- Od kilku dni wśród pracowników Elektrowni Rybnik krążą plotki, że zarząd PGE GiEK podjął decyzję o zamknięciu elektrowni w 2025 roku, po zakończeniu wsparcia z rynku mocy - alarmuje nas zaniepokojony Czytelnik, prosząc o weryfikację ważnej dla tysięcy mieszkańców regionu informacji. Do tej pory, o ewentualnym końcu największej na Śląsku elektrowni, mówiło się w kontekście roku 2030. Sprawdzamy zatem, czy w sprawie pojawiły się nowe fakty.
Przypomnijmy pokrótce: o tym, że dni elektrowni Rybnik są policzone, pisaliśmy już pod koniec lutego 2020 roku <<Dni największej elektrowni węglowej na Śląsku są policzone. PGE zastanawia się, co dalej>>.
Elektrownia węglowa w Rybniku to największa siłownia w województwie śląskim, a zarazem jedna z największych elektrowni systemowych w Polsce. Jej właścicielem jest koncern PGE.
Po wyłączeniu bloków 1 i 2 w sierpniu 2021 roku oraz bloków 3 i 4 na koniec 2023 roku obecna moc elektrowni wynosi 900 MW brutto z zainstalowanych czterech bloków energetycznych nr 5-8 (przed wyłączeniem wszystkie osiem bloków było zdolnych łącznie wytworzyć 1800 MW energii).
Dodajmy jeszcze, że obecnie na terenie Elektrowni Rybnik realizowana jest jedna z największych i najbardziej nowoczesnych inwestycji energetycznych w Polsce – budowa bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW o wartości ok. 3 mld złotych netto. Nowy blok energetyczny, który powstanie do końca 2026 r., przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ok. 2 mln gospodarstw domowychi.
Nowa jednostka gazowa w Rybniku zastąpi cztery wspomniane, wyłączone już z eksploatacji, bloki węglowe.
Wróćmy jednak do właściwego tematu.
Już cztery lata temu, jeszcze przed wyłączeniem pierwszych bloków Elektrowni Rybnik, poseł Marek Krząkała pytał Adama Gawędę (wóczas wiceministra aktywów państwowych, odpowiedzialnego za górnictwo) o jej dalsze losy. Z odpowiedzi na wystosowaną przez niego wcześniej interpelację wynikało, że bloki 5-8 Elektrowni Rybnik mają być wyłączone właśnie do 2030 roku.
Marek Krząkała chciał w związku z tym wiedzieć, na jakim etapie jest budowa bloku gazowego dla elektrowni Rybnik (która wówczas stała jeszcze pod znakiem zapytania) i czy wobec braku decyzji o modernizacji istnieje zagrożenie dla jej istnienia po 2030 roku.
Adam Gawęda odpowiadał enigmatycznie, z kolei - w odpowiedzi na nasze pytania - PGE zasłaniała się "trwającymi analizami".
Do tej pory o końcu funkcjonowania siłowni mówiło się zatem w kontekście 2030 roku. Teraz jednak, jak donosi nam Czytelnik, pojawiła się nowa data. I to bardzo bliska, bo według nieoficjalnych informacji krążących wśród załogi, mowa tu już o przyszłym roku.
5 lat to przepaść - przede wszystkim dla pracowników elektrowni, którzy już w przyszłym roku mogą pozostać bez zatrudnienia - sytuację sprawdzamy zatem u źródła.
Na nasze pytania spółka-córka PGE GiEK, do której należy elektrownia, odpowiada nie do końca jednoznacznie.
Żadne ostateczne decyzje w sprawie wycofania Elektrowni Rybnik z eksploatacji jeszcze nie zapadły - dowiadujemy się na wstępie w biurze prasowym.
Z otrzymanej przez nas odpowiedzi wynika jednak, że - zgodnie z tym, o czym informował nas Czytelnik - dalsze losy funkcjonowania Elektrowni Rybnik będą ściśle powiązane z brakiem możliwości uzyskania wsparcia z rynku mocy, co wpłynie na generowanie przez nią strat.
Ze względów techniczno-ekonomicznych i braku możliwości uzyskania wsparcia z rynku mocy w dłuższej perspektywie czasowej, Elektrownia Rybnik, której 4 bloki o mocy 900 MW opalane są węglem kamiennym, będzie generowała znaczne straty - wyjaśnia spółka.
PGE GiEK przyznaje przy tym, że analizuje różne możliwe scenariusze terminów wycofania elektrowni z eksploatacji. Spółka zapewnia, że odbędzie się to "z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa energetycznego i stabilnych dostaw energii dla odbiorców".
Priorytetem dla PGE GiEK jest odpowiedzialne podejście do transformacji, przygotowanie nowych projektów rozwojowych i zabezpieczenie miejsc pracy wszędzie tam, gdzie spółka prowadzi działalność - zapewnia właściciel ER.
