Główny Urząd Statystyczny podał, że marcowa inflacja wyniosła 3,2 proc. rok do roku i 1 proc. w ujęciu miesięcznym. W ocenie Konfederacji Lewiatan rekordowa dynamika cen paliw była główną przyczyną skoku inflacji w marcu.
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz uważa, że główną przyczyną gwałtownego przyspieszenia inflacji w marcu jest wzrost cen paliw, z rekordową dynamiką 7,6 proc. w ujęciu rocznym i 6,6 proc. w ujęciu miesięcznym. Lewiatan nie wyklucza, że inflacja skoczy wkrótce do 4 proc.
Jeśli weźmiemy pod uwagę same ceny paliw, to aktualnie na polskich stacjach widzimy jedynie minimalne zmiany w porównaniu z cenami sprzed tygodnia.
- Na rynku międzynarodowym wprawdzie do niedawna widać było znaczące spadki cen surowca i paliw gotowych, jednak chwilowe ich spowolnienie i oczekiwanie na decyzję OPEC odnośnie poziomów produkcji powoduje, że także na polskich stacjach w najbliższych dniach dużej dynamiki zmian raczej nie zobaczymy – informuje e-petrol.pl.
W przypadku średnich ogólnopolskich cen paliw mamy do czynienia z powtórzeniem poziomów sprzed tygodnia dla Pb98 i oleju napędowego. Kosztują one odpowiednio 5,51 zł/l i 5,19 zł/l. Dwugroszowa podwyżka pojawiła się w średniej cenie benzyny 95-oktanowej, sprzedawanej po 5,21 zł/l.
Jedynym paliwem, które potaniało – zapewne za sprawą dynamicznych zmian na rynku hurtowym LPG – jest autogaz, sprzedawany w średniej cenie 2,58 zł/l, a więc o grosz taniej niż w ubiegłą środę.
- Najtańszym z województw w obecnym tygodniu jest Wielkopolskie z ceną benzyny wynoszącą 5,11 zł/l, a także Śląskie – diesla można tam zatankować po 5,07 zł/l. W Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej zanotowaliśmy też najniższą średnią cenę autogazu – 2,51 zł/l – podaje e-petrol.pl.
Najwięcej za tankowanie muszą zapłacić mieszkańcy Mazowsza – tam średnia cena benzyny Pb95 wyniosła wczoraj 5,27 zł/l, a średnia dla ON 5,25 zł/l. Najwięcej za litr autogazu muszą natomiast zapłacić mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, gdzie kosztuje on 2,64 zł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
1992Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
791Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
593Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
589Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
566Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
+2 / -0Kolosalna strata JSW w trzecim kwartale. Spółka straciła przez „składkę solidarnościową”
+2 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0Handel w Wigilię. Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę
0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
0Wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników
0Eksperci nie mają złudzeń: ceny gazu i prądu poszybują. "Z mrożeniem czy bez"
0