Kto powiedział, że szampon, płyn do płukania tkanin czy mydło w płynie muszą być sprzedawane w jednorazówkach? W kilku drogeriach sieci Rossmann firma Henkel oferuje swoje produkty z automatów do samodzielnego napełniania w butelkach wielokrotnego użytku.
Jak podają WirtualneMedia.pl firma Henkel, właściciel takich marek jak Persil czy Fa wprowadził w wybranych drogeriach sieci Rossmann w Czechach automaty z produktami do samodzielnego nalewania.
Wybrane produkty Henkla jak żele pod prysznic, szampony, płyny do mycia naczyń, mydło w płynie można kupować w sklepach sieci w Pradze, Libercu, Brnie, Czeskich Budziejowicach i Pardubicach. Poprzez takie działania koncern chce ograniczyć ilość plastikowych opakowań wprowadzanych do obrotu.
„Projekt ma na razie charakter pilotażu i jest w fazie testu. Firma nie ujawnia, czy wprowadzi go także na innych rynkach.” podają WirtualneMedia.pl.
Henkel postawił sobie za cel wprowadzić do 2025 roku opakowania w 100 proc. nadające się do recyklingu, kompostowania czy ponownego użycia. Materiału użytego do produkcji opakowań pochodzącego z recyklingu ma być 35 proc. Na razie firma osiągnęła poziom 80 proc. zaawansowania tego przedsięwzięcia.
Aby osiągnąć zakładane cele Henkel zastosował pierwszy raz w swojej historii recykling chemiczny. Pilotażowy projekt Chemcycling koncern wdrożył przy współpracy z firmami BASF i Alpla. Pozowal on przetwarzać i wykorzystywać zmieszane odpady z tworzyw sztucznych, których dotąd nie dało się poddać ponownej obróbce.
- Uważamy, że chemiczny recykling ma ogromny potencjał jako uzupełnienie dla konwencjonalnego procesu mechanicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Mechaniczny recykling ma swoje ograniczenia, ponieważ nie wszystkie odpady z tworzyw sztucznych można przetworzyć na materiał, który nadaje się do ponownego wykorzystania. Za to dzięki chemicznemu recyklingowi surowiec pochodzący bezpośrednio z ropy naftowej można zastąpić surowcem pozyskanym z przetworzonego plastiku. Ten projekt to przełomowy i ważny krok na drodze do wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego — mówi dr Thorsten Leopold, szef działu International Packaging Development Home Care w firmie Henkel.
W procesie mechanicznego recyklingu oddzielone odpady plastikowe są mielone, filtrowane i zamieniane w granulat. Niestety, jakość powstałego w wyniku tego procesu produktu może być jedynie tak dobra, jak jakość „materiału wyjściowego”. Plastik, który jest zanieczyszczony, kolorowy, a także fakt, że jest to mieszanka różnych materiałów, może negatywnie wpłynąć na jakość przetworzonego mechanicznie produktu i utrudnić proces recyklingu. Co więcej, tworzyw sztucznych nie da się przetwarzać mechanicznie bez końca. Za to te tworzywa, które nie nadają się już do mechanicznego recyklingu, mogą być wciąż przetworzone chemicznie i trafić w jego wyniku na powrót do cyklu materiałowego. W wyniku chemicznego recyklingu odpady z tworzyw sztucznych przerabiane są na olej popirolityczny, który służy jako surowiec do produkcji tworzyw sztucznych do różnych celów, np. produkcji opakowań. Chemiczny recykling daję szansę dalszego ograniczania wykorzystywania zasobów naturalnych i mniejsze wytwarzanie odpadów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
542Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
533JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
483Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
467Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
457Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Konferencja w sprawie pakietu deregulacyjnego odwołana. Projekt Brzoski wciąż na stole
0