Powszechnie nazywany "srebrem do złota bitcoina", litecoin jest drugą kryptowalutą i pierwszym altcoinem, jaki kiedykolwiek powstał. Jak działa?
Powszechnie nazywany "srebrem do złota bitcoina", litecoin jest drugą kryptowalutą i pierwszym altcoinem, jaki kiedykolwiek powstał. Słynie z dostarczania szybkich transakcji przy niemal zerowych kosztach. Platforma została uruchomiona w 2011 roku.
Litecoin zajmuje 13. pozycję w rankingu kryptowalut. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi 5,7 miliarda dolarów. W naszym artykule wyjaśniamy, czym jest i jak działa LTC.
Litecoin powstał w 2011 roku jako hard fork bitcoina. Stworzył go Charlie Lee, były inżynier Google i Coinbase.
Lee i jego zespół zaprojektowali litecoin tak, aby był lekką wersją bitcoina. Opiera się na tym samym kodzie źródłowym znanym z najwyższej klasy protokołu bezpieczeństwa. Dostarcza podobne funkcje za ułamek kosztów BTC i przy szybszej prędkości. To sprawia, że litecoin jest idealny do małych zakupów i szybkich transakcji.
Litecoin działa podobnie do innych projektów opartych na blockchainie. Rozproszona księga rejestruje transakcje i dzieli się informacjami.
Każda transakcja jest weryfikowana poprzez konsensus wśród uczestników sieci, co zabezpiecza platformę. Litecoin wykorzystuje w tym celu protokół proof-of-work.
Mechanizmy konsensusu pomagają w tworzeniu bloków poprzez kodowanie transakcji w arbitralnych dowodach kryptograficznych zwanych hashami. Górnicy rozwiązują złożone zagadki matematyczne w procesie znanym jako wydobycie. Eliminuje to potrzebę interwencji osób trzecich i umożliwia działanie bez udziału władz centralnych.
Górnicy litecoina rozwiązują złożone problemy matematyczne zwane hashami, aby zdobyć prawo do rejestrowania nowych transakcji w łańcuchu bloków.
Blockchain nie może zostać zmieniony po zamknięciu bloku. Pierwszy górnik, który poprawnie rozwiązał hash związany z transakcją, otrzymuje w nagrodę 12,5 LTC.
Wydobywanie kryptowalut wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, przestrzeni i zasobów energii. Dlatego zajmują się tym głównie farmy wydobywcze i pule krypto-górników, które dysponują zaawansowanym sprzętem.
Zdaniem niektórych ekspertów, litecoin pasuje do portfela doświadczonych inwestorów kryptowalutowych, którzy cenią sobie jego wartość i elastyczność. Jest też dobrym wyborem dla początkujących ze względu na ugruntowaną pozycję na rynku oraz przystępną cenę.
Zanim zainwestujesz w litecoin, przeanalizuj zalety i wady kryptowaluty. Informacje o tym, jak kupić LTC znajdziesz tu: https://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/litecoin/jak-kupic-litecoin/.
Litecoin powstał w wyniku rozwidlenia bitcoina w 2011 roku. Od początku mieści się w pierwszej piętnastce rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.
Większe prędkości transakcji, niższe opłaty i solidna infrastruktura bezpieczeństwa sprawiają, że litecoin jest obiecującą monetą z potencjałem długoterminowego wzrostu.
Podobnie jednak jak w przypadku innych wirtualnych walut, zalicza się do aktywów spekulacyjnych. Cena LTC często ulega gwałtownym wahaniom. Weź to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu.
PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1109Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
803Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
751Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
561Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
527„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
+2 / -0Udana akcja śląskiej KAS. Suczka "wyniuchała" nielegalny towar
0Gliwice: mieszkańcy dostali od dewelopera do dopłaty 250 tys. zł za prąd
0Proces byłego posła PiS Grzegorza J. Trwają przesłuchiwania kolejnych świadków
0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 9