Premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej ogłosił Tarczę Solidarnościową. Szef rządu poinformował, że ceny prądu w 2023 roku zostaną zamrożone. Blokada cen obejmie wszystkich, a granicą będzie roczne zużycie na poziomie 2 tys. kWh. Osoby, które zużyją mniej prądu mogą liczyć na dodatkowe premie.
Dziś po południu odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na której potwierdził on wcześniejsze informacje na temat zablokowania cen energii elektrycznej w 2023 roku. Premier zapowiedział wprowadzenie w życie Tarczy Solidarnościowej.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Przedstawiamy w związku z tym #TarczaSolidarnościowa, która ma pomóc przejść przez ten trudny czas Polakom.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 15, 2022Zobacz także
Gwarancja ceny energii elektrycznej z 2022 roku dotyczyć będzie gospodarstw, które nie przekroczą zużycia energii na poziomie 2 tys. kWh. Wyższa granica, 2600 kWh dotyczyć będzie rodzin z Kartą Dużej Rodziny (rodziny z min. trójką dzieci), rolników oraz rodzin z osobami niepełnosprawnymi.
Konkretne rozwiązania Tarczy Solidarnościowej to po pierwsze brak wzrostu kosztów energii elektrycznej od stycznia. Dla każdego gospodarstwa domowego bez wyjątku dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2000 kWh rocznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Według premiera zamrożenie cen energii przyniesie oszczędność gospodarstwom domowym na poziomie 150 złotych miesięcznie.
To oszczędność miesięczna dla gospodarstwa domowego nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – mówił premier.
Zamrożenie cen to jedno, ale rząd przygotował także dodatkowe premie. Przy zmniejszeniu zużycia energii o 10% w porównaniu z rokiem 2022 nastąpi obniżenie rachunków także o 10%
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Ograniczenie zużycia energii o 10% w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem o 10% całego rachunku za prąd, który będzie wykorzystany w przyszłym roku - to kolejna duża zachęta oszczędnościowa.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 15, 2022
Tarcza Solidarnościowa to także dodatek energetyczny dla tych, którzy ogrzewają się energią elektryczną – mówi Mateusz Morawiecki.
Premier @MorawieckiM: #TarczaSolidarnościowa to dodatek energetyczny dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną. Tu będziemy punktowo kierowali dodatek energetyczny, tak jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu, oleju, drewna opałowego, gazu czy węgla.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 15, 2022
Szef rządu poinformował o zmianach jakie nastąpią w w obiektach administracji rządowej i samorządowej. Już od 1 października tego roku urzędy będą miały obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10%.
Premier @MorawieckiM: Dla energochłonnych przemysłów będziemy mieli specjalną ofertę. Oszczędność energii w obiektach administracji publicznej - administracja rządowa i samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10% już od 1 października. Zaczynamy od siebie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 15, 2022
Na popołudniowej konferencji premier zapowiedział także wsparcie dla samorządów odnośnie modernizacji oświetlenia ulicznego oraz miejsc publicznych. Po zmianach wszelkiego rodzaju oświetlenie ma być bardziej energooszczędne.
Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne i uliczne to kolejny duży krok i rozwiązanie, które wypracowaliśmy razem z samorządami i będzie służyło Polakom i oszczędności energii. Chcemy, żeby było zmodernizowane tak, aby zużywało jak najmniej energii – dodaje premier.
Przedsiębiorstwa energochłonne również mogą liczyć na wsparcie. Według zapewnień szefa rządu na dofinansowania do zakupu energii i gazu przeznaczone zostanie 5 miliardów złotych. Dotyczy to branż z ponadstandardowymi kosztami zużycia energii. Wsparcie będzie przyznawane pod warunkiem min. 100% wzrostu cen energii.
Przedsiębiorstwa energochłonne są ważne w łańcuchu dostaw. W tym obszarze zaoferujemy dodatkowe wsparcie, na które przeznaczymy co najmniej 5-6 mld zł[...]Przedsiębiorcy pytają nas o możliwość bezpośredniego podłączenia źródła odnawialnego do sieci. Zapewnimy taką możliwość od przyszłego roku – zapowiada premier Mateusz Morawiecki
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
0