Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że rząd pracuje nad kolejnymi formami wsparcia dla szeroko rozumianej branży turystycznej. Mowa jest m.in. o zwolnieniu firm z obowiązku opłacania ZUS przez kolejne trzy miesiące.
Jak dotąd ponad 116 mld zł trafiło do polskiej gospodarki w ramach tarcz antykryzysowych. Część intrumentów przestało działać z końcem czerwca, ale z niektórych mechanizmów wciąż firmy mogą korzystać. I choć rząd chwali się, że dzięki temu uratował około 1 mln miejsc pracy, to przedsiębiorcy ostrzegają, że prawdziwy pogrom może dopiero nadejść. A branżą szczcególnie narażoną na bankructwa jest szeroko rozumiana turystyka.
Zwracają na to uwagę rządowi organizacje skupione w sztabie kryzysowym branży turystycznej, wydarzeń, spotkań i czasu wolnego. Jak się okazuje, sektor ten może liczyć na pomoc w postaci np. przedłużonego zwolnienia z obowiązku płacenia ZUS. Pomoc ta miałaby działać wstecznie, od 1 lipca. Jak się dowiedział BI szczegóły dopracowuje wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wyniku rozmów z przedstawicielami branży. Prócz zwolnienia z ZUS przedsiębiorstwa te mogłyby uzyskiwać dopłaty do wynagrodzeń i postojowego.
Gdyby nie udało się uzyskać szybkiej zgody Komisji Europejskiej na te rozwiązania, nowy pakiet pomocowy dla branż turystycznej, czasu wolnego i przewozowej wszedłby w życie od sierpnia.
- Przedłużenie zwolnień z ZUS, dopłat do wynagrodzeń i tzw. „postojowego” są jednym z naszych głównych priorytetów stąd cieszymy się, że rząd zdecyduje się na ich sprawne wprowadzenie. Niemniej jednak jak zawsze „diabeł tkwi w szczegółach”. Nie znamy na ten moment szczegółowych propozycji regulacyjnych więc nie wiemy m.in. jakie PKD zostaną uwzględnione (a jest to kluczowe, bo przedsiębiorcy często pracują na różnych klasyfikacjach) oraz jak będzie wyglądał sam proces pod kątem operacyjnym. Dodatkowo niezmiennie aktualne pozostaje w mocy nasz kluczowy postulat dot. opracowania kompleksowej strategii odbudowy naszego przemysłu zawierający m.in. rozwiązania pobudzające popyt jak chociażby obniżenie VAT na nasze usługi, wprowadzenie dodatkowych narzędzi płynnościowych (prognozujemy spadki do końca 2020 roku w wysokości co najmniej 70 proc. więc tarcza finansowa PFR zaraz ulegnie wyczerpaniu i nasz cash flow będzie zagrożony), czy też utworzenie funduszu grantowego (wykorzystujące EU Recovery Fund) z przeznaczeniem na innowacje w naszej branży – komentował w BI Bartosz Bieszyński, koordynator sztabu kryzysowego branży turystycznej, wydarzeń, spotkań i czasu wolnego.
Innym sposobem pomocy branży turystycznej jest bon turystyczny wartości 500 zł na każde dziecko. Uruchamiać będą mogli je rodzice dzieci do 18. roku życia. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, lada moment ma wejść w życie.
Własną kampanię wspierającą lokalną turystykę uruchomiło Województwo Śląskie. Znani mieszkańcy województwa jak Adam Małysz, Łukasz Golec, Witold Bańka, Remigiusz Rączka, Tomasz Rożek zachęcają do odwiedzin w kampanii Wybierz Śląskie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
2514Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
799Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
595Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
591Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
577Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+2 / -0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
+2 / -0Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na jakość druku szytych katalogów?
0Program do fakturowania- co oferuje i komu się przyda?
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0Handel w Wigilię. Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę
0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
0