Od 16 kwietnia trzeba będzie zasłaniać nos i usta. Pytanie – gdzie i w jakich sytuacjach. Zapis w rozporządzeniu był nieprecyzyjny, a wyjaśnienia ministra zdrowia nie pokrywały się z nim. Nie było na przykład wiadomo, czy trzeba zasłaniać nos i usta jadąc autem. Ministerstwo zdrowia postanowiło wyjść naprzeciw wątpliwościom i doprecyzować zapis.
Jak jest teraz: w paragrafie 18 Rozdziału 8 Projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 10 kwietnia 2020 czytamy, że „Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.” Ten projekt cały czas "wisi" na stronie Rządowego Centrum Legislacji i czeka na podpis premiera.
Na dobrą sprawę czytając to dosłownie w masce, czy innej osłonie powinniśmy chodzić wszędzie poza swoim domem. Dziś cytowaliśmy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który mówił, że nie ma obowiązku zasłaniania twarzy w aucie, z kolei w miejscu pracy zależy to od odległości i zasad ustalonych przez pracodawcę. Jednak taka interpretacja nie wynikała wprost z zapisu w rozporządzeniu. I mogłaby dawać pole do nadużyć, niepotrzebnych polemik, itd. Stąd dosłownie przez kilkoma chwilami pojawił się projekt doprecyzowujący ów przepis. Ogłosił to na Twiterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński:
"Przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust oraz nosa w miejscach publicznych wchodzą w życie od czwartku. W związku z wątpliwościami przygotowaliśmy propozycje zmian. Zapraszam do zgłaszania uwag do projektu zamieszczonego na stronach @MZ GOV PL".
Po zmianach przepis miałby brzmieć nastepująco:
„od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
3) na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
4) na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
1) poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
2) dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
3. W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.”
Do przepisu w takim brzmieniu można składać uwagi do MZ do środy 15 kwietnia do godz. 10.00.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.