W bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 zabrakło prądu. Na miejscu natychmiast pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy za pomocą agregatu o dużej mocy dostarczyli prąd do placówki. Tak przebiegał scenariusz ćwiczeń w ramach operacji „Przyjazna Energia-22”, które odbyły się 29 listopada w Bytomiu.
Oprócz pracowników Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w ćwiczeniach wzięli udział także energetycy z firmy Tauron Dystrybucja, którzy najpierw odcięli szpital od dostaw prądu, a następnie przywrócili zasilanie.
- W trakcie całej operacji byli także na miejscu, by w razie problemów z uruchomieniem zastępczego zasilania przywrócić dostawy w trybie pilnym. Profilaktycznie, na czas operacji „Przyjazna Energia-22” personel Szpitala nie planował także żadnych zabiegów – relacjonuje Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900, której użyto podczas ćwiczeń składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące.
– Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT pod kryptonimem „Przyjazna Energia-22” z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń – mówi Magdalena Dróżdż, rzeczniczka prasowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Bytom jest jednym z pierwszych miast w województwie śląskim, w którym przeprowadzono takie ćwiczenia. Wcześniej ćwiczenia w ramach operacji „Przyjazna Energia-22” były prowadzone w Częstochowie i Opolu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12579"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4973Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
2207PGG: policja zatrzymała 4 pracowników dozoru w KWK ROW (foto, wideo)
1697JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1246"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
+2 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1Kto podpala campingi pod Gliwicami? "To plaga, spłonęło już kilkanaście przyczep"
0W 2022 roku ponad miliard złotych. Tyle Polska Grupa Górnicza wydała na bezpieczeństwo
0MKiŚ zapowiada tańszy gaz dla firm MŚP z kolejnych branż
05 wskazówek, jak zoptymalizować zarządzanie czasem w firmie
0