Początki we własnym biznesie potrafią być bardzo trudne - nie każdy posiada predyspozycje do prowadzenia działalności na swój rachunek. Aby przekonać się, czy prowadzenie firmy nas nie przerośnie, warto na początek skorzystać z działalności nierejestrowanej, pozbawionej wielu biurokratycznych formalności, które często przerażają młodych stażem przedsiębiorców. Czym charakteryzuje się działalność nierejestrowana i kiedy można z niej skorzystać? Sprawdź!
Myślałeś kiedyś o założeniu własnej działalności, jednak obawiasz się, że to jednak nie dla Ciebie? Pierwsze kroki w biznesie możesz stawiać zakładając działalność nierejestrowaną - wiąże się ona ze zdecydowanie mniejszą ilością formalności niż klasyczna firma wpisana do CEIDG. Oczywiście ma również swoje ograniczenia, o których opowiemy w poniższym artykule.
Wbrew pozorom, jak najbardziej! Nie każda działalność gospodarcza wymaga wcześniejszej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rzecz jasna działalność nierejestrowana może być prowadzona na dużą mniejszą skalę niż klasyczny biznes i wiąże się z kilkoma innymi ograniczeniami, chociażby finansowymi.
Nie każdy rodzaj działalności może być niezarejestrowany. Aby prowadzić działalność nierejestrowaną, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Pierwszym i najważniejszym z nich jest osiągany w ramach działalności dochód. Nie może on przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co ważne, działalność bez rejestracji można prowadzić samodzielnie, nie ma możliwości założenia spółki cywilnej. W ramach działalności nierejestrowanej, można prowadzić wyłącznie biznes niewymagający żadnych koncesji ani zezwoleń. Dodatkowo firmę nierejestrowaną może założyć wyłącznie osoba, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej.
Tak jak już wcześniej wspomniano, działalność nierejestrowana może być prowadzona wyłącznie na niewielką skalę i przynosić dochody o określonej maksymalnej wysokości. Jakie biznesy najczęściej wybierają początkujący przedsiębiorcy, korzystający z działalności nierejestrowanej? Praktyka pokazuje, że prowadzą sklepy internetowe, sprzedają własnoręcznie wykonywane produkty, prowadzą korepetycje z różnych dziedzin, a także oferują usługi np. krawieckie bądź kosmetyczne.
Istnieją również takie rodzaje działalności, których nie możemy prowadzić bez rejestracji. Mowa tu o usługach detektywistycznych, ochroniarskich, turystycznych, prowadzeniu praktyki lekarskiej, pielęgniarskiej bądź położniczej, a także sprzedaży wyrobów alkoholowych.
Mimo iż podczas prowadzenia firmy nierejestrowanej formalności jest znacznie mniej, przedsiębiorca nadal musi pamiętać o jednym, ważnym obowiązku. Mowa o prowadzeniu uproszczonej ewidencji sprzedaży, w której będą zawarte szczegóły dotyczące transakcji dokonanych danego dnia. Taką uproszczoną ewidencję można prowadzić nawet w zwykłym zeszycie - ważne jest, aby była ona czytelna, gdyż stanowi dowód na osiąganie miesięcznych dochodów nieprzekraczających kwoty 50% wynagrodzenia za pracę.
Aby rozpocząć działalność nierejestrowaną, nie ma potrzeby składania żadnego wniosku czy formularza - wystarczy prowadzić biznes i sporządzać uproszczoną ewidencję sprzedaży. Zamknięcie tego typu firmy jest równoznaczne z zaprzestaniem sprzedaży czy oferowania usług - tego faktu również nigdzie nie trzeba zgłaszać. Alternatywnym sposobem na zakończenie działalności nierejestrowanej jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG w celu założenia pełnoprawnej firmy.
Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat działalności bez rejestracji? Koniecznie zajrzyj na stronę jakiwniosek.pl. Znajdziesz tam poradnik, w którym umieszczono wszystkie cenne informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga wpisu do CEIDG, a także dowiesz się, jak prowadzenie tego typu firmy ma się do składek ZUS, podatku VAT czy posiadania kasy fiskalnej!
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2452Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
2175PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
836Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
636Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
592„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0