Wiadomości

Bojkot? Klienci kupują w rosyjskich sklepach Mere w Jaworznie i Częstochowie

2022-03-09, Autor: Tomasz Raudner

Wraz z najazdem Rosji na Ukrainę powszechne stały się nawoływania do bojkotu wszelkich biznesów mających związki z Moskwą. Na celowniku pojawiła się m.in. sieć Mere, która posiada swoje dyskonty również w Jaworznie i Częstochowie. Blisko dwa tygodnie po inwazji sprawdzamy, czy klienci dalej kupują w sklepach.

Reklama

Sprawdzamy nie bez kozery. 24 lutego, kilka godzin po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, profil FB sklepu Mere Jaworzno zamieścił dwa krótkie filmiki. Na jednym z nich jest kobieta, która mówi po polsku, z wyraźnie słyszalnym wschodnim (rosyjskim/ukraińskim) akcentem. Prosi, żeby nie kojarzyć sklepu z Rosją. Wyjaśnia, że należy do polskiej spółki Lightwest, że pracownikami są Polacy, a ona sama jest Ukrainką mieszkającą od lat w Polsce.

Ukrainka z rosyjskiego sklepu: Nie sprzedaliśmy się Rosjanom

- Tu nie ma żadnych Rosjan. Nie mamy wpływu na to, że mamy tę wojnę. Od naszych ludzi niestety nic nie zależy. Mnie też jest bardzo przykro za to, co się dzieje, ale jako człowiek nie mam na to wpływu. Nie mogę zadzwonić do Putina i powiedzieć, żeby przestał robić wojnę. Bardzo mi przykro, że ludzie chcą robić demonstracje, że mówią, że nie dają pracować sklepowi, żeby nie przychodzić tu kupować, różne takie głupoty. Wszyscy Polacy, którzy tu pracują płacą tu podatki. Praca jest nam potrzebna. To nie jest tak, że sprzedaliśmy się Rosjanom. Wszyscy jesteśmy ludźmi – mówiła.

Kierowniczka Mere Jaworzno: Nie jesteśmy odpowiedzialni za to, że Rosja napadła na Ukrainę

W drugim filmiku wystąpiła pani, która przedstawiła się jako Patrycja Bińczycka, kierowniczka sklepu. Sprecyzowała, że sklep należy do rosyjskiej sieci Mere. Jak sprawdziliśmy, spółka jest zarejestrowana w Warszawie, ale ma samych wspólników o rosyjskich nazwiskach.

- Natomiast my jako ludzie nie mamy na to wpływu, my pracujemy tylko w tej firmie. Firmie, która chce jak najlepiej dla państwa. Mam pytanie do państwa, jakby państwo się poczuli w tej sytuacji. Polacy i Rosjanie nie są wrogo nastawieni do siebie. Dlaczego wrzucacie wszystkich do jednego worka. My jako ludzie, odrębne jednostki, nie jesteśmy odpowiedzialni za sytuację, która teraz wyniknęła, czyli to, że Rosja napadła na Ukrainę. Proszę, żeby państwo podeszli do nas jak do ludzi. Nie jesteśmy, ani nasi prezesowie, nastawieni do was wrogo – powiedziała.

Komentarze pod filmami: Zmieńcie pracę

Od tego czasu na profilu nic nowego się nie pojawiło, za to filmy wywołały lawinę komentarzy, że panie wykazały mało współczucia, że pracy jest dosyć i nie ma potrzeby, żeby pracowały dla rosyjskich mocodawców.

Bojkot Mere w Jaworznie? "Nie możemy narzekać"

Lokalna prasa pisała o wezwaniach do bojkotu placówek. Czy sklepy rzeczywiście go odczuły?

- Wszystko jest w porządku. Już chyba przestali gadać te głupoty. A co do utargu, to wszędzie nie za bardzo dużo ludzi jest, więc nie możemy narzekać na to co mamy. Ludzie przychodzą normalnie – mówi Śląskiemu Biznesowi Ukrainka, zastępca kierownika Mere Jaworzno.

Rosyjskie produkty zostały wycofane

Zapewnia, że nie ma agresji ze strony klientów, poza krytycznymi komentarzami w internecie. Zapewnia też, że w sklepie nie ma żadnych produktów rosyjskich.

- Jest tylko towar z Litwy, Ukrainy, Polski, a rosyjski towar został wycofany – mówi rozmówczyni. Nie chciała się przedstawić.

Na stronie Mere Częstochowa ostatni wpis jest z 23 lutego, dotyczy oferty produktowej. O wojnie, agresji, ofiarach, ani słowa. Jakby nic się nie działo. Nie ma żadnego numeru kontaktowego. Udało nam się nawiązać jedynie kontakt poprzez komunikator. Na nasze pytania o to, czy klienci bojkotują sklep, czy jest spadek obrotów, co sądzą o wezwaniu do bojkotu rosyjskich produktów odpisano:

"Siedziba firmy znajduje się w Warszawie przy ul.Altowej 6 lok.3 i tam proszę zadawać takie pytania.Nie jestem osobą upoważniona do udzielania takich informacji"

Tyle, że w sieci nie ma do spółki Lightwest żadnego nr telefonu, maila, czy innego namiaru kontaktowego. Sklep w Częstochowie też nie chciał podać żadnych namiarów na spółkę.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Czy czujesz się szczęśliwy mieszkając w woj. śląskim?


Oddanych głosów: 580

Prezentacje firm