Istotą Przemysłu 4.0 jest położenie akcentu nie tylko na robotyzację i wydajność produkcji, ale także na bezpieczeństwo. We współczesnym przemyśle dąży się do tego, aby z jednej strony produkować więcej, szybciej i taniej, a z drugiej zagwarantować wysoki poziom ochrony ludzi i maszyn. Temu służą zaawansowane rozwiązania z dziedziny automatyki przemysłowej, które mają za zadanie minimalizować ryzyko wystąpienia poważnych awarii, uszkodzenia sprzętu czy tym bardziej wypadków przy pracy. W naszym artykule sprawdzamy, jakie technologie z zakresu bezpieczeństwa maszynowego proponują czołowi dostawcy systemów automatyki – na czele z amerykańską firmą Rockwell Automation.
Najważniejszym elementem wpływającym na bezpieczeństwo maszyn pracujących w układach automatyki przemysłowej są sterowniki. Warto tutaj wyróżnić rozwiązania z rodziny GuardLogix oraz Compact GuardLogix marki Allen-Bradley. Odpowiadają one za kontrolę funkcji sterujących oraz funkcji związanych z bezpieczeństwem w ramach nie tylko jednego środowiska programistycznego, ale także wspólnej platformy sprzętowej.
Sterowniki przemysłowe GuardLogix od Allen-Bradley wykorzystują procedury autodiagnostyczne całego sprzętu, oprogramowania i sieci Ethernet/IP CIP Safety. Umożliwia to wczesne wykrycie ewentualnych błędów wewnętrznych i tym samym zminimalizowanie ryzyka poważnej awarii urządzenia.
Obecnie najnowszymi sterownikami zapewniającymi bezpieczeństwo maszynowe są modele GuardLogix 5580 oraz Compact Guard Logix 5380 – wyróżnia je wysoka moc obliczeniowa i wbudowany interfejs Gigabit Ethernet, co gwarantuje bardzo szybką reakcję na wszelkie podejrzenia awarii oraz poprawia parametry komunikacyjne jednostki centralnej.
To również istotne elementy systemu automatyki przemysłowej, które wpływają na bezpieczeństwo maszynowe. Moduły bezpiecznych wejść/wyjść muszą być kompatybilne z zastosowanymi sterownikami.
Dlatego w przypadku wykorzystania rekomendowanych sterowników GuardLogix oraz Compact GuardLogix zaleca się użycie modułów Compact 5000 I/O oraz modułów pracujących na platformach POINT IO i FLEX 5000 od Rockwell Automation.
W sytuacji, gdy system bezpieczeństwa musi zostać zamontowany na maszynie, rekomendujemy użycie modułów We/Wy w obudowie IP67 z rodziny ArmorPoint.
Jeśli nie ma możliwości odseparowania maszyny od reszty środowiska roboczego (włącznie z operatorem), konieczne jest zastosowanie sygnalizacji informującej o tym, w jakim stanie aktualnie znajduje się maszyna. Taką funkcję pełnią kolumny sygnalizacyjne, także będące istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo maszynowe.
Kolumny sygnalizacyjne są urządzeniami składającymi się z kilku modułów świetlnych emitujących światło w różnych kolorach – dobiera się je zgodnie z preferencjami użytkownika.
Zapalenie odpowiedniego sygnału jest czytelną informacją dla operatora, że np. doszło do awarii maszyny, co wymaga natychmiastowej reakcji.
Szczególnie dobrą opinią cieszą się kolumny sygnalizacyjne Control Tower Seria 856T od Rockwell Automation. Wyróżniają się one szybkim, łatwym montażem oraz niezawodnością, również w trudnych warunkach środowiskowych. Dodatkowo oferują szereg funkcjonalnych rozwiązań, jak możliwość instalacji do siedmiu modułów w obrębie jednej kolumny, możliwość nagrywania własnych sygnałów dźwiękowych czy ułatwione podłączenie zasilania.
W ofercie marki Allen-Bradley znajdziemy bardzo chwalone przez ekspertów wyłączniki bezpieczeństwa Guardmaster. Ich zadaniem jest zblokowanie osłon ochronnych i urządzeń zezwalających na dostęp do stref potencjalnego zagrożenia. Odblokowanie dostępu następuje dopiero w momencie, gdy jest to bezpieczne dla operatora (zgodnie z przyjętymi kryteriami lokalnymi).
Dodatkowo w ofercie Allen-Bradley znajdziemy łączniki blokujące ryglowaniem TLS-Z, wyłączniki ryglujące 440G-LZ, bezkontaktowe wyłączniki blokujące SensaGuard czy wielofunkcyjne wyłączniki ryglujące serii 442G.
Istotnym elementem weryfikacji poprawności doboru urządzeń bezpieczeństwa jest dobiegometr , czyli urządzenie służące do wykonywania pomiarów wpływających na parametry pracy poszczególnych maszyn.
Dobiegometr przeprowadza pomiar czasu zatrzymania elementów ruchowych maszyny, które mogłyby stanowić zagrożenie dla operatora. Rekomendowanym modelem dobiegometru jest SafetyMan DT2.
Więcej o rozwiązaniach podnoszących bezpieczeństwo maszyn i ludzi na terenie zakładu można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/bezpieczenstwo-maszynowe-podstawowe-rozwiazania-zwiekszajace-ochrone-maszyn-i-ludzi/.
Zainwestuj w bezpieczeństwo maszynowe w Twoim zakładzie
Jeśli już korzystasz z zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej lub planujesz ich wdrożenie, to nie zapomnij o kluczowej kwestii zapewnienia bezpieczeństwa maszynom i ich operatorom. Przede wszystkim zacznij od znalezienia partnera, który kompleksowo zadba o zaimplementowanie opisanych rozwiązań w Twoim zakładzie.
Rekomendowanym dostawą systemów automatyki i bezpieczeństwa maszynowego amerykańskiej firmy Rockwell Automation oraz marki Allen-Bradley jest RAControls. Szczegółową ofertę znajdziesz na stronie https://racontrols.pl/.
Tagi: racontrols
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12385"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4202Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
3062Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
1405JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1124"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
+3 / -1JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1JSW wznowi akcję na Pniówku. Ratownicy: "Jesteśmy świadomi zagrożenia"
0W Katowicach wreszcie oddycha się lepiej. Tak dobrze nie było od dekady
0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
0Przełom w negocjacjach płacowych - zarząd JSW mięknie. Związkowcy: "To wciąż za mało"
0