Ważą się losy zamknięcia dla ruchu ulicznego dwóch głównych ulic w ścisłym centrum Bielska-Białej. Wypowiedzą się na ten temat mieszkańcy w referendum miejskim, zaplanowanym na 16 kwietnia. Na razie za sprawą projektantów Cavatiny możemy zobaczyć, jak wyglądałaby codzienność na stojących dziś w korkach ulicach.
Odciążenie zatłoczonego centrum Bielska-Białej to jedno z najważniejszych zadań bielskiego samorządu. Miasto wykonało już w tym celu wiele ważnych kroków, przygotowywane są kolejne. Jedną z rozważanych koncepcji jest ograniczenie ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej.
Samorządowe plany uspokojenia ruchu w centrum Bielska-Białej sięgają kilkunastu lat wstecz. Stały wzrost liczby samochodów na ulicach od dawna daje się bielszczanom we znaki, jednak postępująca systematycznie rozbudowa sieci dróg okalających miasto pozwoliła wreszcie poważnie rozważyć możliwość wprowadzenia zmian, które odciążą najbardziej zatłoczone centralne ulice miasta.
- Mamy już dwie funkcjonujące od lat obwodnice – Północno-Wschodnią Obwodnicę Miasta, będącą częścią trasy S1, oraz aleję gen. Władysława Andersa stanowiącą Śródmiejską Obwodnicę Zachodnią, która łączy drogę ekspresową S52 z drogą krajową nr 52. Dzięki ciągłemu poszukiwaniu środków unijnych i dotacji rządowych w ostatnich latach udało się rozbudować główne ulice wylotowe z miasta - Cieszyńską, Krakowską z Żywiecką, część Warszawskiej - informują w UM Bielsko-Biała.
Kolejny element modernizowania miejskiego systemu dróg właśnie się urzeczywistnia. Na plac robót weszły ekipy drogowców rozpoczynające przebudowę ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W ramach inwestycji zostanie rozbudowany prawie 600-metrowy odcinek ulicy pomiędzy Rondem NSZZ Solidarność a Rondem Ofiar Katynia, zaś stary, wyeksploatowany wiadukt nad Linią Kolejową nr 139 zostanie zastąpiony nową konstrukcją.
Jednocześnie Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zlecił opracowanie projektu pierwszego z dwóch odcinków przyszłej Północnej Śródmiejskiej Obwodnicy Bielska-Białej. Roboczo nazwany ulicą Nowopiekarską, pobiegnie przez zurbanizowaną, północną część miasta, aby połączyć ulicę Warszawską z Krakowską. W pierwszym etapie gmina zamierza zbudować odcinek pomiędzy ul. Warszawską a Wyzwolenia i wyremontować pozostałą część zniszczonej z upływem czasu ulicy Warszawskiej - do węzła drogowego na drogę S52. O środki na tę wielką inwestycję miasto będzie się ubiegać w ramach ogłoszonego przez Komisję Europejską programu FEnIKS 2021-2027 - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Opracowywana jest również koncepcja budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w rejonie dzisiejszego dworca PKP (po jego wschodniej stronie) wraz z budową parkingów dla przyjezdnych.
Połączenie tych inwestycji z pozostałymi cząstkami miejskiej układanki drogowej pozwoli w przyszłości osiągnąć cel zasadniczy – odciążyć najbardziej zatłoczoną, centralną część Bielska-Białej.
Jedną z rozważanych obecnie koncepcji jest wyprowadzenie części ruchu kołowego z ulic 3 Maja i Zamkowej. Jedno z pytań zapowiedzianego na 16 kwietnia br. referendum brzmi: Czy jesteś za ograniczeniem ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej na odcinku pomiędzy ul. Wałową a ul. gen. Władysława Sikorskiego, poprzez wprowadzenie na nich zakazu ruchu z dopuszczeniem autobusów, zaopatrzenia we wskazanych godzinach, TAXI, służb miejskich, mieszkańców bez alternatywnego dojazdu do zamykanego ciągu ulic, rowerów? Czy ta wizja się urzeczywistni, zdecydują bielszczanie, biorąc udział w referendum 16 kwietnia br.
Jak mógłby wyglądać fragment centrum Bielska z ulicami 3 Maja i Zamkową zamienionymi na deptak, pokazują wizualizacje udostępnione przez Cavatina Holding S.A. Tak mógłby wyglądać ten fragment centrum, gdyby przyjąć bardziej radykalne rozwiązanie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
1102Hub w Jaworznie zamiast fabryki Izery. EMP zmienia taktykę
1054Inwestycja za 114 mln zł. Legendarne kąpielisko Fala wraca do TAURON Parku Śląskiego w nowej odsłonie
640PGE Nowy Rybnik podsumowuje prace przy budowie największego bloku gazowo-parowego w Polsce
539Pół miliarda złotych na inwestycje w Katowicach. Miasto podsumowało 2024 rok
508JSW wycofuje nowy sprzęt ratowniczy za ponad 30 mln złotych. Największa tego typu inwestycja w historii spółki z problemami
+36 / -18Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
+8 / -13,2-kilometrowy pas startowy zmienił Katowice Airport. Jubileusz jednej z najdłuższych dróg startowych w Polsce
+3 / -0Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
+2 / -0KSSE i SRK zagospodarują tereny po kopalniach. W planie inwestycje m.in. na 80 hektarach w Jastrzębiu-Zdroju
+2 / -0Katowice: zakończono weryfikację 81 wniosków na mieszkania KTBS przy Mariackiej. 69 osób na liście najemców
0Raport CEIAS: hub elektromobilności w Jaworznie może wzmocnić polski przemysł EV
0Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
0Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
0Business Mixer KSSE w Pszowie: porozumienie na rzecz lokalnego biznesu na terenie dawnej kopalni Anna
0