Od 1 lipca właściciele nieruchomości, w tym domów jednorodzinnych mają obowiązek zgłaszania deklaracji o swoim źródle ciepła. Jednak już pierwszego dnia serwis internetowy padł.
1 lipca ruszył proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Obowiązek spoczywa na właścicielu każdego budynku, który posiada zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej do 1MW.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przekonuje, że deklarację można złożyć w prosty sposób przez dedykowaną stronę www.zone.gunb.gov.pl. Wystarczy, że posiada się Profil zaufany/bankowość elektroniczną/e-dowód. Osoba nie mająca dostępu do do Internetu może złożyć deklarację osobiście w urzędzie miasta czy gminy właściwym dla lokalizacji zgłaszanej nieruchomości albo wysłać do urzędu listem poleconym.
Ponieważ autor tego artykułu zarazem jest właścicielem nieruchomości objętej obowiązkiem złożenia deklaracji, kliknął we wskazany link.
Oczom ukazało się wielkie zdjęcie błękitnego nieba, na którego tle widnieje duży napis „Projekt ZONE ZINTEGROWANY SYSTEM OGRANICZANIA NISKIEJ EMISJI. Czy złożyłeś już deklaracje do CEEB? Kliknij w przycisk poniżej i wspólnie zadbajmy o czyste powietrze!”
Poniżej znajdowało się polecenie „Złóż deklarację”. Kliknąłem i pojawiła się niebieska plansza z komunikatem
„Błąd 403 — ta aplikacja internetowa została zatrzymana.” Towarzyszy jej opis „Aplikacja internetowa, do której próbujesz się połączyć, jest obecnie zatrzymana i nie przyjmuje żadnych żądań. Spróbuj ponownie załadować stronę lub odwiedź ją ponownie wkrótce.
Jeśli jesteś administratorem aplikacji internetowej, zapoznaj się z typowymi scenariuszami błędów 403 i rozwiązaniami tutaj. Aby uzyskać dalsze narzędzia do rozwiązywania problemów i zalecenia, odwiedź witrynę Azure Portal .”
Kliknąłem więc ponownie kilka razy, problem nie minął. Okazało się, że jest to awaria systemu.
- Strona została przeciążona z powodu ogromnego zainteresowania osób złożeniem deklaracji. Pracujemy nad tym, aby przywrócić funkcjonalność serwisu – mówi Anną Mytko rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Poprosiła o cierpliwość i spróbowanie złożenia deklaracji później.
Czasu nie powinno zabraknąć. Na wysłanie deklaracji obywatele mają 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. W przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 r. będzie to 14 dni od instalacji źródła ciepła lub spalania paliw.
Przypomnijmy, że deklaracja zawiera takie informacje jak:
Imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby
Adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw.
Opcjonalnie numer telefonu właściciela lub zarządcy
Adres e-mail również opcjonalnie
Informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła i źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.
AKTUALIZACJA
2 lipca system dalej nie funkcjonuje prawidłowo - tym razem klikając w podany link do złożenia deklaracji wywietla się strona do logowania dla gmin. Nie ma możliwości złożenia deklaracji przez osobę fizyczną:
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał dziś rano komunikat w tej sprawie:
„Szanowni Państwo,
1 lipca 2021 r., w dniu uruchomienia systemu składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wystąpiły problemy techniczne związane z obciążeniami serwerów portalu strony startowej ZONE.
Trwają prace nad przywróceniem funkcjonalności portalu. Wczoraj do późnych godzin nocnych prowadziliśmy prace naprawcze, które zakończyły się wymiernym sukcesem i doprowadziły do uruchomienia systemu logowania gmin w systemie.Dzisiaj od rana gminy mogą już korzystać z systemu.
W chwili obecnej wszystkie nasze siły skupione są na przywróceniu funkcjonalności składania deklaracji źródła ciepła i spalania paliw przez właścicieli i zarządców nieruchomości. Liczymy na Państwa wyrozumiałość.
Otrzymujemy już teraz bardzo dużo zapytań w sprawie nowej ewidencji i nie możemy na wszystkie na bieżąco odpowiadać, ale każda informacja jest analizowana przez nasz sztab kryzysowy.
Będziemy na bieżąco przekazywać wszystkie informacje dotyczące postępu prac nad pełnym uruchomieniem systemu.
Zespół CEEB”
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Ile i dla kogo?
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0