Odbudowana linia kolejowa umożliwia kursowanie pociągów z towarami od strony Tarnowskich Gór do Siewierza przez Pyrzowice. Na odcinku Siewierz – Zawiercie wymieniany jest tor i budowana sieć trakcyjna. Efektem inwestycji za ponad 660 mln zł będzie dojazd koleją do portu lotniczego Katowice Airport.
W ramach zadania realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowany został 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą (DW 908), nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Ruch pociągów towarowych został przywrócony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Tym samym, pociągi wróciły na ten odcinek linii po 30 latach. Jednocześnie, kontynuowane są prace przy budowie sieci trakcyjnej na tym odcinku. Powstają perony w nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz na nowych przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Korzystnie zmieniła się stacja Siewierz, gdzie powstało lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.
Przywrócenie ruchu pociągów towarowych na linii Tarnowskie Góry – Siewierz pozwoliło na przeniesienie frontu robót na odcinek Siewierz – Zawiercie. Wymienianych jest 14 km torów, budowana jest sieć trakcyjna oraz przebudowywane są obiekty inżynieryjne. Powstają perony w stacji Poręba i nowy przystanek Zawiercie Kądzielów. Zakończono prace na stacji Zawiercie.
- Budujemy połączenia kolejowe do polskich lotnisk. Inwestycja na połączeniu Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zapewni większą dostępność do kolei i lepszą komunikację. Pasażerowie samolotów zyskają wygodną możliwość dostania się do miasta. To impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Połączenie Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zwiększy dostępność do kolei w woj. śląskim. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Inwestycja pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie nowa oferta podróży pociągiem - najbardziej ekologicznym transportem zbiorowym - do lotniska Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.
Coraz bliżej kolejowych połączeń do lotniska w #Pyrzowice. Odbudowana lk umożliwia kursowanie 🚆 z towarami od strony #TarnowskieGóry do Siewierz przez Pyrzowice. Na odc. #Siewierz-#Zawiercie wymieniany jest tor i budowana sieć trakcyjna. #FunduszeUE 👉https://t.co/uupnYlgZh1 pic.twitter.com/nyYUkB7Av0
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) February 24, 2023
Dostęp do kolei zwiększy stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Wygodne podróże zapewnią nowe perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba i Zawiercie. Wszystkie perony będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem lotniczym.
W ramach zadania jest odbudowywany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczy ok. 48 km linii. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.
Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Bóg, honor, autostrada". Jaworzno idzie na noże ze Stalexportem w sprawie rozbudowy A4
615Wspaniałe wieści dla Katowic! Ponad 309 mln zł dofinansowania na Hub gamingowo-technologiczny
530W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru
481Chińczycy wesprą fabrykę Izery. Wiadomo, jakie modele Geely będą wyjeżdżać z Jaworzna
421Nieruchomości na Śląsku – przyszłość, trendy, wyzwania (wideo)
420Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Chińczycy wesprą fabrykę Izery. Wiadomo, jakie modele Geely będą wyjeżdżać z Jaworzna
+1 / -0Eksperci: energia z "małego" atomu znacznie droższa niż sądzono. "W Polsce się opłaci"
0W Sosnowcu rozwija się elektromobilność. Miejskie jednostki i spółki dostaną auta z wtyczką
0Ruda Śląska w dziesiątce szczęśliwców. Wielki Piec huty "Pokój" ocalony
0Chińczycy wesprą fabrykę Izery. Wiadomo, jakie modele Geely będą wyjeżdżać z Jaworzna
0Tychy będą tworzyć komponenty do "elektryków". Chiński inwestor postawi fabrykę za 160 mln złotych
0