Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dystrybucyjne na 2025 rok. Dla gospodarstw domowych średnia opłata dystrybucyjna nie wzrośnie, natomiast przedsiębiorstwa i rolnicy zapłacą więcej. Z kolei w przypadku gazu wiadomość dla zwykłego Kowalskiego jest gorsza: taryfy dla Polskiej Spółki Gazownictwa wzrosną średnio o 24,7%, co przełoży się na wyższe rachunki. Wzrosty opłat dystrybucyjnych obejmują także gaz i energię elektryczną dla dużych odbiorców.
Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybucyjne na 2025 rok dla pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej (Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Stoen Operator).
- W konsekwencji średnioroczne stawki opłat dystrybucyjnych łącznie dla gospodarstw domowych (taryfa G) nie wzrosną - podał we wtorkowym komunikacie Urząd.
Prezes URE przypomniał przy tym, że na całkowity koszt rachunku za energię elektryczną składają się koszty zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji (transportu).
Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z taryf tzw. sprzedawców z urzędu), jak i dla usługi dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców) - przypomniano.
Zmiana średniej stawki w dystrybucji dla grup A,B,C czyli dla dużych odbiorców przemysłowych, oraz małych i średnich firm i gospodarstw rolnych wyniesie:
URE przypomina, że zgodnie z decyzją ustawodawcy z listopada br., do końca września 2025 r. cena za 1 MWh zużytego prądu dla gospodarstw domowych została zamrożona na poziomie 500 zł/MWh.
Oznacza to, że cena ta będzie taka sama jak w drugim półroczu 2024 r. - wyjaśnia prezes URE.
Stawki opłat zawarte w taryfach zatwierdzonych operatorom systemów dystrybucyjnych kalkulowane są m.in. na podstawie kosztów prowadzenia przez nich działalności koncesjonowanej. W taryfach dystrybucyjnych uwzględnione są także opłaty wynikające z przepisów prawa i wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną, które nie trafiają do dystrybutorów, tj.:
Prezes URE zatwierdził rónież nową taryfę na dystrybucję paliw gazowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Tu dla zwykłego Kowalskiego wiadomości są dużo gorsze.
Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnych średnio o ok. 24,7 proc. - podał URE w komunikacie.
Oznacza to, że od początku 2025 r. rachunki za gaz dla najpopularniejszych grup taryfowych wzrosną od około 2 zł 60 gr do niespełna 30 zł miesięcznie.
Zatwierdzona 16 grudnia 2024 r. taryfa nr 13 dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r. Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnych średnio o ok. 24,7 proc. w stosunku do stawek zatwierdzonych w taryfie nr 12, z wyłączeniem stawek dla gazu koksowniczego - czytamy dalej w komunikacie.
Na całkowitą wysokość rachunku za gaz ziemny składają się koszty zakupu paliwa gazowego oraz koszty jego dystrybucji (transportu).
Od początku 2025 r. taryfa dystrybucyjna, w grupach taryfowych W-1.1, W-2.1 i W-3.6 będzie odpowiadała za około 25-36 proc. rachunku za gaz. Jednocześnie w pierwszej połowie przyszłego roku nadal będzie obowiązywała zatwierdzona w czerwcu 2024 r. taryfa na sprzedaż gazu dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD).
Od 1 stycznia 2025 r. dla odbiorców objętych taryfą PSG oraz taryfą PGNiG OD zatwierdzoną przez Prezesa URE w czerwcu br., a także odmrożonymi stawkami opłaty abonamentowej, w stosunku do stosowanych w drugiej połowie 2024 r., opłaty wzrosną średnio o:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1928JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1751JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
1009JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
732Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
715Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0