wyświetl ten post na Instagramie
Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe. Wisła, mimo turystycznego charakteru, zmaga się z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, szczególnie w sezonach wysokiego ruchu.
Można powiedzieć, że jesteśmy na początku drogi w kierunku transformacji energetycznej. Fakt, że w sezonie turystycznym potrajamy liczebność mieszkańców, niesie spore wyzwanie dla naszej infrastruktury – zaznaczył burmistrz Tomasz Bujok, zachęcając do inwestowania na terenach poprzemysłowych.
Bezpieczeństwo – to słowo klucz dominowało podczas pierwszego dnia debat. Jako podstawę krajowego miksu energetycznego wskazano małe modułowe reaktory jądrowe (SMR), które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność.
Niemcy niepotrzebnie pozbyły się atomu. Dla naszego miksu energetycznego najważniejsze będą elektrownie atomowe, bez których nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej – mówił Rafał Sonik, podkreślając wagę zdecentralizowanej produkcji energii jądrowej.
Z kolei Piotr Gołębiowski z TAURON Polska Energia S.A. zwrócił uwagę na stabilność systemu energetycznego dzięki dywersyfikacji źródeł i dekarbonizacji ciepłownictwa.
Kongres poruszył też temat dekarbonizacji transportu. Konieczność przyspieszenia zmian jest oczywista, biorąc pod uwagę, że ponad 75% emisji w tym sektorze pochodzi z pojazdów drogowych.
– W planach mamy przeznaczenie 14 miliardów złotych na wsparcie transformacji tego sektora. Dziś nie pytamy już, czy ta zmiana nastąpi, tylko kiedy i jak szybko uda nam się ją zrealizować – powiedział Piotr Stępiński z NFOŚiGW.
Koleje Śląskie również stawiają na zeroemisyjność, rozwijając flotę ekologicznych pociągów.
Transformacja nie będzie możliwa bez odpowiedniego zaplecza finansowego. W tym zakresie swoje wsparcie zapowiedziały instytucje publiczne i prywatne, takie jak NFOŚiGW, PKO Bank Polski czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które uruchamia w lipcu program STEP dla projektów z zakresu innowacyjnej energetyki.
Na szczęście środków jest sporo, a przecież transformacja energetyczna bez finansowania to jak samochód elektryczny bez ładowarki – podsumował Przemysław Sulich, prezes A1 Europe.
A tak o tematyce Kongresu opowiadali nam jego uczestnicy oraz prelegenci. Zobaczcie film:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Just walk out” po śląsku. Pierwszy autonomiczny sklep z polską AI działa już w regionie
677Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
650Health Business Innovations 2025: O AI w medycynie, współpracy z biznesem i Śląsku jako potędze inżynierii biomedycznej (foto, wideo)
560Muzyka, młodość i magia – 46. Żorska Wiosna Młodości 2025 za nami
547Piknik Firm Członkowskich RIG już 15 czerwca w Zabrzu
539Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
+3 / -0Między pomyłką a przestępstwem – jak chronić swoje biuro? Za nami VIII Śląskie Spotkanie Biur Rachunkowych
+2 / -0Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
+1 / -0Za rok o tej porze – Metallica zagra na Stadionie Śląskim!
+1 / -025 mln zł dla śląskich firm na rozwój eksportu. Fundusz Górnośląski prowadzi nabór wniosków o bony eksportowe
0EXPOBUD 2025 – Święto Budownictwa w Gliwicach. Jubileuszowa, 20. edycja targów już we wrześniu!
0Digitree Group, pionier śląskiego marketingu i jedyna firma z Rybnika notowana na GPW, świętuje jubileusz 20-lecia (foto)
0Dzień Księgowego. 5 rzeczy, które przedsiębiorcy zawdzięczają księgowości (choć rzadko to mówią)
0„Płynie w nas turystyka”. Festiwal Górnej Odry świętuje jubileusz z rozmachem
0