PGE GiEK podkreśla przy tym znaczącą rolę trwającej budowy wspomnianego bloku gazowo-parowego w Rybniku.
Projekt będzie spełniał restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Przekazanie do eksploatacji planowane jest pod koniec 2026 roku. W grudniu 2022 roku blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r. - przypomina biuro prasowe spółki.
Tyle tylko, że przy założeniu, iż już w przyszłym roku ostatni blok węglowy elektrowni miałby zostać wyłączone z eksploatacji, dla jego pracowników kluczowość tej inwestycji nie ma żadnego znaczenia.
Sprawdzamy przy okazji, czy nowe doniesienia w sprawie losów rybnickiej elektrowni dotarły już do posła Marka Krząkały. Okazuje się, że nie.
W rozmowie z nami poseł zaznacza, że konieczność restrukturyzacji elektrowni nie ulega wątpliwości, a wszelkie plany związane z jej przyszłością muszą uwzględniać dwa czynniki.
Pierwszy - interes społeczny, czyli zapewnienie miejsc pracy, i drugi - dostawy energii do miasta i regionu - wylicza poseł. - Nie można tu podejmować pochopnych decyzji, muszą to być przemyślane kroki, poparte odpowiednią strategią, a to wymaga czasu.
Pytanie tylko, czy w kontekście wspomnianego braku wsparcia z rynku mocy dla Elektrowni Rybnik jej właściciel dysponuje wystarczającą ilością czasu, żeby uwzględnić kluczowe dla pracowników i mieszkańców czynniki, o których wspomina Marek Krząkała.
Po rozmowie z nami, 26 lipca br. poseł Marek Krząkała wystosował w sprawie Elektrowni Rybnik interpelację do ministra aktywów państwowych.
W piśmie do Jakuba Jaworowskiego pyta o szczegóły procesów modernizacyjnych związanych z Elektrownią Rybnik, zwłaszcza w konktekście planów dotyczących budowy bloku gazowego.
- Oddanie do eksploatacji nowej jednostki wytwórczej w Rybniku planowane jest w grudniu 2026 roku. Pomimo trwającego procesu inwestycyjnego pojawiła się w ostatnim czasie informacja o możliwym zamknięciu elektrowni, która wywołała duże zaniepokojenie w regionie - czytamy w interpelacji Marka Krząkały.
W związku z powyższym chciałbym uzyskać więcej informacji na temat procesów modernizacyjnych związanych z Elektrownią Rybnik, w szczególności planów dotyczących budowy bloku gazowego. Modernizacja elektrowni poprzez przekształcenie jej w jednostkę opartą na gazie ziemnym stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetyki w regionie oraz zmniejszenia emisji szkodliwych substancji - pisze dalej poseł.
W interpelacji skierowanej do ministra aktywów państwowych padły następujące pytania:
Pełną treść pisma publikujemy poniżej:
O komentarz w sprawie poprosiliśmy również stronę społeczną. Przedstawiciel związków zawodowych działających przy Elektrowni Rybnik (który chce pozostać anonimowy) także był zaskoczony tym, jakoby zakład w obecnym kształcie miał działać do 2025 roku.
Przyznał, że sytuacja z węglem jest co prawda "dziwna", ale wyłączenie bloków węglowych w tak krótkim czasie naraziłoby kraj na blackout. Jego zdaniem elektrownia w Rybniku przetrwa do 2030-2035 roku.
Aktualizacja (2 sierpnia):
W tej sytuacji o dodatkowy komentarz poprosiliśmy 26 lipca sam oddział PGE GiEK w Elektrowni Rybnik. Nasze pytania z rybnickiego oddziału zostały ponownie przekierowane do konsultacji z centralą w Warszawie. Dziś (2 sierpnia) otrzymaliśmy informację, że stanowisko pokrywa się z tym, co powiedziano nam pierwotnie w Biurze Prasowym spółki.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
701Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
597Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. Kluczowa kopalnia JSW fedruje już 50 lat
483Bielsko-Biała: na terenie kultowej Befamy – dawnej ikony przemysłu – powstaną mieszkania
449Frankowicze lekko wyhamowali. W sądach mniej pozwów niż rok temu
403Chorzowski Alstom dostarczy do Niemiec 130 elektrycznych piętrowych pociągów
+4 / -0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
+2 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
0Nie tylko wielkie areny. Prawie 38 mln złotych na inwestycje sportowe w Śląskiem
0Szef zakładowej "Solidarności" o przedłużeniu działania konwencjonalnej Elektrowni Rybnik: Krok w dobrą stronę, ale tylko krok
0159 mln zł dla śląskiego na realizację zadań wspierających sprawiedliwą transformację
0"Przejdźmy od słów do czynów". Deweloperzy chcą wspierać budownictwo społeczne
0