Po tym, jak Wyższy Urząd Górniczy pozytywnie zaopiniował możliwość wznowienia robót górniczych w rejonie KWK ROW Ruch Rydułtowy, gdzie w lipcu 2024 roku doszło do tąpnięcia i tragedii, głos w sprawie zabrała Polska Grupa Górnicza. - Po dziewięciu miesiącach w ruchu Rydułtowy pojawia się realna perspektywa na wznowienie robót górniczych w partii E1 - potwierdzają przedstawiciele spółki. Przedstawiają też harmonogram działań na najbliższe miesiące.
Przypomnijmy, że po wstrząsach, do których doszło 11 i 14 lipca zeszłego roku w Rydułtowach, WUG polecił wstrzymać prowadzenie robót górniczych w pokładzie 703/1-2 w partii E1 oraz wyłączyć z sieci wentylacyjnej odcinek pochylni równoległej 1200-E1 w pokładzie 706.
Dopuszczono wykonywanie tam tylko niezbędnych prac ze względów bezpieczeństwa (zwłaszcza wentylacjano-pożarowego i metanowego). W rejonie tym stwierdzono skutki tąpnięcia w postaci deformacji obudowy wyrobisk, zmniejszenie ich gabarytów, lokalne zsuwy na zakładkach obudowy itp. Zniszczenia w nieco niżej położonych pokładach 712-713 w rejonie E1 były większe i zaraz po zakończeniu akcji ratowniczej w lipcu 2024 r. wyrobiska te szczelnie wyizolowano z sieci wentylacyjnej kopalni, budując wokół tamy o konstrukcji przeciwwybuchowej.
Nadzór górniczy postawił warunek, że przed powrotem do zamkniętego rejonu spółka musi opracować na nowo projekty techniczne robót górniczych i kompleksowy projekt eksploatacji pokładów, uwzględniając sytuację po lipcowej katastrofie górniczej.
W minionym tygodniu w Wyższym Urzędzie Górniczym doszło do spotkania, podczas którego obradowano nad możliwością wznowienia robót górniczych w rejonie KWK ROW Ruch Rydułtowy, gdzie w lipcu 2024 roku doszło do tąpnięcia i tragedii. WUG dał zielone światło. Pisaliśmy o tym wczoraj <<Czy Ruch Rydułtowy wznowi wydobycie w miejscu, gdzie doszło do tąpnięcia? Jest decyzja WUG>>.
Teraz informację, żę po dziewięciu miesiącach w ruchu Rydułtowy pojawia się realna perspektywa na wznowienie robót górniczych w partii E1, potwierdza w komunikacie Polska Grupa Górnicza.
W ciągu minionych miesięcy w PGG wykonano ogromną pracę, przygotowując wniosek do WUG o zgodę na wznowienie robót. Spółka zleciła m.in. specjalistyczne ekspertyzy, aby ocenić stan naprężenia górotworu, zagrożenie wstrząsami i tąpaniami, poszukać optymalnych rozwiązań technicznych, wyznaczyć dostosowane do nowych warunków rygory profilaktyki tąpaniowej. Pozytywna opinia komisji specjalistów przy Wyższym Urzędzie Górniczym oznacza, że już lada chwila brygady wyposażone w sprzęt (m.in. kombajny chodnikowe) będą mogły wejść do rejonu E1 i rozpocząć prace przygotowawcze w kierunku ściany XIII E1, którą zaplanowano w pokładzie 703/1-2 – mówi Marek Skuza, wiceprezes ds. produkcji PGG.
Jak wynika z zapowiedzi, najpierw górnicy zajmą się naprawą uszkodzeń po wstrząsach dla odzyskania pełnych funkcji wyrobisk. Potem zaczną drążyć wyrobiska, w tym chodniki w obrysie planowanej ściany. Do wykonania będzie ponad 2 km takich wyrobisk.
Jednocześnie wykonywane będą wyrobiska dla przekierowania odstawy z Ruchu Rydułtowy na Ruch Marcel. Po lipcowych wstrząsach kopalnia ROW, ze względów bezpieczeństwa, postanowiła bowiem odwrócić kierunek odstawy z zachodniego na wschodni – do sąsiedniego ruchu Marcel - wyjaśnia biuro prasowe giganta. - Roboty związane z drążeniem nowej trasy odstawy urobku przebiegać muszą na niewielkich odcinkach w pokładach 706 i 712-713, stąd też należało uwzględnić je w projektach i we wniosku PGG do WUG.
Jak tłumaczy spółka, opisane roboty przygotowawcze zajmą kilka miesięcy, dlatego o wydobyciu pierwszych ton węgla doskonałej jakości z rejonu E1, będzie można myśleć prawdopodobnie jesienią tego roku.
W drugim punkcie swej decyzji Komisja ds. Zagrożeń w Zakładach Górniczych przy WUG zobowiązała spółkę, aby przed rozpoczęciem wydobycia węgla w pokładzie 703/1-2 ścianą XIII-E1 ponownie przedstawiła do zatwierdzenia projekt eksploatacji oraz rygory z zakresu profilaktyki tąpaniowej, które będą obowiązywać w trakcie prowadzenia eksploatacji - uzupełnia PGG w komunikacie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
1067Zbrojeniówka - nowa przyszłość dla Rafako. Zamiast kotłów gigant ma wytwarzać lufy
945W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
536Hotelowe zawirowanie w Rybniku. Olimpia nadal działa, z mapy miasta zniknął inny obiekt!
535Zabytkowa kamienica w nowej odsłonie. Gliwicka 4 w Katowicach po remoncie za 9,5 mln złotych
488Elon Musk inwestuje na Śląsku! Gigafabryka Tesli zamiast Izery w Jaworznie?
+166 / -81Pyrzowice kluczowym hubem cargo. Katowice Airport z regularnym frachtem Lufthansy do Frankfurtu
+3 / -0Firma z branży lotniczej zainwestuje w Gliwicach miliony złotych
+3 / -0Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+2 / -0Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
+1 / -0Robotyczny jubileusz. Śląski szpital pionierem w stosowaniu systemu HUGO RAS w chirurgii
0Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
0JSW: w Zofiówce zakończono głębienie szybu na głębokość ponad 1100 metrów
0ICEYE i województwo śląskie razem na rzecz rozwoju sektora kosmicznego
0W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
0