W Dąbrowie Górniczej rusza akcja Wspieraj Lokalnych Rzemieślników służąca pomocy niewielkim zakładom usługowym prowadzonym przez rzemieślników jak szewc, krawiec, kaletnik, zegarmistrz, złotnik, zdun, szklarz, dekarz. Kiedyś te maleńkie, tradycyjne zakłady usługowe były stałym elementem krajobrazu Dąbrowy Górniczej. Dziś, nie pamiętane przez nikogo, balansujące na granicy opłacalności biznesy rzemieślnicze po cichu znikają z mapy miasta.
Zagłębiowska Izba Gospodarcza, miasto Dąbrowa Górnicza, Cech Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej oraz Miejskie Centrum Informacji zdecydowały się połączyć siły w kampanii „Wspieraj Lokalnych Rzemieślników”. Celem akcji jest promocja oraz tchnięcie na nowo życia w dąbrowskie, tradycyjne zakłady rzemieślnicze.
Czasowe zamknięcie zakładów w dobie pandemii spowodowało, że wiele z nich może się już nie otworzyć, a sięgające pokoleń, cieszące się uznaniem tradycje zginąć w fali masowej produkcji przedmiotów „jednorazowego użytku”. Jednak nie tylko koronawirus przyczynił się do ginięcia popularnych niegdyś zawodów. Sporo winy jest w dzisiejszym sposobie życia. Zamiast naprawiać podniszczone buty, dziurawą odzież, zepsuty zegarek czy inny szwankujący przedmiot, często wyrzucamy go i od razu kupujemy nowy.
- Trend ten jednak zaczyna się odwracać. Szansą na ocalenie tradycyjnego rzemiosła jest z pewnością korzystanie z dostępnych usług lokalnych fachowców czy wytwórców, w wielu przypadkach prowadzących działalność przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Sprzyja temu rosnąca świadomość ekologiczna i ekonomiczna konsumentów. Środowisko jest już wystarczająco pełne zalegających śmieci, więc dokładanie nowych tylko pogłębia kłopot, a sezonowa wymiana obuwia, odzieży czy elementów gospodarstwa domowego przestaje być w dłuższej perspektywie opłacalna. Coraz częściej decydujemy się także na renowację mebli, wymianę tapicerki, usługi złotnika, odnawianie dawnych pieców kaflowych czy usługi stolarskie. Nie wiemy jednak gdzie takich usług szukać – informują w Urzędzie Miasta Dąbrowa Górnicza.
Celem kampanii jest stworzenie i popularyzacja mapy dąbrowskich zakładów rzemieślniczych, Przedsiębiorcy z tzw. ginących zawodów zainteresowani wsparciem mają się zgłosić do Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
5497Czechy: Kopalnie na Zaolziu już przestały wydobywać węgiel
1244Związki kontra Izabela Kloc. Chodzi o nową prezes JSW
1168Będzie nowy prezes Tauronu. Wojciech Ignacok zrezygnował przez problemy ze zdrowiem
807PGG: Michał Stępniewski został nowym przewodniczącym rady nadzorczej
757Otwieram drugą restaurację, żeby wkur.... sanepid – restaurator z Cieszyna
+40 / -5Musiałem otworzyć. Sprzedałem auta, dom, żeby mieć na wypłaty - restaurator z Pszczyny. W sobotę miał nalot policji
+5 / -2Czechy: Kopalnie na Zaolziu już przestały wydobywać węgiel
+2 / -0Rybnik.com.pl: fundacja kojarzona z politykiem PiS przejęła gazetę
+3 / -1Związki kontra Izabela Kloc. Chodzi o nową prezes JSW
+2 / -1Trzy śląskie firmy w rankingu FT 1000 - najszybciej rosnących firm w Europie
0Katowice ruszają z Kopalnią Start-upów
0Dzięki kopalniom, firmom kooperującym ludzie mają pieniądze – Janusz Olszowski, prezes izby górniczej
0Czechy: Kopalnie na Zaolziu już przestały wydobywać węgiel
0PGG: Michał Stępniewski został nowym przewodniczącym rady nadzorczej
0Czy firmy zaplecza górniczego powinny dostać podobną pomoc jak samo górnictwo?
Oddanych głosów: 303