Zespół wypalenia zawodowego to szereg charakterystycznych objawów związanych z chronicznym stresem i przemęczeniem wynikającym z wykonywania czynności zawodowych. Jest to stan, który jest odpowiedzią na przewlekły stres zawodowy i któremu należy przeciwdziałać. Od 2022 roku możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego w przypadku wystąpienia wypalenia zawodowego.
Zespół wypalenia zawodowego to coś więcej, niż tylko spadek energii i niechęć do wykonywanych obowiązków. Mitem jest, że chorują na niego tylko starsze osoby z długim stażem pracy, ponieważ ten symptom występuje równie często u osób młodych, które mają za sobą dopiero kilka lat pracy. Najczęściej dotyka zawody, które mają stały kontakt z innymi ludźmi, a kontakt ten jest warunkiem odniesienia sukcesu zawodowego. Wypalenie zawodowe daje charakterystyczne objawy, które są alarmujące i mogą ujawniać się stopniowo. Według specjalistów mamy trzy składniki tego symptomu i są to:
● emocjonalne wyczerpanie wynikające z braku sił, które jest wywołane nadmiernymi oczekiwaniami przełożonych i wysiłkiem psychicznym i emocjonalnym, który wkładamy w wykonywane obowiązki, charakteryzuje się uczuciem pustki,
● depersonalizacja, czyli poczucie bezduszności, braku empatii wobec ludzi, którymi się opiekujemy, z którymi pracujemy i musimy utrzymywać kontakt,
● obniżenie oceny własnych dokonań, w wyniku którego czujemy, że niczego nie osiągnęliśmy i nie posiadamy żadnych kompetencji. Wypalenie zawodowe można mierzyć różnymi metodami i wskaźnikami, ale przede wszystkim należy mu przeciwdziałać już na etapie, kiedy czujemy napierające na nas objawy. Sprawdź jak sobie radzić z tym stanem na e-lekarz24h.pl.
Jeśli czujemy, że ten problem może nas dotykać to warto zadać sobie pytanie, czy obserwujemy u siebie któreś z objawów. Być może to tylko chwilowy kryzys, a może właśnie coś znacznie bardziej poważnego jak syndrom wypalenia. Kiedy pojawia się u nas ten stan możemy zaobserwować kilka cech charakterystycznych jak:
● brak zainteresowania pracą, które może wynikać z pojawiającego się wypalenia, ale równie dobrze może być wynikiem słabej atmosfery w pracy, czy raku docenienia,
● strach przed pójściem do pracy, który wiąże się z ciągłym stresem,
● ciągle zmęczenie pracą, zarówno psychiczne jak i emocjonalne, niemożność zrelaksowania się przed kolejnym dniem,
● chęć zmiany pracy bez podejmowania dalszych działań, ciągłe przeglądanie lepszych ofert, snucie wizji, ale niemożność podjęcia dalszych kroków w celu rozwoju zawodowego, czy zmiany,
● niezaangażowanie w życie firmy.
To kilka podstawowych objawów, które mogą być alarmujące. Jeśli czujemy chroniczny stres, zdystansowanie się wobec pracy i ciągłe wyczerpanie to znak, że czas podjąć odpowiednie kroki i skontaktować się ze specjalistą.
Aby móc przeciwdziałać wypaleniu należy najpierw zdać sobie sprawę z problemu i nazwać to, co nas dotyka. Warto w tym momencie zgłosić się do specjalisty w postaci psychologa, który odpowiednio zdefiniuje problem i podpowie jakie kroki należy podjąć. Aby skutecznie uporać się z wypaleniem należy solidnie odpocząć od obowiązków w pracy i udać się na kilkutygodniowy urlop, psychologowie mówią, że najlepszym czasem będą trzy tygodnie relaksu z dala od służbowych maili i telefonów. Możesz dostać zwolnienie lekarskie od psychiatry nie wychodząc z domu, konsultacja będzie przeprowadzona zdalnie. Kolejnym krokiem będzie wsparcie rodziny i przyjaciół, dlatego warto dzielić się z nimi swoimi przemyśleniami i trudnościami. Jeśli specjalista stwierdzi, że wypalenie zawodowe jest bardzo zaawansowane może wystawić L4 w celu podratowania zdrowia, gdyż WHO skategoryzowało tą przypadłość wpisując ją do klasyfikacji chorób i od 2022 roku możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego w przypadku pojawienia się u nas tej przypadłości.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17378Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7893Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7873JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2069Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1072Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Ruszyła budowa przedłużenia ulicy Mickiewicza w Katowicach. Od dziś utrudnienia
0Inflacja zjada majątek Polaków. W niespełna dwa lata pożarła 200 miliardów oszczędności
0Katowice docenione przez przedsiębiorców. Miasto z nagrodą "Przyjazny Samorząd"
0Cuda na stacjach paliw - powitamy 5,99 zł/l? "Polska wyłamuje się z globalnych tendencji"
0