Robimy wszystko, aby uniknąć podwyżek za energię w związku z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 - zadeklarował w środę wicepremier Jacek Sasin w Polsacie News. Zaznaczył, że konieczne będzie jednak porozumienie z Komisją Europejską.
W środę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany na antenie Polsat News, czy w związku z drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2 czekają nas w Polsce drastyczne podwyżki opłat za energię elektryczną i ciepło. Pytanie było zasadne o tyle, że we wtorek pierwszy raz w historii cena uprawnień do emisji CO2 w Unii Europejskiej przekroczyła 50 euro za tonę, a od początku roku ceny praw do emisji wzrosły o ponad 50 proc. W cire.pl czytamy, że przed rokiem cena wynosiła ok. 20 euro za tonę. Eksperci szacują, że do końca tej dekady ceny uprawnień mogą sięgnąć nawet ok. 90 eur za tonę.
- Rzeczywiście mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem opłat za emisje CO2. To jest bardzo trudna dla Polski i dla polskiej gospodarki sytuacja, ponieważ mamy wciąż, pomimo wielu działań, które zostały podjęte, energetykę opartą przede wszystkim o węgiel - przyznał wicepremier.
Minister zapewnił, że rząd prowadzi działania mające zapobiec podwyżkom cen energii.
- Właśnie w MAP przygotowaliśmy cały projekt transformacji sektora energetycznego. Zakłada oddzielenie tych aktywów węglowych od spółek energetycznych, danie tym spółkom możliwości inwestowania, pozyskiwania finansowania dla szybkich inwestycji w inne źródła energii niż węgiel, czyli przejściowo w energetykę gazową, energetykę odnawialną, offshore (morskie farmy wiatrowe - PAP) w przyszłości również w energetykę jądrowa, co spowoduje, że unikniemy tych złych konsekwencji polityki klimatycznej UE - powiedział wicepremier.
Według Sasina gdyby Polska nie podjęła żadnych działań w kierunku transformacji energetyki, to w bardzo krótkim czasie wzrost cen energii dla polskich rodzin byłby bardzo odczuwalny, a rachunki wzrosłyby rocznie o 250 zł.
📺 Wicepremier @SasinJacek w #GośćWydarzeń @PolsatNewsPL: aby uniknąć negatywnych skutków wzrostu cen emisji CO2 przygotowaliśmy w MAP projekt wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych, a co za tym idzie danie im szansy inwestowania w nowoczesne źródła energii. pic.twitter.com/k8Jyj2CQUp
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) May 5, 2021
Pytany, czy może zapewnić, że w ciągu najbliższych lat nie będzie drastycznych podwyżek cen energii, wicepremier odpowiedział, że „robimy wszystko, by tych podwyżek dzisiaj uniknąć.”
- Nie jestem oczywiście w stanie przewidzieć, jaka będzie dalsza polityka klimatyczna UE, bo widzimy, że zmienia się ona bardzo szybko i rzeczywistość, w której byliśmy jeszcze dwa-trzy lata temu, była inna, dziś jest inna, te ceny są dużo wyższe (...). Ja mogę zapewnić jedno, że my robimy wszystko, żeby wygrać ten wyścig, żebyśmy szybciej zdołali przestawić naszą energetykę na te inne źródła, które pozwolą Polakom korzystać z taniej energii i nie dać się dogonić tym rosnącym cenom emisji – powiedział cytowany przez cire.pl.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
542Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
533JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
483Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
467Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
456Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Konferencja w sprawie pakietu deregulacyjnego odwołana. Projekt Brzoski wciąż na stole
0