Kupiłeś bilet na koncert, który nigdy się nie odbył? Jeśli zapłaciłeś za udział w nim za pomocą karty Visa lub Mastercard, możesz odzyskać swoje pieniądze dzięki procedurze chargeback (obciążenia zwrotnego). Mechanizm ten ma na celu ochronę konsumenta, w sytuacjach gdy np. zamówiony towar okaże się wadliwy lub gdy koncert, na który chciałeś pójść, zostanie odwołany - wyjaśnia Jarosław Reck z kancelarii Adwokaci Reck.
Do zainicjonowana procedury chargeback konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do banku - wystawcy karty. Możesz zrobić to za pomocą infolinii banku, czy też serwisu internetowego, w zależności od sposobu przyjętego przez twój bank (zwykle informację o preferowanej drodze składania wniosków znajdziesz na stronie internetowej banku).
Niezależnie jednak od sposobu zgłoszenia, przygotuj następujące informacje:
We wniosku musi także znaleźć się opis sytuacji oraz powód, dla którego żądasz zwrotu za pomocą procedury chargeback.
Ponadto większość banków wymaga, by złożenie wniosku zostało poprzedzone próbą kontaktu ze sprzedawcą. Wobec czego, w celu zwiększenia szansy na odzyskanie środków, w pierwszej kolejności zwróć się do sprzedawcy o zwrot środków - zaleca adwokat Jarosław Reck. - Z kolei, jeżeli kontakt ze sprzedawcą jest znacznie utrudniony, czy też niemożliwy albo sprzedawca ci nie odpowiada - wskaż tę okoliczność w zgłoszeniu.
Na poparcie wniosku powinieneś przedstawić niezbędne dokumenty, tj. potwierdzenie wykonania transakcji, oświadczenie organizatora o odwołaniu FEST Festivalu (zamieszczono je na stronie internetowej https://festfestival.pl/), czy też ewentualną korespondencję ze sprzedawcą, dotyczącą zwrotu biletu.
Następnie, wniosek zawierający wskazane powyżej informacje, bank prześle do instytucji, która rozlicza danego sprzedawcę.
Po rozpatrzeniu zgłoszenia, zgodnie z regulacjami Visa lub Mastercard, zostaniesz poinformowany o wyniku złożonego wniosku (odrzuceniu lub jego uznaniu) - wyjaśnia adwokat.
Aby ułatwić załatwienie sprawy, zamieszczamy wzór formularza zgłoszeniowego, który umożliwi skorzystanie z procedury chargeback (jeżeli twój bank takowego nie posiada).
Pamiętaj, ewentualna odmowa uwzględnienia wniosku, nie przesądza ostatecznie o utracie środków. Jest to tylko jeden z możliwych sposobów na ich odzyskanie - zaznacza Jarosław Reck.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1940JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1755JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
1019JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
750Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
729Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0