Carrefour zdecydował o wstrzymaniu zwolnień grupowych w Polsce. Sieć zamierzała zredukować tą drogą zatrudnienie o 400 osób. O decyzji francuskiej firmy poinformowała zakładowa Solidarność.
- Carrefour Polska w piśmie z dnia 01.10.2020 r skierowanym do MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ w CARREFOUR POLSKA poinformował nas, że wycofuje się z przeprowadzenia zamiaru zwolnień grupowych – podaje Paweł Skowron, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarności w Carrefour Polska.
Firma wycofała się ze swoich planów przynajmniej na kilka miesięcy pod naciskiem związków zawodowych oraz w związku z niepewną sytuacją pandemiczną.
Jeszcze w sierpniu Cafferour Polska powiadomił, że zamierza „spłaszczyć” strukturę zatrudnienia w związku z nową strategią firmy Carrefour 2022. Celem jes przyspieszenie procesu decyzyjnego w interakcji z klientami i zmniejszenie hierarchiczności organizacji. Sieć stworzy również nowe stanowiska doradców klientów w sklepach, którzy staną się lokalnymi ambasadorami transformacji żywieniowej Carrefour w Polsce oraz wprowadzi nową organizację stanowisk w ramach działów produktów świeżych i przemysłowych w hipermarketach, aby bardziej elastycznie odpowiadać na potrzeby klientów i budować z nimi bliższe relacje.
Detalista podawał wówczas, że planowane uproszczenie i płaska struktura oznaczają zmiany dla wszystkich pracowników sklepów i centrali firmy. Zmiany miały też oznaczać odejście około 3% pracowników (na zasadach zwolnienia grupowego), co stanowiłoby około 400 osób spośród kadry menedżerskiej średniego szczebla w hipermarketach.
- Od 2018 roku Carrefour realizuje w Polsce plan transformacji strategicznej „Carrefour 2022”. Dwuletnie działania w oparciu o tę strategię oraz wyniki, które osiągnęliśmy, utwierdzają nas w przekonaniu, że najważniejszym kierunkiem, w którym chcemy zmierzać, jest budowanie jak najlepszych doświadczeń klientów i skupienie całej uwagi na ich potrzebach – mówił Tareck Ouaibi, wiceprezes zarządu, Dyrektor Operacyjny Carrefour Polska.
- Wierzymy, że wszystkie te elementy stanowią podstawę przyszłości Carrefour na konkurencyjnym rynku w Polsce. Tylko zadowoleni i powracający do nas na zakupy klienci zagwarantują stabilny rozwój naszej firmy w Polsce – dodał Ouaibi.
Tyle zapowiedzi, ponieważ wdrożenie nowych zasad oznaczało wypracowanie kompromisu z załogą, a tu firma napotkała opór. Szef Solidarności w Carrefourze uważał, że zmiany nie powinny oznaczać pogorszenia warunków pracy i płacy, a poza tym twierdził, że zwolnienia obejmą więcej osób niż podawane przez firmę 400:
– Te 400 osób pojawia się tylko w przekazie medialnym spółki. W oficjalnym piśmie przekazanym związkom zawodowym ta liczba nie pada. Jest tam natomiast informacja, że restrukturyzacja dotknie wszystkich zatrudnionych. Pracodawca zamierza zwolnić część pracowników, a reszcie zmienić stanowiska pracy i wynagrodzenia. Oczywiście należy się spodziewać, że będą to zmiany na gorsze. Jeśli ktoś nie zgodzi się na obniżkę, dostanie wypowiedzenie – mówi Paweł Skowron, przewodniczący „Solidarności” w Carrefour Polska cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.
Działacz uważał, że firmie wcale nie zależało na poprawie obsługi klienta, a jedynie na cięciu kosztów.
Związkowcy domagali się przede wszystkim ograniczenia zakresu zwolnień grupowych i ich skutków. Solidarność chciała też zawieszenia programu zwolnień do czasu wypracowania nowych zasad wynagradzania. Firma nie przystawała na te postulaty i obstawała przy swoim. Tymczasem niespodziewanie na początku października poinformowała o zawieszeniu zwolnień grupowych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
1222Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
302Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
285GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
190Najstarsza marka turystyczna na świecie przejęta przez katowicką firmę Łukasza Habaja
+4 / -0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
+2 / -0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
+0 / -1Ceny węgla koksującego lecą na łeb na szyję. Czy spadki pogrążą JSW?
+0 / -2GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
0Płaca minimalna w 2025 r. znowu w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
0Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
0Prezesowi się oberwało, związkowcy mieszają się z błotem. Burza w szklance wody w JSW
0