Im wcześniej dziecko zaczyna uczyć się, na czym polega oszczędzanie i zarządzanie pieniędzmi, tym łatwiej będzie mu osiągnąć w przyszłości niezależność finansową. Najlepiej sprawdza się w tym wypadku praktyczna nauka. Odkładanie drobnych kwot w „elektronicznej skarbonce” – czyli na dziecięcym rachunku oszczędnościowym – to doskonałe ćwiczenie gromadzenia oszczędności dla najmłodszych, a korzystanie z bankowości elektronicznej może być świetnym treningiem samodzielności dla nastolatka. Załóż dziecku konto bankowe bez opłat dostosowane do jego wieku i pomóż mu rozwijać świadomość finansową od najmłodszych lat!
Zdobywanie wiedzy o finansach to bardzo ważny element edukacji każdego dziecka, który, niestety, bardzo często jest pomijany – również w szkołach. Tymczasem już od najmłodszych lat warto przekazywać maluchom podstawowe informacje na temat zarządzania pieniędzmi i przede wszystkim oszczędzania. Dzięki temu w przyszłości dużo łatwiej poradzą sobie z kontrolą nad swoimi finansami.
Posiadając własne konto osobiste w banku, nawet kilkuletnie dziecko może uczyć się, dlaczego ważne jest odkładanie środków na przyszłość – rachunek pełni funkcję jego elektronicznej skarbonki. Natomiast dla nastolatków to bezpieczny portfel umożliwiający łatwe i szybkie płatności bezgotówkowe, nad którym dyskretną pieczę sprawuje rodzic. W ten sposób młody człowiek uczy się odpowiedzialności, zarządzania pieniędzmi, a także podstaw bankowości elektronicznej – dowiaduje się, jak obsługiwać konta internetowe, bankowe aplikacje mobilne, wykonywać przelewy, płacić BLIKIEM i obsługiwać bankomat.
Wiele osób po osiągnięciu pełnoletności marzy o tym, by żyć samodzielnie. Bez umiejętności świadomego zarządzania pieniędzmi to bardzo trudne. Niezależność finansowa oznacza przede wszystkim pilnowanie wydatków oraz gromadzenie oszczędności na przyszłość. Tego najłatwiej nauczyć się, mając dostęp do nowoczesnego konta bankowego poprzez wygodną aplikację mobilną. Szybki podgląd stanu rachunku, historii transakcji, możliwość błyskawicznego doładowania telefonu lub zakupu biletu komunikacji miejskiej – to wszystko sprawia, że kontrolowanie finansów szybko wchodzi w nawyk!
Podczas wyboru rachunku dla dziecka lub nastolatka należy kierować się podobnymi kryteriami jak w przypadku konta dla dorosłego. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy dany bank oferuje rodzicom i opiekunom stały i szybki podgląd jego stanu oraz kontrolę nad wykonywanymi za jego pośrednictwem operacjami. Konto dla najmłodszych użytkowników powinno być nowoczesne, funkcjonalne, a ponadto:
nie wymagać dodatkowych opłat za prowadzenie, przelewy, wypłaty w bankomacie i płatności BLIKIEM,
mieć korzystne oprocentowanie,
być łatwe w obsłudze nawet dla bardzo młodych klientów,
zapewniać pełne bezpieczeństwo (np. umożliwiać rodzicom autoryzowanie i blokowanie transakcji).
W przypadku rachunków dla dzieci do 13. roku życia bardzo istotna jest też możliwość ich łatwej zamiany w konto dla nastolatka bez zbędnych formalności.
Niektóre banki oferują specjalne rachunki dla dzieci do 13. roku życia. To atrakcyjnie oprocentowane konta bankowe pełniące funkcję elektronicznej skarbonki, w której maluchy, oczywiście z pomocą swoich rodziców, mogą odkładać oszczędności. Według polskiego prawa do ukończenia 13 lat dziecko nie może samodzielnie dysponować pieniędzmi, jednak mimo to założenie mu własnego rachunku w banku jest świetnym pomysłem – przede wszystkim ze względów edukacyjnych. Dziecko w ten sposób:
uczy się regularnego oszczędzania,
poznaje podstawy bankowości elektronicznej,
dowiaduje się więcej o zarządzaniu pieniędzmi,
gromadzi środki na przyszłość.
