Utrzymanie zamrożenia cen energii, opracowanie mechanizmów wspierających zakup własnego mieszkania, kwestia składki zdrowotne. - to kluczowe zagadnienia, którymi ma się zająć rząd. W wywiadzie dla Money.pl Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, zapowiada rozstrzygnięcia m.in. w tych kwestiach.
Kwestia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, ceny energii, polityka mieszkaniowa - to między innymi tematy, które w wywiadzie z Maciejem Berkiem, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, poruszyli dziennikarze Money.pl, Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak.
Na pytanie dziennikarzy o etap prac nad zmianami w składce zdrowotnej, Maciej Berek podkreślił, że rząd stawia na dialog jako narzędzie osiągania kompromisów.
Mimo różnych perspektyw wynikających z wrażliwości poszczególnych koalicjantów jestem przekonany, że we wtorek będziemy mogli przedstawić Sejmowi trzy kroki związane ze zmianą składki - zapowiada minister.
Wspomniane kroki to:
Minister zaznaczył przy tym, że zmiany te nie mogą uszczuplić dochodów NFZ, co wymaga znalezienia alternatywnych źródeł finansowania.
Minister finansów zakłada, że docelowo w 2026 roku koszty zmian zamkną się w kwocie 5 miliardów zł. Przyszłoroczne zmiany jeśli chodzi o składkę minimalną to koszt 1,2 miliarda, do tego dojdą koszty likwidacji składki od środków trwałych. Jeśli skutek zmian w 2025 roku będzie niższy niż deklarowane na ten cel w 2025 r. 4 miliardy zł, pozostałe środki zostaną przeznaczone na inne narzędzia wsparcia, np. mrożenie cen energii - zapowiedział.
Przechodząc płynnie do kolejnego tematu - Maciej Berek został szczegółowo przepytany przez dziennikarzy o kwestię cen energii, ich mrożenia, czy też bonu energetycznego.
Minister przyznał, że oczekiwanie, "uzasadnione wcześniejszymi etapami wsparcia, aby pomóc konsumentom energii, szczególnie tym najbardziej wrażliwym, w okresie perturbacji rynkowych", jest duże, choć sytuacja na rynkach się zmienia.
Zapowiedział, że decyzje dotyczące zamrożenia cen energii w 2025 roku są bliskie finalizacji, a kluczowe są koszty oraz skuteczność w ograniczaniu obciążeń dla gospodarstw domowych.
Zapytany o to, czy rząd rozważa alternatywne od mrożenia cen formy wsparcia - na przykład wprowadzenie bonu energetycznego w zakresie szerszym niż dotychczas, Maciej Berek stwierdził, że "wszystkie opcje są na stole", ale rząd prawdopodobnie "pójdzie w kierunku przeciwdziałania wzrostowi cen zamiast bonu".
Zaletą narzędzi socjalnych typu bon jest precyzyjne określenie beneficjentów, ale wadą jest koszt obsługi - trzeba uruchomić całą machinę związaną z wnioskami i wypłatami - uzasadnia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Maciej Berek został też przez dziennikarzy zapytany o program mieszkaniowy, a w szczególności związany z nim, budzący sporo emocji, program "Kredyt na Start". Wyjaśnił, że po chwilowym wstrzymaniu prac związanych z odejściem odpowiedzialnego za niego wiceministra (Jacka Tomczaka), rząd wraca do tematu.
Minister zaznaczył, że celem ekipy rządzącej jest stworzenie rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby - przy czym w polskich realiach większość ludzi chce mieć mieszkanie na własność - bez jednoczesnego generowania zysków dla deweloperów czy banków. Tymczasem taka etykietka była przypisana programowi "Kredyt na Start".
Bo takie były efekty podobnego programu - "Bezpieczny kredyt 2 proc." z poprzedniej kadencji - tłumaczy minister Berek. - On pompował popyt na mieszkania tak, że podaż nie nadążała i ceny rosły. Nowy projekt ministerstwa zawierał więcej zabezpieczeń: limity liczby kredytów, rozpatrywanych wniosków, limity zależne od wielkości gospodarstwa domowego. Poprosiłem też analityków Kancelarii Premiera o przegląd europejskich narzędzi wspierających nabywanie mieszkań. Te narzędzia są różne i nie zawsze wymagają bezpośredniego zaangażowania środków publicznych.
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów uzupełnił, że dwa pierwsze moduły - budownictwo społeczne i komunalne - są gotowe i czekają na rozstrzygnięcie, z kolei trzeci, "kredytowy", szuka swojej formuły - czy będzie to zmodyfikowany "Kredyt na start", czy inne rozwiązanie.
Zapewnił jednak, że rząd zmierza w taką stronę, żeby "pokazać narzędzie wspierające wszystkich".
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1352JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
1110„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
736Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
620Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
587Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -1Od Katowic lepszy tylko Poznań. Stolica województwa wysoko w rankingu
0„Youth of the Future” – konkurs, który zmienia życie. Finał w Muzeum Śląskim był świętem młodych innowatorów
0Hipermarkety i sieci convenience zyskują na znaczeniu. Dyskonty dochodzą do ściany
075% śląskich lokali gastronomicznych z naruszeniami. UOKiK: „brak cenników, oszukiwanie na składnikach i gramaturze”
0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0