Liczy niespełna 450 metrów długości i 15 metrów szerokości, ale przez bytomian uznawana jest za serce Śródmieścia. Ulica Dworcowa – po trzydziestu latach doczeka się przebudowy. Wszystko w ramach projektu rewitalizacji Śródmieścia, który do końca roku zostanie złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. 20 sierpnia zaprezentowano koncepcję przebudowy ulicy oraz rewitalizacji 11 kamienic przy ul. Dworcowej.
- Obecny wygląd ul. Dworcowej to efekt zrealizowanej w latach 90. XX wieku przebudowy. Po trzech dekadach, reprezentacyjna ulica Bytomia wymaga pilnego remontu. Już wkrótce, w ramach projektu rewitalizacji Śródmieścia, ul. Dworcowa doczeka się gruntownej modernizacji – a wraz z nią 11 zabytkowych kamienic. Do końca tego roku planujemy złożenie projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jeśli otrzymamy wnioskowane dofinansowanie, przebudowę ul. Dworcowej chcielibyśmy zrealizować do końca 2022 roku – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Nowa Dworcowa przede wszystkim będzie przyjazna dla pieszych. Ulica zyska nową – wygodną dla przechodniów, nawierzchnię z ciętego kamienia. Układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną – przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną – na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu.
- Innowacją będzie też poprowadzenie wzdłuż całej ul. Dworcowej specjalnej ścieżki wraz z mapami dotykowymi, dzięki czemu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły się bezpiecznie przemieszczać – mówi Grzegorz Pronobis z Pronobis Studio, autor projektu przebudowy ul. Dworcowej.
Ruch samochodów zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum: pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, zmianie ulegnie organizacja ruchu. Według planów, ruch samochodów poprowadzony będzie jednokierunkowo od ul. Moniuszki w kierunku pl. Kościuszki i od ul. Moniuszki w kierunku pl. Wolskiego. Dowóz towarów do lokali będzie możliwy tylko w określonych godzinach.
Na nowej Dworcowej pojawi się też więcej zieleni – drzew, kwiatów i pergoli z pnączami. Skwer przy pl. Wolskiego zostanie zagospodarowany – znikną bariery architektoniczne, nasadzone będą rośliny, dzięki czemu teren ten stanie się zieloną enklawą odpoczynku dla bytomian. Wzdłuż całej ulicy pojawią się też nowe ławki.
- Do Gminnego Programu Rewitalizacji wpisaliśmy także projekty realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców. Dzięki temu, prywatne, zabytkowe kamienice mają szansę odzyskać blask. Tak będzie m.in. w przypadku ul. Dworcowej, gdzie 11 kamienic wspólnot mieszkaniowych odzyska dawny blask – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
W ramach projektu „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu – okolice Dworcowej i Rynku” renowacji doczekają się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe 11 budynków przy ul. Dworcowej oraz kamienic przy Szymanowskiego 2, Jagiellońskiej 16 i Rycerskiej 1. Zrewitalizowana zostanie ul. Zaułek.
Swój dawny blask odzyska m.in. kamienica projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9, neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera – kamienica przy ul. Dworcowej 22. Wyremontowany zostanie dach kamienicy przy Dworcowej 24, piękna elewacja eklektycznej kamienicy z 1901 roku projektu Edmunda Trossina przy ul. Dworcowej 29 znów będzie zachwycać.
Wartość całkowita projektu „Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu – okolice Dworcowej i Rynku” szacowana jest na ponad 20,4 mln zł. Miasto Bytom będzie starało się o dofinansowanie z Obszaru Strategicznej Interwencji w wysokości ponad 15,3 mln zł.
Ulica Dworcowa powstała w średniowieczu, przecinając ówczesne przedmieście, ale dopiero wraz z budową dworca kolejowego w połowie XIX wieku nabrała znaczenia. Dotychczasowy podmiejski trakt szybko zamienił się w jedną z głównych ulic handlowych miasta. Pod koniec XIX i na początku XX wieku wyrosły przy niej okazałe kamienice mieszczańskie z lokalami usługowymi oraz reprezentacyjne hotele. Najstarszym zabytkiem przy ulicy Dworcowej jest kamienica nr 16, kształtem nawiązująca do klasycyzmu, ale bogata w zdobnictwo secesyjne. W jej pobliżu znajduje się wiele innych, pięknych przykładów historyzmu i secesji. Warto odnotować, że latach 1898-1927 po ul. Dworcowej kursował tramwaj.
Oddanych głosów: 6136
Lubisz żurek? Smakuje Ci sałata, która podawana jest w każdym domu na święta? Ale czy wiesz, że żurek to inaczej tradycyjny żur śląski, a popularna sałata to śląski szałot? Nie wspominając już wodzionce, która znana jest bardziej jako zupa lecznicza na katar. Sprawdź swoją wiedzę na temat kuchni śląskiej w naszym specjalnym quizie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
970PGE GiEK oficjalnie potwierdza doniesienia ws. Elektrowni Rybnik
537Setki pracowników fabryki w Gliwicach zostanie bez pracy. "Zwolnienia posypały się z tygodnia na tydzień"
509Czarny dzień dla Rafako. Gigant energetyki z Raciborza upada
457Szykują się objazdy w Katowicach. Kolejarze zaczną prace na kolejnym wiadukcie
379Znani inwestorzy na pokładzie Digitree Group. Transakcja za ponad 12 mln zł
+6 / -0Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
+6 / -0900 dodatkowych miejsc dla samochodów. Katowice Airport buduje parking za ponad 10 mln złotych
+4 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
+3 / -0Parkowanie w Katowicach po nowemu. Będzie taniej w Strefie Kultury
+2 / -0Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
0SRK wykupi kolejne pogórnicze mieszkania
0Czołowy deweloper przemysłowy Górnego Śląska i Zagłębia postawi w Gliwicach kolejne centrum logistyczne
0Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
0Czynsze w Katowicach w górę. Tak uplasują się na tle innych polskich miast
0