A wszystko to pod kontrolą rodzica, który ma stały dostęp online do podglądu rachunku! Dodatkowo niektóre banki przygotowały ofertę specjalną dla maluchów. Na przykład Santander Bank Polska oferuje swoim najmłodszym klientom i ich rodzicom dostęp do portalu edukacyjnego „Finansiaki”, gdzie dostępne są materiały (m.in. gry, animacje, kolorowanki, książeczki), dzięki którym dziecko uczy się podstaw wiedzy o pieniądzach, zarządzaniu nimi, oszczędzaniu i korzystaniu z usług bankowych. Więcej informacji na ten temat oferty dla maluchów znajdziesz na stronie banku: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-dzieci.
Starsze dzieci mają już dużo większe potrzeby, dlatego konto dla młodych musi oferować znacznie bardziej rozbudowane funkcje. Małoletni (czyli nastolatki w wieku 13–17 lat) mają już ograniczoną zdolność prawną, zatem mogą już samodzielnie dokonywać płatności, przelewów oraz wypłat do 5000 zł – czyli samodzielnie dysponować zgromadzonymi na koncie środkami (np. kieszonkowym). To oznacza, że ich internetowe konto bankowe nie różni się wiele od rachunków należących do dorosłych. Młodzi ludzie mogą więc:
korzystać z aplikacji mobilnej i bankowości internetowej,
mieć stały dostęp do konta,
wykonywać płatności mobilne i płacić BLIKIEM,
używać karty bankomatowej i płatniczej,
doładowywać telefon bezpośrednio ze swojego rachunku.
Dostęp do nowoczesnych funkcji oraz obsługa konta za pośrednictwem aplikacji na telefon sprawiają, że takie zarządzanie finansami jest dla młodego człowieka bardzo atrakcyjne. Bardzo często rachunek jest darmowy, a dodatkowe usługi nie wymagają opłat po spełnieniu określonych warunków. Nastolatek nie może oczywiście założyć go samodzielnie, wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna. Dopiero kiedy ukończy 18 lat, będzie mógł założyć własny rachunek, np. konto studenckie.
Zakładając dziecku jego własne konto bankowe, uczysz je samodzielności, ale wcale nie znaczy to, że tracisz kontrolę nad jego finansami – wręcz przeciwnie. W przypadku dzieci do lat 13 zakres kontroli rodzicielskiej jest bardzo duży, przede wszystkim, dlatego że to nie maluch jest prawnym właścicielem konta, a jedynie jego użytkownikiem. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim rodzic ma dostęp do historii transakcji, może je zatwierdzać lub odrzucać, ustalać limity, a nawet zablokować dziecku dostęp do zgromadzonych na rachunku środków. To pozwala skutecznie uchronić malucha przed kradzieżą oraz oszustwami.
Również rachunek dla nastolatka to bezpieczne rozwiązanie – rodzice wciąż zachowują dyskretną kontrolę nad stanem środków swojej pociechy, mają wgląd w historię operacji, a także możliwość ustawienia limitów na transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. Dodatkowo małoletni posiadający konto dla młodych nie może korzystać z dodatkowych usług banku związanych z zaciąganiem kredytów.
Aby rozwijać świadomość finansową swojego dziecka, załóż mu specjalny rachunek oszczędnościowy w zaufanym banku – takim jak Santander Bank Polska. To doskonały sposób na nauczenie młodego człowieka podstaw zarządzania własnymi finansami, oszczędzania i kontroli nad budżetem. Na stronie https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta znajdziesz wszystkie propozycje banku, również te przeznaczone dla najmłodszych, nastolatków oraz konta studenckie. Im wcześniej zaczniesz rozwijać u swojej pociechy umiejętność samodzielnego dysponowania pieniędzmi i odkładania ich na przyszłość, tym łatwiej będzie mu wejść w dorosłość jako niezależny finansowo człowiek!
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
521Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
453Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
417Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
376Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
354Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Wody w Odrze w Raciborzu mniej o ponad metr. Wojsko pomoże w usuwaniu skutków powodzi
0ZUS przymyka oko. Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki z opóźnieniem
0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0