W kopalni Pniówek (JSW) zakończono prace przy pogłębianiu szybu IV wentylacyjnego. To bardzo ważna inwestycja dla kopalni. Dzięki niej, kopalnia będzie mogła bezpiecznie kontynuować rozbudowę poziomu 1000 jej zachodniej części, a w przyszłości rozpocząć budowę poziomu 1140.
Prace przy głębieniu szybu rozpoczęły się w 2017 roku i podzielone zostały na dwa etapy. W pierwszym z nich, szyb pogłębiono od poziomu 705 do 855 metrów. W drugim etapie, który zakończył się 24. września 2021 r. szyb pogłębiono do 969 metrów. Z tej okazji na dnie szybu odbyła się tradycyjna, skromna uroczystość. Przedstawiciele wykonawców, którymi były firmy PBSZ S.A i PPG „ROW-JAS”, złożyli dyrektorowi technicznemu kopalni specjalny meldunek o wykonaniu zadania. Później ów meldunek, wraz z butelką dobrego alkoholu włożono do specjalnej metalowej tulei, która następnie została zabetonowana w dnie szybu.
- Dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w tę trudną, specjalistyczną robotę. Udało nam się zakończyć prace zgodnie z planem, choć pracowaliśmy w trudnym czasie pandemii - powiedział Marcin Mieszczak, p.o. prezesa zarządu PBSz.
Zakończenie drążenia szybu IV oznacza dla kopalni Pniówek bezpieczniejszą i bardziej efektywną eksploatację pokładów węgla koksowego zalegających w zachodniej części kopalni.
- Szyb IV jest szybem wydechowym i odprowadzane jest nim powietrze m.in. z partii K-3, C, N-2, N-1, K-1. Dzięki inwestycji znacznie skróciła się droga przewietrzania w tym rejonie kopalni, przez co przewietrzanie stanie się bardziej efektywne. Inwestycja pozwoli nam dotrzeć do pokładów węgla koksującego w partiach, gdzie będzie eksploatowanych jeszcze około 20 ścian - powiedział Marcin Mikołajczyk, dyrektor techniczny KWK Pniówek.
Ponadto już w trakcie głębienia szybu kopalnia rozpoczęła likwidację wiele kilometrów wyrobisk, którymi do tej pory odprowadzone było przewietrzanie. Skrócenie dróg wentylacyjnych przyczyniło się do uproszczenia sieci wentylacyjnej. To w znacznym stopniu przyczyniło się do obniżenia poziomu zagrożenia metanowego oraz klimatycznego w rejonach eksploatowanych ścian. Inwestycja pozwoli również obniżyć kopalni koszty związane z utrzymywaniem wielu kilometrów wyrobisk.
Oddanych głosów: 2385
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
1053 m głębokości – w kopalni JSW zakończono najtrudniejszy etap ważnej inwestycji
871Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
625Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
559W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
515Rekordowe dofinansowanie dla Będzina - na rewitalizację najstarszej polskiej cementowni
502Chorzowski Alstom dostarczy do Niemiec 130 elektrycznych piętrowych pociągów
+4 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Właściwie "odczytali historie sąsiadów". Nowa inwestycja w Katowicach z nagrodą SARP 2024
+2 / -0Katowice: pierwsza autostrada rowerowa za 12,5 mln z oddana do użytku przed czasem
0Nie chcą ani biogazowni, ani referendum. Budowa kolejnej instalacji pod znakiem zapytania
0Wodorem śląskie stoi? Posypały się kontrakty na zielone autobusy
0"Realny krok do odblokowania potencjału". Deweloperzy oceniają nową ustawę
0Ponad 200 mln zł na drogi. Katowice podały listę zadań z zakresu transportu na 2025 rok
0