Rynek systemów klasy ERP w Polsce rozwija się w znakomitym tempie. Nic w tym dziwnego: to dzięki ich potencjałowi udaje się właściwie zarządzać przedsiębiorstwami i w sposób kompleksowy planować wykorzystanie wszystkich posiadanych przez nie zasobów. Jednocześnie jednak na temat tych technologii krąży także sporo mitów. Jeden z nich dotyczy użyteczności systemów informatycznych ERP w małych przedsiębiorstwach. Często można spotkać się z opinią, że są to narzędzia adresowane wyłącznie do dużych podmiotów, dysponujących olbrzymimi zasobami. Nic bardziej mylnego: w rzeczywistości dobrze dobrane rozwiązania okażą się nieocenionym wsparciem także w średnich, małych, a nawet w mikroprzedsiębiorstwach.
Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) służą kompleksowemu zarządzaniu wszystkimi zasobami posiadanymi przez przedsiębiorstwo. Wbrew pozorom należą do nich nie tylko ruchomości i nieruchomości, ale również informacje i inne składniki majątku. Efektywne planowanie staje się we współczesnych warunkach kluczowym czynnikiem, pozwalającym na odnoszenie sukcesu w rynkowej realizacji. Jednocześnie dobór odpowiednich systemów ERP staje się niezwykle potrzebnym i trudnym zadaniem, wobec czego warto skorzystać z usług doświadczonego dostawcy, takiego jak firma Kotrak, zajmująca się systemami informatycznymi ERP i innymi rozwiązaniami związanymi z cyfryzacją biznesu. Więcej informacji na temat firmy Kotrak znajdziesz na: https://kotrak.pl/.
Właściciele małych firm często wychodzą z założenia, że najnowsze zdobycze techniki są zarezerwowane wyłącznie dla największych rynkowych graczy. W wielu przypadkach rozwinięcie skrzydeł nie jest możliwe właśnie przez takie podejście. Systemy klasy ERP w Polsce coraz częściej interesują właścicieli mniejszych przedsiębiorstw. Dzięki temu szybko dostrzegają korzyści z inwestycji i zyskują narzędzia umożliwiające rozwój działalności. Brak systemów informatycznych ERP, pozwalających na automatyzację procesów i kompleksowe zarządzanie wieloma zadaniami, jest często podstawowym czynnikiem ograniczającym efektywność i wpływającym na potencjał całego przedsiębiorstwa.
Znalezienie oprogramowania, które będzie idealnie dopasowane do wymagań konkretnego przedsiębiorstwa, nie należy jednak do łatwych zadań. Najpopularniejsze systemy ERP często są uniwersalnymi narzędziami. Dzięki temu mogą okazać się ważnym wsparciem, ale jednocześnie nie będą w stanie pomóc w rozwiązywaniu szczegółowych problemów. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zostaną skonfigurowane. Z tego powodu olbrzymią rolę odgrywają profesjonalni dostawcy, których zadanie nie ogranicza się wyłącznie do kwestii technicznych. Systemy klasy ERP w Polsce są bardzo różnorodne, dlatego warto postawić na doświadczonych partnerów, potrafiących właściwie ocenić potrzeby biznesowe i przełożyć je na konkretne rozwiązania.
Kolejnym mitem dotyczącym oprogramowania enterprice resource planning jest jego przydatność tylko w określonych branżach. Choć często podkreśla się niezwykłą rolę systemów ERP w logistyce, przemyśle przetwórczym czy spożywczym, nie oznacza to, że z systemów klasy ERP w Polsce nie mogą korzystać również podmioty operujące na zupełnie innych rynkach. W praktyce: oprogramowanie sprawdzi się wszędzie, gdzie potrzebne jest usprawnienie zarządzania i przepływu informacji. Z odpowiednio dopasowanego systemu mogą więc równie dobrze korzystać mikroprzedsiębiorstwa sektora usług. Modułowa budowa umożliwia natomiast dopasowanie narzędzi do indywidualnych potrzeb i zastosowanie ich w tych pracach, w których wsparcie informatyczne jest szczególnie potrzebne.
Tagi: system erp
Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
3626Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
1177Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
587Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
549Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
249Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+2 / -0KSSE: większe wsparcie dla części inwestorów w woj. śląskim
+2 / -0Zwolnienia grupowe w fabryce silników w Bielsku-Białej. Pracę w Stellantis straci 300 osób
+2 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
+9 / -8Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
1Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
0Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
0Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
0